W Polsce główne obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem polskich biskupów odbyły się tradycyjnie na Jasnej Górze, gdzie gromadzą się też tysiące pątników z całego kraju. W tym dniu do wielu sanktuariów maryjnych przybywają liczne pielgrzymki, a w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia.
           Na Jasnej Górze o 8.00 kardynał Kazimierz Nycz odprawił  Mszę Świętą dla uczestników Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej O 11.00 rozpoczęłae się suma pontyfikalna - przewodniczyć jej będzie arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, homilię wygłosił arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po mszy poświęcenie ziół i przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.  O 21.00 Apel Jasnogórski.


          Uroczystość 15 sierpnia wywodzi się z nauki Kościoła, głoszącej, że Maryja nieskażona grzechem pierworodnym, nie umarła, lecz została z duszą i ciałem wzięta do nieba przez Chrystusa. Dogmat ten został ogłoszony w 1950 roku, przez papieża Piusa XII. Tym samym przekonanie powszechnie wyznawane w Kościele katolickim, papież potwierdził i usankcjonował najwyższym autorytetem.
         W Polsce święto Wniebowzięcia jest obchodzone X wieku, kiedy do naszego kraju dotarło chrześcijaństwo. Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Przynoszone przed ołtarz są symbolem dojrzałości duchowej Najświętszej Dziewicy i prośbą, aby Matka Boża błogosławiła plonom.
 

W Krakowie trwa konkurs Cudowna Moc Bukietów. Akcja organizowana z okazji święta Wniebowstąpienia Marii Panny ma ocalić tradycję przygotowywania bukietów i święcenia ziół. Co roku  wiązanki przygotowuje kilkaset osób - mówi Lilianna Sonik - pomysłodawczyni akcji i działaczka opozycji w czasach PRL.

    Zwyczaj przygotowywania bukietów i przynoszenia ich do poświęcenia w kościołach łączy w sobie tradycję ludową i chrześcijańską. Według tradycji w bukiecie powinno znaleźć się około 80 ziół, kwiatów, zbóż, warzyw i owoców. Według wierzeń, wiązanki chronią domostwa przed gradobiciem, powodzią i szkodnikami. Zgodnie z dawnymi zwyczajami zioła powinny być zbierane dziś o świcie, jednak większość gospodyń przygotowuje
swoje bukiety wcześniej. Zielarki razem z ich bukietami będzie można zobaczyć dziś Małym Rynku w Krakowie.

Anna Łoś/IAR/bp