|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W jaki sposób zespoły doradcze będą chciały przekonać do wymiany pieca opornych krakowian?

Od poniedziałku domy krakowian, którzy nie zdecydowali się dotąd na wymianę pieca węglowego, odwiedzać będą zespoły doradców m.in. z MOPS-u i wydziału kształtowania środowiska. W ten sposób władze Krakowa będą chciały pomóc osobom, które z przyczyn materialnych lub formalno-pawnych nie podjęły do tej pory takiej decyzji.

Posłuchaj rozmowy

fot: Jacek Bańka

Zapis rozmowy Jacka Bańki z pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Pawłem Ścigalskim i radnym Adamem Migdałem.

 

Jacek Bańka: Jakie osoby wejdą w skład tych zespołów? Kto zapuka do naszych drzwi?

Paweł Ścigalski: Od poniedziałku ruszamy z zespołami. Już dziś zaczęliśmy akcję w okrojonym czasie. Od poniedziałku w pełnym wymiarze te zespoły będą chodziły. To pracownicy MOPS. W ramach MOPS realizowany jest program osłonowy. Oni mają przedstawić ofertę miasta jak chodzi o dopłaty do ogrzewania. Będą też osoby z wydziału ds. jakości powietrza. One będą informowały o programie ograniczania niskiej emisji, jak można wymienić palenisko, pomogą w wypełnieniu wniosku. Chcemy zdiagnozować te lokalizacje, gdzie są największe problemy z wymianą pieców.

 

J.B: Takie zespoły odwiedzą najtrudniejsze przypadki. W Łagiewnikach i na Borku Fałęckim są trudne przypadki? Jak rozmawiać z mieszkańcami pana dzielnicy?

Adam Migdał: Na tej samej zasadzie. To będą zespoły, które będą diagnozowały problem, dlaczego piec nie został wymieniony. Dodam, że niedawno na wniosek prezydenta Rada Miasta zmieniła uchwałę o wysokości dopłat. Podniesiono kwotę. Na jedną osobę to 1270 złotych, na rodzinę wielodzietną to 1030 złotych. To istotne. Te zespoły będą to uświadamiały. W ciągu roku taka osoba będzie się mogła zwrócić o pomoc i uzyskać nawet 2000 złotych uzyskać dofinansowania. Warto.

 

J.B: Zapytam o prawnika. Te problemy wynikają też z kwestii spadkowych lub własnościowych. Co z tym zrobić? Prawnik, mediator przyjdzie do krakowian?

P.Ś: Często takie przypadki są skomplikowane. Jak zaoferujemy taką pomoc prawną to czasem jest to tak poważne, że trudno nam ingerować. Chodzi na przykład o sprawy rodzinne. Właściciele czasem nie potrafią się porozumieć. Przyda się mediator. Pytanie czy to rola miasta. Jednak sprawy prawne u notariusza, kwestie formalne – taką pomoc mieszkańcy dostaną.

 

J.B: Państwo wiecie, że na przykład w danej nieruchomości są problemy prawne, w innej jest problem materialny?

A.M: Takiej wiedzy często nawet mieszkańcy nie mają. Problemy bywają ukrywane, ludzie mają różne problemy. Niektórzy nie mogą dogadać się w rodzinie. Istotne jest to, że zespół pójdzie i zdiagnozuje przyczynę. Potem będzie się zastanawiał jak pomóc tym osobom. Jestem przekonany, że w ostatnim etapie… Te zespoły będą uświadamiały, że granicznym czasem jest 1 września 2019 roku. Wtedy jest zakaz palenia węglem, drewnem. Do tego czasu chcemy dać duże wsparcie. Program w skali Polski rozpoczęliśmy najwcześniej. Zlikwidowaliśmy wielkich trucicieli. Teraz jest czas na to. W czasie 2018-2019 rok byśmy tego wszystkiego nie zrobili. Program jest dobry. Mówiliśmy o tym na komisji ekologii i ochrony powietrza.

 

J.B: Słyszymy deklaracje władz miasta, że będzie program dedykowany najuboższym, którzy nie mają możliwości, żeby samemu wymienić piec. Może być tak, że zespół przyjdzie, wejdzie do domu i oceni, że ta rodzina na pewno nie wymieni pieca? Wtedy przedstawiciele powiedzą, że oferują 100% zwrotu za wymianę pieca?

P.Ś: Tak. Taki program jest prawie gotowy. To program MOPS. Jak dotrzemy do osób, które nie były w stanie wymienić paleniska i mają niskie dochody to taki program im umożliwi dofinansowanie w pełnej wartości. To program skierowany tylko do osób o najniższych dochodach. One już biorą udział w lokalnym programie osłonowym. Dostają 1200-1500 złotych miesięcznie. Chcemy się skupić na tym, żeby szybko tym osobom pomóc wymienić piece.

 

J.B: Ta oferta padnie już podczas tej wizyty?

P.Ś: Czekamy na opinię prawną. W lutym takie rozporządzenie powinno się ukazać.

 

J.B: Dużo może być takich osób na terenie Łagiewnik, Borku Fałęckiego?

A.M: Pewnie tak. Jest sporo osób samotnych. Te osoby będą brane pod uwagę. My o tym problemie wiemy od dawna. Prezydent już dawno chciał to uruchomić. Te osoby nie załatwią tego same. Dofinansowanie musi znowu wynosić 100%. Pomoc będzie całkowita.

 

J.B: Zespoły zaczynają pracę w poniedziałek. Jak długo będą odwiedzać krakowian?

P.Ś: Nie zakładamy, że to będzie na jakiś czas. Jeśli pomoc będzie potrzebna, program będzie. Datą graniczną jest 1 września 2019 roku.

 

J.B: Druga sprawa to zaangażowanie w Krakowie w walkę o czyste powietrze instytucji komercyjnych. Jest huta ArcelorMittal. Problem smogu to może być szansa dla firm, które chcą sobie zrobić akcję PR-owską. Mogą się włączyć w działalność antysmogową. Dużo jest takich firm?

P.Ś: Zainteresowanie jest. Jakość powietrza w Krakowie wpływa na lokalizację i pracę w Krakowie. Zacznę od ArcelorMittal. Tę współpracę chcieliśmy rozpocząć, bo obie strony były zainteresowane. Przepływ informacji musi być czytelny dla mieszkańców. Mamy wytyczne. Przyczynkiem jest ta akcja huty związana z bonusem 150 złotych. Jak ktoś wymieni palenisko to dostanie pieniądze. Dodatkową rzeczą jest wymiana informacji z miastem. Dochodzi do tego sytuacja awaryjna. Jakby miała miejsce awaria w hucie, chcemy być o tym szybko poinformowani, żeby to przekazać mieszkańcom.

 

J.B: Może Kraków powinien taką ofertę przygotować dla firm, że mogą przy okazji poprawić swój wizerunek?

A.M: To świetna okazja. Temat jest nośny. Równocześnie jest to chwytliwe. To okazja do poprawienia wizerunku dla wielu firm. Zaproponuję taki temat na komisji. Pewnie pani radna Prokop-Staszecka to zaaprobuje. Może wyjdzie sygnał do firm i do służb prezydenta, które będą to mogły zrealizować.

P.Ś: Firmy są zainteresowane. W II kwartale będzie duża akcja społeczna. Zainteresowanie firm jest. Będąc gościem w stowarzyszeniu Aspire, które skupia firmy usługowe z branży IT, rozmawialiśmy z menadżerami jak te firmy by się mogły w to włączyć. Są ciekawe projekty. W niektórych korporacjach są programy wewnętrzne, gdzie można odebrać dzień wolny za prospołeczne działanie. Są propozycje. Chcemy przygotować informację dla menadżerów, co robi miasto, jakie działania są, jak zmienia się jakość powietrza. Te osoby chcą się włączyć w akcje Zarządu Zieleni Miejskiej. To element kadrowy związany z wykorzystaniem pracowników. Ciekawe projekty. Będziemy o tym rozmawiać. Mam nadzieję, że będą efekty dla miasta.

 

J.B: To nasza wspólna sprawa. Polski Alarm Smogowy alarmuje, że jakbyśmy mieli normy francuskie dotyczące stężenia rakotwórczych substancji w powietrzu, alarm smogowy w Krakowie trwałby 41 dni. Adam Migdał się uśmiecha. Powinien być jednak zasmucony.

A.M: Nie. Uśmiecham się, bo żyjemy w Krakowie. Podjęliśmy działania na każdym szczeblu. Działamy. Ja często słyszę, że miasto nie robi nic. To szokujące. Ile razy państwo byście nie powtórzyli o tych działaniach, zawsze wydźwięk jest taki, że nie robimy nic ze smogiem. My robimy wszystko na maksa. Kupiliśmy tabor do MPO, samochody czyszczące. Działania są. Pomoc w wymianie pieców to kilkaset milionów złotych.

P.Ś: To normy wywodzące się z ustaw. W Małopolsce mamy uchwałę Sejmiku i projekt ochrony powietrza. Informacja powyżej 50 mikrogramów jest i są ostrzeżenia. My jako Kraków informujemy o zagrożeniach jak normy przekraczają 50 mikrogramów. Do regulacji krajowych się nie odnoszę. Kraków i Małopolska wyszła przed szereg. My chcemy to obniżać. Kraków od początku o tym informował. To nie jest dla nas problem. Chcemy o tym mówić. Mieszkańcy muszą się chronić. Proces wymiany palenisk jest długotrwały. Na tle innych miast Kraków wypada jednak bardzo dobrze. Chodzi o działania związane z działaniami antysmogowymi.

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0