Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

K. Klimczak: "Krytycznie oceniamy reformy J. Buzka"

  • Rozmowy
  • date_range Poniedziałek, 2013.12.16
"Reforma administracyjna odbyła się kosztem mniejszych miast" - przekonuje szef małopolskiego SLD Krzysztof Klimczak. W czasie sobotniej konwencji Sojuszu, szef SLD zaproponował powrót do 49 województw.

fot: Krzysztof Orski


Jak argumentował, strategia rozwoju w oparciu o metropolie nie sprawdziła się. "Jak na reformie straciły mniejsze ośrodki w Małopolsce można zobaczyć na przykładzie Tarnowa i Nowego Sącza" - przekonywał Klimczak w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak mówił, propozycja zmian administracyjnych ma być początkiem dyskusji o tym jak Polska ma się rozwijać i jak mają być dzielone unijne środki.

SLD proponuje też likwidację gimnazjów i kadencyjność władz. "Patrząc na polskich polityków i samorządowców, dobrze by im zrobiło gdyby po dwóch kadencjach wrócili do rzeczywistości" - stwierdził Klimczak w Radiu Kraków.



Zapis rozmowy Jacka Bańki z nowym szefem małopolskiego SLD, Krzysztofem Klimczakiem.

Leszek Miller na konwencji SLD zapowiedział powrót do idei 49 województw i 8-letniej szkoły podstawowej. To znaczy, że lepiej już było?

- To znaczy, że dokonaliśmy oceny reform rządu Jerzego Buzka i mamy krytyczne wnioski. 16 województw i cala reforma odbyła się kosztem pozostałych regionów. Wystarczy popatrzeć na Tarnów i Nowy Sącz. W momencie, w którym wchodziła ta reforma, ówczesny rząd zapowiadał wprowadzenie programu dla byłych miast wojewódzkich. Tego nie było. To zaczyn do dyskusji, która jest potrzebna Polsce.



Takich dyskusji nigdy za wiele. Jakbyśmy wrócili do 49 województw to co z obowiązującymi programami regionalnymi? To także rozrost administracji. Czy także rozrost wiernego elektoratu SLD?

- To nie jest kwestia poszukiwania elektoratu. My mamy swój elektorat. Ci, którzy się ostatnio zrazili zaczęli wracać, widać to w sondażach. To dyskusja o przyszłości Polski i o podziale środków unijnych.

A likwidacja gimnazjów to przemyślany pomysł po badaniach PISA?

- Likwidacja gimnazjów to przemyślany pomysł, który pojawił się przed tymi wynikami.

Może trzeba zweryfikować pomysł?

- Badania uśredniają wyniki. Wiemy, że średnio ja i mój pies będziemy mieli 3 nogi. Ostrożnie podchodzę do wyników badań. W ostatnim czasie widzieliśmy wiele patologii w kształceniu uczniów.

Jakie to patologie?

- Jak pan popatrzy na programy, w których wypowiadają się gimnazjaliści i na ich testy to ośmioletni system był na wyższym poziomie.

Mam córkę w pierwszej klasie liceum i nie widzę zapaści intelektualnej.

- Cieszę się bardzo. To świadczy, że pańska córka jest inteligentna. Proszę jednak przez jej pryzmat nie oceniać systemu. Proszę zobaczyć jak wiele stresu funduje ten system. Efekt jest taki, że dzieci uczą się cały czas do testów.

Może to dobrze im robi, że uczą się do testów?

- Wolę ludzi, którzy mają wiedzę ogólną.

Czyli przez osiem lat nic nie robią a uczą się do egzaminu wstępnego do szkoły średniej?
Ja chodziłem do podstawówki i miałem czas na pogranie w piłkę, naukę.

Ja też chodziłem do ośmioletniej szkoły i uczyłem się tylko do egzaminu wstępnego.

- Każdy inaczej podchodzi. Mieliśmy czas na wiele rzeczy. Widzę co robią dzieci znajomych. One się uczą tylko tego jak prawidłowo rozwiązać test.

Kadencyjność władz. Samorządowców i władzy państwowej. Dwie kadencje i koniec. To dobrze brzmi, ale nie jest zweryfikowane.

- Dwie kadencję i przerwa. Nie mówimy, że po II kadencjach ma być odejście z działalności. Powinna być przerwa. Jak pan popatrzy na polskich polityków to widać, że dobrze by im zrobiło jakby po II kadencjach wrócili do rzeczywistości i zobaczyli jak się żyje bez mandatu.

Jackowi Majchrowskiemu też by to dobrze zrobiło?

- Jackowi Majchrowskiemu pewnie nie. On jest świetnym samorządowcem, ma kontakt z ludźmi. Jest jednak wielu innych prezydentów miast, którzy mogliby przewietrzyć gabinety.

To może innych trzeba przewietrzyć a sprawdzonych zostawić. Kadencyjność może się nie sprawdzać.

- Przypuszczam, że gdyby Jacek Majchrowski byłby objęty naszą propozycją i odbył przerwę to krakowianie chcieli by, żeby wrócił.

Krakowskie SLD poprze Jacka Majchrowskiego?

- Jesteśmy na etapie rozmów, rozmawiamy o tym jak ma wyglądać kolejna kadencja. Czekamy także na jego decyzję o ewentualnym starcie. Jak to się stanie to SLD go poprze.

Jedynką w wyborach do Europarlamentu będzie Joanna Senyszyn? Słyszę o reaktywacji Andrzeja Szejny.

- Jeśli chodzi o jedynkę do Parlamentu Europejskiego to nazwiska wszystkich kandydatów poznamy 25 stycznia. Wtedy będzie Rada Krajowa, która będzie akceptować listy. Jeśli chodzi o Andrzeja Szejnę jest on przewodniczącej świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej, z którą jesteśmy w jednym okręgu wyborczym.

Mówi się o Józefie Oleksym, jest to możliwe?

- Mówiło się. Józef Oleksy jeśli wyrazi taką wolę, a nie ma takiego stanowiska, będzie poddany ocenie. Przypominam, że on jest członkiem mazowieckich struktur SLD.

Małopolskie SLD popiera ideę zorganizowania w Krakowie Zimowych Igrzysk Olimpijskich?

- Małopolskie SLD jest na etapie dyskusji o tym jakie przyjąć stanowisko. 8 lutego będzie konferencja z ekspertami zajmującymi się rozwojem regionalnym czy rozwojem sportu. Wtedy podejmiemy decyzję, Na razie sądzimy, że potrzeba więcej dialogu.

Może poprzecie inicjatywę organizacji referendum w tej sprawie?

- My przyjęliśmy tydzień temu takie stanowisko, które apeluje żeby przeprowadzić referendum wojewódzkie. Chcemy doprowadzić do tego, żeby władze zaczęły informować mieszkańców o szansach i zagrożeniach.

Pan zagłosował by na tak czy na nie?

- W kwestii?

Referendum.

- Ja zagłosowałbym za tym, żeby odbyło się referendum.


Prasę przeglądał Krzysztof Piasecki:




Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię