|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Włodzimierz Bernacki: "Nikt rozsądny nie powierzy D. Tuskowi żadnej poważnej funkcji"

- Dla nas to nic nie oznacza - tak możliwy powrót do polskiej polityki Donalda Tuska komentował na antenie Radia Kraków poseł Prawa i Sprawiedliwości, Włodzimierz Bernacki. Rzeczpospolita napisała, że szef Rady Europejskiej, wraz samorządowcami z największych miast, planuje utworzenie Ruchu 4 Czerwca. Miałby on zjednoczyć siły opozycji w walce o polski parlament. "Czy Donald Tusk pojawi się w Polsce? Pewnie tak, nikt rozsądny nie zdecyduje się powierzyć mu w Europie poważnej funkcji" - oceniał poseł Bernacki w porannej rozmowie Radia Kraków.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem PiS, Włodzimierzem Bernackim.

 

Rzeczpospolita informuje o planach utworzenia Ruchu 4 Czerwca, którego twarzą miałby być Donald Tusk. Jaka będzie odpowiedź Zjednoczonej Prawicy na powrót szefa Rady Europejskiej do polskiej polityki? Wszystko wskazuje na to, że to nastąpi.

- Gdybym chciał zażartować to powiedziałbym, że jesteśmy przerażeni, ale też rozbawieni. Zależy od słuchacza. Dla nas to nic nie oznacza. Dla nas nastał kolejny dzień. Podejmujemy pracę wokół kwestii najważniejszych na poziomie państwa i samorządów. W Tarnowie będziemy mówić o problemach związanych z infrastrukturą. To sprawa mostu, łącznika z A4. To nas interesuje. Czy Donald Tusk pojawi się w Polsce? Pewnie tak. Kończy się kadencja. Nikt rozsądny nie powierzy temu człowiekowi żadnej poważnej funkcji.

 

Nie jest tak, że jest spory potencjał społeczny, związany z zaangażowaniem w sprawy publiczne, którego dotąd nie potrafiły wykorzystać partie polityczne? Przypomnijmy zbiórki na ECS, ostatnią puszkę prezydenta Adamowicza, czy w Krakowie na rzecz Wisły Kraków. Może po ten potencjał sięgnie Ruch 4 Czerwca?

- Nie łączmy ze sobą tych materii. Jako kibic Wisły proszę o niełączenie tego poświęcenia historycznego.... Tradycja Wisły Kraków… Wczoraj kupowałem kartę kibica i karnet. Spotkałem pana, który ma 89 lat. On stał w kolejce. Ustąpiliśmy mu miejsca, pomogliśmy wypełnić formularze. To inna materia. Nie łączmy tego zaangażowania związanego z fanami i działaniem klubu sportowego z materią o charakterze politycznym. To dwa różne światy. Jak pan pyta o zagospodarowanie to niektórzy traktują politykę tylko w wymiarze marketingu politycznego i zmiany opakowania dla tych, którzy w polityce już się zużyli. Ja bym tego nie łączył. Te zbiórki mają charakter spontaniczny. Nie łączmy tego z materią polityczną.

 

Przy okazji Ruchu 4 Czerwca mowa jest głównie o samorządowcach z dużych miast, którzy w wyborach samorządowych nie dali szans kandydatom prawicy. To może być realna siła? Słyszymy znowu o inicjatywie samorządowców startujących do Senatu.

- Jako przedstawiciel PiS i poseł staram się wykonywać swoje obowiązki, staramy się realizować nasz program. Jaka będzie decyzja środowisk, które przegrały wybory? Niech próbują. Działamy w systemie demokratycznym. Decyzja jest po ich stornie.

 

Jak pan czyta sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych, który sonduje jak Polacy by zagłosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Wygrywa tam Koalicja Europejska, ale liczona z Nowoczesną i PSL. Potem jest Zjednoczona Prawica. Trzecią i ostatnią siłą jest Wiosna.

- Jestem zadziwiony tym, że taki sondaż… Jestem zdziwiony jako obserwator sceny politycznej. Jako politolog jestem zdziwiony, że taki sondaż jest realizowany. On odbiega od standardów. W obrębie tej koalicji jest ulokowany PSL, który tam się nie mieści. To dziwne pomieszanie materii. Jest to sondaż z pewną tezą wstępną. Trudno się dziwić, że ten wynik jest właśnie taki. Brak uczciwości ze strony badaczy przekłada się na niezbyt sensowny i właściwy wynik. Ja jestem zadziwiony jako politolog, ale jako polityk już nie. Te sondaże w ostatnim czasie dotyczące Wiosny i kolejnych koalicji spełniają rolę tego, co nazywamy prognozą samospełniającą się. O tym zjawisku wiele pisano kiedyś. Jakbyśmy dzisiaj ogłosili, że jakiś bank jest niewypłacalny i opublikowalibyśmy to, prognoza może się spełnić. Podobnie z sondażami. Na początku kadencji Nowoczesna nas wyprzedzała. Teraz widzimy jaki jest stan Nowoczesnej. To budowanie pozycji marketingowej na rynku. To jest celem niektórych sondaży i badań zlecanych przez instytucje, które nie są obojętne dla polityki.

 

Jaką rolę na scenie odegra Wiosna i AgroUnia? Minister Ardanowski mówi, że jak ktoś tworzy partię, nie powinien się z tym kryć. To słowa o AgroUnii.

- Słyszałem, że to było porozumienie buraczano-pszeniczne, teraz AgroUnia. To środowisko trudne do zdefiniowania. Powstało w momencie zaskakującym. Ten czas protestu dla rolników, kiedy oni mogliby podjąć działania, minął. Mieszkam na terenach, gdzie produkuje się warzywa. Sąsiedzi przygotowują rozsady, pracują i nie mają w głowie protestowania w takich momentach. Teraz jest moment ciężkiej pracy. Mamy z drugiej strony organizacje rolnicze. Sam uczestniczyłem w powstaniu jednej z nich. To ludzie, którzy rzeczywiście reprezentują rolników. Oni produkują. Nie pojawiają się tylko w przestrzeni publicznej jako ci, którzy blokują, ale nie mają pojęcia dlaczego.

 

Jest pan szefem komisji etyki. Nie będzie zaostrzenia kar dla posłów posługujących się wulgarnym i agresywnym językiem. Pan także nie chce karać surowiej takich posłów. Dlaczego? W odpowiedzi na programy poświęcone językowi nienawiści w szkołach, małopolska kurator mówi, żeby dzieci zostawić w spokoju, ale takie programy przygotować dla polityków. Dlaczego nie karać surowiej?

- Kiedy pani redaktor z Rzeczpospolitej mnie pytała, wygłosiłem długą mowę na ten temat. Po pierwsze komisja etyki jest komisją, która porusza się w ramach etyki normatywnej. Ona ma dwa działy – aksjologię i deontologię. Aksjologia to nauka o wartościach, deontologia to nauka o powinnościach. Czym innym jest to, co nazywamy etyką normatywną i przestrzeń komisji etyki, od przestrzeni właściwej dla komisji regulaminowej i prezydium sejmu. Dla komisji regulaminowej i prezydium jest właściwe stosowanie kar, także finansowych, wobec tych posłów, którzy zachowują się niewłaściwie. Dla komisji etyki przestrzenią jest zwracanie uwagi. Mamy trzy kategorie. Właściwe dla przestrzeni kodeksowej jest karanie. Są kary finansowe, wykluczenie z obrad. Tu byłem zwolennikiem zaostrzenia kar wobec posłów łamiących regulamin, zachowujących się haniebnie. Byłem sprawozdawcą propozycji zaostrzenia kar. Większość parlamentarna wyraziła sprzeciw. Proszę pomyśleć jaki jest sens, kiedy pani mówi do Jasia „przeproś”. Jaki jest sens takich przeprosin? To powinno wynikać z przekonania. Nie jak jestem zmuszony. Dwie kwestie - formalne i metodologiczne. Jest sfera etyki i sfera kodeksowa. Druga sprawa to kwestia związana z naszą kulturą.

 

Jak pan przyjmuje doniesienia Onetu o kontaktach byłego prezesa Srebrnej, obecnego szefa NFOŚ z SB? Kazimierz Kujda został zarejestrowany jako TW Ryszard i pisał donosy.

- Jestem szczęśliwy, że Onet i niektóre media, które uważały, że lustracja jest haniebna, mówią teraz, że ktoś współpracował z SB i stawia się taką osobę w sytuacji niekomfortowej. Niedługo minie 30 lat od momentu, kiedy ponoć komunizm upadł. Lustracji nie dokonano. Ciągle będą podobne sytuacje. Czekam na oficjalne stanowisko IPN w tej materii.

54%
46%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 43

j

Sobota, 9 lutego 2019, 15:54

No i dałeś świadectwo. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak z tym wyglądasz. Po prostu żenada.

Odpowiedz

Ło Maryjo

Piątek, 8 lutego 2019, 20:01

Takiego prymitywa jak ty, to że świecą szukać. Grzecznie odpowiadam, a ty usiłujesz mnie obrazić, na dodatek tragiczną polszczyzną. Co niby i jak mam cenzurować? W ogóle rozumiesz znaczenie tego słowa? Cenzurować to powinieneś sam własne wypowiedzi, ale pewnie nie widzisz w nich niczego złego. Kulturę i wiedzę wynosi się z domu, ale trudno ich szukać w rynsztoku. Zgroza!

Odpowiedz

Piątek, 8 lutego 2019, 18:23

@Ło Maryjo

Cenzorek przemówił ze swoim kałem z ust.

Odpowiedz

Ło Maryjo

Piątek, 8 lutego 2019, 18:09

Jak zadajesz pytanie, to podpisz się, bo trudno odpowiadać na Berdyczów. Do czego chcesz link? Relację widziałem w RTBF w Brukseli w hotelu Le Dixseptieme. Mam ci podać numer pokoju, nazwisko hotelowego consierge, czy pokazać rachunek? Ciągle żądasz od wszystkich jakiś linków, ale to nie nasza wina, że nie potrafisz w sieci znaleźć najprostszych informacji i nie znasz języków. Typowy elektorat pisowski.

Odpowiedz

jamci

Piątek, 8 lutego 2019, 18:00

Nie podniecajcie się jakimiś fakturami. Normalni ludzie i tak mają to w d... Liczy się to, co w portfelu i możliwość swobodnej aktywności bez zgody resortowych.

Odpowiedz

Piątek, 8 lutego 2019, 15:13

@kamieniem w dinozaura

"Faktura z czerwca 2018 roku, którą wystawiła spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. "

Odpowiedz

Piątek, 8 lutego 2019, 15:03

@Ło Maryjo

Widziałeś to głosowanie w RTBF? To zapodaj linkiem. Głosowanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami, więc ciekawe kto tam był w środku i nagrywał.

Odpowiedz

M

Piątek, 8 lutego 2019, 13:03

@aptekarz

Gdzie ta wściekłość? Chyba o sobie piszesz.

Odpowiedz

Piątek, 8 lutego 2019, 12:04

Lemingi uwierzą we wszystko co im wybiórcza przedstawi. Są tak chorzy z nienawiści, ze utracili zdolność rozsądnej analizy faktów.

Odpowiedz

Piątek, 8 lutego 2019, 11:49

Musi być naprawdę niedobrze, sądząc po aktywności pisowca. Ciekawe co czeka jeszcze na ujawnienie i przed czym tak rozpaczliwie się bronią?

Odpowiedz

aptekarz

Piątek, 8 lutego 2019, 11:45

@M

Polecam heparinum. Przez złagodzenie przykrych objawów, złagodzi też twoją wściekłość. Z pożytkiem dla ciebie i czytelników.

Odpowiedz

Ło Maryjo

Piątek, 8 lutego 2019, 11:37

Do telewidza TVPIS z 10:38 - to tak to pokazano w rządowej tubie? Musieli się namęczyć przy montażu, bo ja to widziałem w RTBF i wyglądało zupełnie inaczej. Ciekawe.

Odpowiedz

Piątek, 8 lutego 2019, 11:30

@z Tarnowa

Ale on jest z Proszowic, więc Tarnów tyle go obchodzi co zeszłoroczny śnieg.

Odpowiedz

Piątek, 8 lutego 2019, 11:27

Ooo nie! Panie pośle o tym starszym panu który kupował karnet i kibice mu pomogli to słyszałam już jakieś dwa tygodnie temu...

Odpowiedz

głupota nie boli

Piątek, 8 lutego 2019, 11:26

@kamieniem w dinozaura

Ty jesteś tylko naiwny czy rżniesz głupa? Tak robią wszyscy oszuści - zakładają spółkę, która pączkuje i robi interesy z samą sobą. Jak coś walnie, to złodziej wrzeszczy najgłośniej łapać złodzieja. To tak jak założyciel SKOKów, który mówił - to nie my kradliśmy tylko SKOK Wołomin. Bajka akurat dla ciemnego luda.

Odpowiedz

gosc

Piątek, 8 lutego 2019, 11:25

Tusk was rozniesie, tak zapowiedział podczas pogrzebu.

Odpowiedz

M

Piątek, 8 lutego 2019, 10:55

Tusk ma takie kwalifikacje w sam raz, żeby czyścić żołądki w rzeźni.

Odpowiedz

z Tarnowa

Piątek, 8 lutego 2019, 10:53

Niech poseł Bernacki wstanie zza biurka, przestanie się wygłupiać i zajmie się raczej problemami Tarnowa i regionu tarnowskiego np deglomeracją w woj. małopolskim, budową linii kolejowej z Tarnowa do Kielc i Warszawy, drugim łącznikiem autostradowym do Tarnowa, mostem na Dunajcu w Ostrowie itp itd

Odpowiedz

gosc

Piątek, 8 lutego 2019, 10:51

Tusk was rozniesie zakłamani dziwni ludzie. Pobrali najpaskudniejszych komuchów, cudaków, chamów i jeszcze brakuje żeby się świętymi nie ogłosili.

Odpowiedz

Piątek, 8 lutego 2019, 10:40

@urna wyborcza

Bardzo ciekawy sondaż. Już widać, że partia Biedronia, finansowana z pieniędzy niemieckich fundacji do czego w końcu się przyznano, ma zastąpić poprzednią nadzieję układu czyli Ryśka siódmego króla.

Odpowiedz