|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Piotr Ćwik: "Jest zapotrzebowanie na 900 tysięcy mieszkań. To pole dla samorządów i rządu"

- Impuls musi pójść ze strony samorządu, że jest zainteresowany taką umową - tak o programie Mieszkanie Plus w Małopolsce mówił w Radiu Kraków wojewoda Małopolski, Piotr Ćwik. W tym tygodniu w Krakowie podpisano listy intencyjne z czterema gminami - Pcim, Skawina, Szerzyny i Zakliczyn, które chcą wybudować mieszkania w ramach programu. "Zainteresowanie jest bardzo duże. Samorządowcy potrzebują wiedzy na ten temat" - mówił wojewoda Ćwik w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak dodawał, szacunki mówią, że w całej Polsce potrzeba jeszcze 900 tysięcy mieszkań.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: biuro prasowe wojewody

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z wojewodą Małopolski, Piotrem Ćwikiem.

 

W Krakowie uroczystości 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się z pana udziałem na placu Matejki o 8.00. W przypadku jutrzejszego święta, przebieg będzie nieco inny niż przed rokiem.

- Tak. Przebieg jest trochę inny. Związane jest to z remontem ulicy Basztowej. To plac budowy. Nie może być tego tradycyjnego przemarszu i defilady. Zaczynamy o 8.00 na placu Matejki. Będzie uroczysty apel. To pierwsza część. O 11.00 msza święta na Wawelu. Po zakończeniu mszy formujemy pochód patriotyczny. Mamy 1000 flag. Idziemy na Rynek Główny. Tam będzie koncert orkiestry wojskowej polonez w wykonaniu Cracovia Danza i na koniec będzie 800 porcji grochówki wojskowej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tej uroczystości.

 

 Przy tej okazji MSWiA rusza z kampanią społeczną promującą szacunek dla flagi i hymnu RP. Jest taka konieczność? Coś w tej mierze pozostawia do życzenia?

- To dobra inicjatywa. Zawsze trzeba przypominać o tym, co ważne. Barwy i hymn to nasze symbole. Powinniśmy o nie dbać i je pokazywać. To się zmienia w naszym kraju. Widać coraz więcej flag wywieszanych na święta państwowe. Zachęcam wszystkich do wywieszenia jutro flagi.

 

 Jest w ogóle moda na symbole narodowe. To ciekawe. Moda zderza się z przepisami, które pozwalają na eksponowanie symboli narodowych tylko w czasie świąt.

- Tak, ale jest moda na symbole narodowe, na patriotyzm. Wiele młodych osób nosi odzież patriotyczną, z symbolami żołnierzy niezłomnych. Należy się z tego cieszyć. Symbole narodowe są żywe w młodym pokoleniu.

 

 Może będzie trzeba pomyśleć o zmianie przepisów? Kiedy jestem w Szwajcarii, to jestem pod wrażeniem tego, że w ogródkach wszędzie jest dumnie powiewająca flaga. W Polsce jest tak tylko od święta. Kiedy wywiesimy flagę między świętami to narażamy się na kary.

- Widać pojedyncze miejsca w Małopolsce, gdzie mieszkańcy przez cały rok eksponują flagę na maszcie.

 

 Kończy się ważny tydzień dla przyszłości programu Mieszkanie Plus w Małopolsce. Podpisano listy intencyjne z czterema samorządami. Mam na myśli: Skawinę, Szerzyny, Zakliczyn i Pcim. Dlaczego tylko cztery gminy?

- Chciałem nawiązać do formuły tego spotkania. To pierwsze z serii spotkań z samorządami, które organizuje wojewoda. Chcemy rozmawiać z samorządowcami na bieżące tematy. Pierwsze spotkanie było ogólne. Będą mniejsze w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu. Będziemy rozmawiać o problemach regionów. Co do Mieszkania Plus to zbiegło się to z naszą propozycją. Minister infrastruktury chciał przedstawić ideę Mieszkania Plus. Zmienia się ta formuła. W ramach pilotażu Mieszkanie Plus realizował BGKN.

 

 To wciąż się dzieje?

- Tak. To jedna droga. Jeden samorząd podpisał taką umowę z BGKN. To gmina Skawina. We wrześniu weszła szersza ustawa. Jest możliwość adaptacji starych budynków. Czasem w centrum stoi budynek, który jest własnością skarbu państwa, PKP, Poczty Polskiej. To można wykorzystać na cele mieszkaniowe i poprawić wizerunek tych miejscowości.

 

 Mamy w Małopolsce 14 gmin miejskich, 47 wiejsko-miejskich. Samorządowcy nie chcą uczestniczyć w tym programie?

- Samorządowcy chcą. Oni pytają o to. Frekwencja na spotkaniu była duża. Natomiast oni potrzebują wiedzy. Stąd prezentacja programu i pytania. Te cztery gminy, które podpisały umowy, są najbardziej zainteresowane. Skawina weszła w to po raz kolejny. Do tego Zakliczyn, Szerzyny, Pcim. Słychać ze strony innych samorządowców, że po tym spotkaniu mają swoje pomysły.

 

 To, że do tego programu wejdą zasoby od Poczty Polskiej i PKP, doda przyspieszenia programowi? Do tej pory mówiło się o lokalizacjach wskazanych przez gminy.

- W przypadku Krajowego Zasobu Nieruchomości formuła będzie szersza. To też remonty, zamiany gruntów. To ma spowodować, że program ruszy z impetem. W Polsce jest zapotrzebowanie na 900 tysięcy nowych mieszkań. Jest wielkie pole dla samorządów i rządu.

 

 Minister Andrzej Adamczyk w Radiu Kraków mówił, że pod koniec 2018 roku pierwsze Mieszkania Puls powinny zostać oddane w Małopolsce. Kiedy mieszkańcy będą pytać, dlaczego w ich gminach nie ma żadnych mieszkań z tego programu, to powinni zwracać się do swoich lokalnych włodarzy?

- Przede wszystkim do samorządowców. Stamtąd musi być impuls do przystąpienia do programu.

 

 Wspominał pan o serii spotkań z samorządowcami na temat spraw ważnych. Czy planuje pan takie spotkania dotyczące rozwiązywania problemów czy wątpliwości w realizacji projektów obejmujących obszar większy niż jedna gmina?

- Jeśli na etapie takiego spotkania pojawią się pytania… Wyobrażam sobie takie spotkanie tak, że będzie to dyskusja w obecności merytorycznych dyrektorów Urzędu, żeby szukać rozwiązań. Oczywiście tak.

 

 Pytam, bo być może w takiej formule warto zaprosić gminy zainteresowane powstaniem Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Można wyjaśnić wątpliwości samorządu Wadowic. Zdaniem GDDKiA i ministra infrastruktury opór Wadowic uniemożliwia zaplanowanie tej inwestycji.

- To temat z długą historią. BDI jest potrzebna dla regionu, Małopolski. Protest burmistrza Wadowic… Ja tego nie rozumiem. Można oprotestować przebieg drogi, ale nie można oprotestować wszystkich.

 

 Czyli takiego spotkania pan nie wyklucza?

- Tak. Tu jednak kluczowa jest decyzja środowiskowa, która musi być ponownie procedowana.

 

 Lotnisko w Balicach przyjęło wczoraj po raz pierwszy w swojej historii pięciomilionowego pasażera w ciągu roku. To oznacza dla Krakowa i Małopolski konieczność dyskusji na temat nowych pomysłów rozwojowych? Słyszy się głosy, że Kraków turystycznie się zapycha.

- To dobre potwierdzenie tezy, którą wprowadzamy w życie. Chodzi o przeniesienie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Balic. Dzisiaj lotnisko musi się rozwinąć, wbudować nowy pas. To konieczność. Do tego jest część wojskowa lotniska. Małopolska jest atrakcyjnym terenem. Ma do zaproponowania wiele w dziedzinie kultury i turystyki. Przyjeżdżają do nas turyści. To o tym świadczy.

 

 Mogłoby to być miejsce do rozwoju przemysłu? Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz pisała ostatnio w swoim manifeście o pomysłach na rozwój Krakowa, że Nowa Huta w rozumieniu przestrzennym to ostatnia wielka szansa rozwojowa miasta. Jak Nowej Hucie nadać impuls? Pytam w kontekście spółki skarbu państwa – Nowe Centrum Administracyjne - która tym ma się zajmować.

- List intencyjny, który został podpisany w 2014 roku miał być impulsem do zamiany gruntów. ArcelorMittal jest wieczystym użytkownikiem terenów, które pozyskał pod realizację swoich działań. Część tych terenów chce zwrócić Skarbowi Państwa, zostawiając resztę na własność. Przez ostatnie miesiące udało nam się dokonać analizy dokumentów w tej sprawie. Zdiagnozowaliśmy ewentualne problemy przy tej wielkiej transakcji. Zespół, który powołałem półtora miesiąca temu przygotował wsad merytoryczny, żeby teraz rozmawiać z Mittalem.

 

 Jakie będą kolejne kroki?

- Trzeba usiąść i rozmawiać z ArcelorMittalem, prezydentem Krakowa. Trzeba wyznaczyć podmiot wiodący jak chodzi o te działania. To działanie, które trzeba rozłożyć na lata. Nie można w aktualnych przepisach dokonać jednorazowej zamiany. To musi być robione etapami. Powinna tam być duża strefa gospodarcza, która da impuls do rozwoju Huty i Małopolski.

 

 Wyobraża pan sobie w przyszłości połączenie spółki Skarbu Państwa - Nowego Centrum Administracyjnego ze spółką samorządową – Nowa Huta Przyszłości? Teraz to wygląda jak dwa konkurencyjne byty.

- Może tak to wygląda, ale jest jeszcze trzecia spółka w likwidacji. Są działania, które zostały podjęte przez Ministerstwo Rozwoju po rozmowach z rektorami wyższych uczelni, które wniosły grunty do spółki Laboratorium. Ona jest w stanie likwidacji. Powinien być jeden podmiot, który może współpracować z wieloma innymi podmiotami. To potężne działanie. Trzeba do tego wielu ludzi.

 

 Trzeba też woli politycznej. Marszałek urzęduje w tym samym budynku co wojewoda.

- Wszyscy o tym wiedzą.

 

 Panowie mieli okazję ostatnio spotkać się i rozmawiać?

- Tak. Rozmawialiśmy o innych zadaniach. Od 1 stycznia wojewoda przejmuje od marszałka magazyny przeciwpowodziowe. Omawialiśmy realizację 500+. Część marszałka wraca do wojewody. Była dobra rozmowa na temat problemów Małopolski i naszych wspólnych działań.

 

 Na koniec zapytam jeszcze o dzisiejszy mecz Polska-Urugwaj. Jaki wynik Pan prognozuje?

- Optymistycznie powiem 3-0.

71%
29%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

ciekawy

Sobota, 11 listopada 2017, 12:15

Juz kiedyś obiecywali 2 mln mieszkań a teraz tylko 900 tysięcy? Gdzie podziała sie reszta?

Odpowiedz

gosc

Piątek, 10 listopada 2017, 14:31

Uruchomić zasoby PKP podobno jest ok 40 000 mieszkań sprzedać je, wszystkie nieruchomości w zasobach Skarbu Państwa sprzedać ludziom, niech je wyremontują, na początek, tak zobił by dobry "gospodarz"

Odpowiedz

li

Piątek, 10 listopada 2017, 13:16

Ubieranie odzieży patriotycznej to jeszcze nie patriotyzm. Patriotyzm to szacunek do Konstytucji, prawa i dokonań minionych pokoleń. A z tym jest obecnie kiepsko.

Odpowiedz