|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Józef Lassota: "Pomnik ofiar został postawiony przez PiS, przeciwko społeczeństwu"

- Czas smoleński będzie trwał przez pokolenia, podział społeczeństwa będzie się jeszcze długo utrzymywał - mówił w Radiu Kraków poseł Platformy Obywatelskiej Józef Lassota. We wtorek - w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej - Jarosław Kaczyński zapowiedział, że to był ostatni, 96. marsz pamięci. "Cel został osiągnięty, w Warszawie jest pomnik ofiar katastrofy" - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. "Ten pomnik będzie dzielił, został postawiony przez PiS przeciwko reszcie społeczeństwa" - oceniał poseł Lassota w porannej rozmowie Radia Kraków.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z posłem PO, Józefem Lassotą.

 

Wczoraj Jarosław Kaczyński powiedział w Warszawie: „To ostatni marsz. Kończymy, zarazem zwyciężyliśmy”. Deklaracja prezesa PiS kończy czas smoleńskie w polskiej polityce?

- Zdecydowanie nie. Niestety czas smoleński będzie trwał przez pokolenia. To co zostało uczynione, czyli niegodne wykorzystywanie tragedii do robienia polityki, celów PiS-owskich, spowodowało, że nastąpił podział społeczeństwa. Wczorajszy pomnik został postawiony wbrew stanowisku samorządu. Obawiam się, że on będzie dzielił. Pomnik został postawiony przez PiS, przeciwko społeczeństwu. Zapowiadanie, że to koniec, chcą wspólnoty... To mydlenie oczu. Przykro to mówić, ale taka jest polityka PiS, żeby dzielić.

 

Nie sądzi pan, że dla wielu osób jest czymś przykrym, że 8 lat trzeba było czekać na pomnik w centrum Warszawy?

- Był projekt, pomysły. Było rozwiązanie pomnika świetlnego, były lokalizacje. Kaczyński uparł się, że to musi być naprzeciwko Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Pamięta pan, że była mowa o lokalizacji w rejonie ulic Trębackiej i Focha. Ten kto tam był, ten wie, że nie jest to szczególnie reprezentatywne miejsce dla tego monumentu.

- Monument jak monument. Nie jest to monument, który by oddawał tragedię. To projekt interesujący, ale nie wszyscy wiedzą o co chodzi. Można było rozmawiać. To siłowe rozwiązanie. Ustawowe jest uprawnienie samorządu ws. lokalizacji pomników. To zostało zlekceważone. Pomnik powinien być. Jak najbardziej. Jednak gloryfikowanie samego byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego nazwami ulic, stawianiem pomników… To działa na niekorzyść jego pamięci. To spowoduje ciągłe napięcia. Taka jest polityka, żeby dzielić, nie łączyć. Oni chcą łączyć tylko ścisły elektorat, który wierzy w PiS. Nie łączy to jednak Polaków. Mówienie o gorszym sorcie, prawdziwych patriotach, którzy są w PiS, jest haniebne.

 

Można sobie wyobrazić, że za kilkanaście lat nastąpi takie przewartościowanie w polityce historycznej, że ktoś będzie chciał ten pomnik przenieść? Kandydat PO na prezydenta Warszawy – Rafał Trzaskowski mówi, że jest przeciwny przenoszeniu czegokolwiek.

- Bywały w historii różne sytuacje. Zmieniał się ustrój, burzono pomniki. Nie sądzę, żeby była determinacja do przeniesienia pomnika. On jednak na zawsze będzie pokazywał arogancję PiS.

 

W sprawie zaniedbań po katastrofie w prokuraturze zeznawać ma były prezydent Bronisław Komorowski. Zeznania pana prezydenta coś wniosą do naszej wiedzy o tym, co działo się po katastrofie?

- Na pewno prezydent, wówczas marszałek Sejmu, ma wiedzę. Czy to zmieni dotychczasowe ustalenia? Wątpię. Prokuratura wcześniej działała, była komisja Jerzego Millera. To było uwzględnione. Teraz jest wzywanie Donalda Tuska, Bronisława Komorowskiego. To pokazówka, ale prokuratura ma do tego prawo. Jak zostaną wykorzystane te informacje? Mam obawy. Nie podejrzewam tej prokuratury o uczciwość.

 

Czego nowego dowiemy się w trakcie działania sejmowej komisji śledczej ds. VAT? Dzisiaj zaczyna się posiedzenie Sejmu, jest projekt uchwały PiS, czyli taka komisja zapewne powstanie.

- Dobrze, że powstanie. Sprawy powinny być wyjaśniane. Nie mam jednak wiary, że to będzie rzetelna analiza faktów. To będzie nagonka polityczna, jak w przypadku sprawy Amber Gold, czy reprywatyzacji w Warszawie. Wzywa się wygodnych świadków dla PiS. Jak się wnioskuje o innych… Jest taki gość, który ma wiele do powiedzenia, ale jest w areszcie. Jego się nie wzywa. Wiara, że to wyjaśni, nie istnieje. Jest przekonanie, że będzie to służyć wyłącznie politycznym rozgrywkom.

 

Nie jest pan ciekawy tak po ludzku, jak to jest możliwe, że 250 miliardów mogło zostać utracone w wyniku działania mafii VAT-owskiej w latach 2007-2015? Ta liczba wydaje się tym bardziej prawdopodobna jak popatrzymy na to, jak wzrosła ściągalność VAT w ciągu ostatnich dwóch lat.

- Ze ściągalnością VAT jest przesada. To manipulacje papierowe. Owszem, wszyscy są ciekawi jakie są fakty. Powtarzać można różne rzeczy. Premier Szydo krzyczała, że 340 miliardów ukradziono. Dotychczas nie ma żadnej sprawy, która by to pokazała. Przyznają sobie jednak pod stołem pieniądze, które im się nie należą. Ta złodziejskość i pazerność jest w PiS. Żeby to przykryć, próbuje się tworzyć raport Macierewicza, komisję. To nagonka. Taka jest rzeczywistość. Coraz bardziej ludzie to widzą.

 

Jak pan zagłosuje ws. ustawy obniżającej uposażenie parlamentarzystów?

- PO chce ujawnienia pełnej listy tak zwanych nagród PiS – ministrów, wiceministrów i innych funkcjonariuszy PiS. Oczekujemy zwrotu do budżetu, nie do Caritas. To pieniądze podatników. Jeśli ktoś pobrał to nielegalnie, powinien oddać właścicielowi. Oczekujemy ujawnienia listy i zwrotu. Na razie projektu ustawy nie ma. Jak będzie to się wypowiemy.

 

Są panu znane efekty poniedziałkowego spotkania w Krakowie Grzegorza Schetyny z prezydentem Majchrowskim? Szef PO obiecał dziennikarzom, że wyjdzie do nich po spotkaniu, ale potem się chyłkiem wymknął.

- Nie byłem z przewodniczącym tam. Nie wiem jak było. Wiem, że rozmawiał o sprawach kandydowania na urząd prezydenta w wyborach jesiennych. Prezydent oświadczył, że niedługo ogłosi swoją decyzję.

 

Ma to nastąpić na pół roku przed wyborami. W piątek mamy poznać kandydata Nowoczesnej w Krakowie. Jakby Jacek Majchrowski nie zdecydował się na start, poprzecie kandydata Nowoczesnej?

- Na razie mamy własne propozycje, ale będziemy rozmawiać. Jest koalicja, którą chcemy mieć. Dobrze, że Nowoczesna ma swoje oczekiwania. My mamy swoje i będziemy rozmawiać. Dzisiaj mówienie o poparciu kandydata Nowoczesnej jest zbyt wczesne.

 

Własne propozycje PO to kto? Nie słychać o planie B Platformy.

- To nie oznacza, że go nie ma. Jeśli prezydent Majchrowski będzie kandydował, jest duża szansa, że zostanie poparty. Dopóki tego nie rozstrzygniemy, nic nie powiemy. Jest plan B i C.

6%
94%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 23

prośba

Środa, 11 kwietnia 2018, 14:30

@waweldragon

No to niewiele Ci zostaje możliwości :). W tym czasie kilka stacji ma właśnie rozmowę polityczną. Może zamiast zapraszać polityków, lepiej byłoby zapraszać politologów, żeby oceniali sytuację polityczną w szerszym kontekście.

Odpowiedz

waweldragon

Środa, 11 kwietnia 2018, 14:26

@prośba

Masz taki przycisk do zmiany kanału radiowego? To go użyj. Ja tak robię jak trafię na wywiad z jakimiś klakierami pisowskimi, trutniami od Kukiza, pseudo polityków PO i N. i każdym innym, na którego szkoda mi czasu. Życie jest piękne dookoła...

Odpowiedz

prośba

Środa, 11 kwietnia 2018, 14:10

Radio Kraków. W imieniu inteligentniejszej części słuchaczy proszę o lepszy dobór rozmówców. Szkoda czasu antenowego i naszego na wysłuchiwanie tego pana. Wystarczy przytoczyć ostatnich kilka wywiadów z nim i szybko okaże się, że jego wypowiedzi dotyczą głównie tego, co on widzi w PiSie złego. Nie ma własnych przemyśleń, nie ma programu, nie ma osiągnięć. Na prawdę z szacunku dla słuchaczy lepiej już puszczać muzykę zamiast wywiadów z tym człowiekiem.

Odpowiedz

Oburzony

Środa, 11 kwietnia 2018, 13:35

@Krycha

Należysz do "kultury" barbarzyńców, gdzie z ciałami ludzkimi chowa się różnego rodzaju śmieci, butelki, worki, niedopałki, nie mówiąc o celowym pomieszaniu ciał, i co za tym idzie profanacji godności osoby ludzkiej, ale cóż wymagać od istot, które do żyjącego człowieka nie mają szacunku, a co dopiero w takiej sytuacji. Zamilknij czym prędzej i nie bredź o rzekomym rozumie, fizyce, i pseudo analizach politycznych, bo jest to poniżej jakiejkolwiek inteligencji i przyzwoitości.

Odpowiedz

Krycha

Środa, 11 kwietnia 2018, 12:48

@Prezydęt Bronek

Jakoś przez 8 lat przegrywaliście wszystkie możliwe wybory, a tym razem znikniecie już bezpowrotnie, stąd ta mobilizacja na wszystkich forach. Nie będę nawet przypominać kto wrzeszczał, że ciała mają natychmiast wrócić do Polski. Wiadomo jak wyglądają ofiary katastrofy lotniczej. Żeby zbadać każdy fragmencik pod kątem DNA trzeba było nie dni, ale miesięcy o ile nie lat. Ale wtedy byłyby wrzaski o braku poszanowania. Każdy kto ma trzy szare komórki wie, że nie było w tej sytuacji żadnego dobrego rozwiązania, oprócz może jednego - skremowania wszystkich zwłok i zrobienia mogiły pamięci. Tylko kto by się odważył?

Odpowiedz

Prezydęt Bronek

Środa, 11 kwietnia 2018, 12:10

@Krycha, profesor gminnej uczelni

Ty oczywiście wierzysz w przekopanie metr wgłąb i zabezpieczenie wszystkich fragmentów DNA, a także poszanowania ciał badanych w obecności polskich patomorfologów. Z takim elektoratem można przegrać nawet w jednoosobowych wyborach.

Odpowiedz

laczek

Środa, 11 kwietnia 2018, 12:04

@a jaka pogoda w Olgino?

Nie wypuszczają cię z bunkra, że codziennie pytasz jaka pogoda? Nie wiem jak u was, ale w Polsce zdanie zaczynamy od wielkiej litery.

Odpowiedz

Krycha, profesor gminnej uczelni

Środa, 11 kwietnia 2018, 12:04

@Ale jaja

A ty oczywiście wierzysz w zamach i cyniczną grę świętego Antoniego Smoleńskiego, patrona inteligentnych inaczej. Te pisowskie brednie można wmawiać jedynie tym, którzy w szkole spali na fizyce, albo - co bardziej prawdopodobne - do szkoły nie chodzili. To właśnie te 20% twardogłowego elektoratu. Nie przejmuj się jednak, to statystyczny procent idiotów w każdym społeczeństwie.

Odpowiedz

Pinokio

Środa, 11 kwietnia 2018, 11:56

@Gepetto

Odpowiedź na twój żenujący komentarz ograniczę do jednego faktu, który bardzo łatwo zweryfikować. Nie napisałem w żadnym miejscu "postprawda", a figura którą przyjąłeś potwierdza pewien znany mi fakt. Nie pierwszy bowiem raz wkładacie komuś w usta coś czego nie powiedział i budujecie na tym kłamstwie dalsze oszczerstwa. Nie stać cię już na to, żeby merytorycznie odnieść się do komentarza? Jedyne na co cię stać to nieudolna próba obrażania innych? Żenada.

Odpowiedz

Człowiek

Środa, 11 kwietnia 2018, 11:36

@gosc

Apologeto kłamstwa i politruku wracaj do swoich kolegów.

Odpowiedz

Ale jaja

Środa, 11 kwietnia 2018, 11:18

@gosc

Samolot uderzył w pancerną brzozę, wpadł w bagno i rozpadł się na 70 tysięcy części. Tylko idiota lub złodziej w to uwierzy.

Odpowiedz

gosc

Środa, 11 kwietnia 2018, 11:03

To jest wina TUSKA !!!! Zamiast zrobić tanie państwo, to zrobił drogie i ludzie oddali władzę tym obłąkańcom, którym nawet tłumaczenie, że przyczyny katastrofy stwierdza się na podstawie zebranych dowodów, a nie udowadnia swoich tez na siłę. Że publiczna telewizja nie powinna być prymitywną tubą propagandową partii. Że dr Pawłowicz, to szczyt chamstwa i grubiaństwa, a nie wyrocznia osądzająca ludzi, że kompromis negocjacyjny to kompromis dwóch stron, że dobre relacje z Rosją, Ukrainą i Niemcami są bardzo ważne dla Polski, że stadninami koni arabskich sterowali specjaliści a nie złodzieje itd itd To wina TUSKA, że zostawił nas tym szaleńcom.

Odpowiedz

a jaka pogoda w Olgino?

Środa, 11 kwietnia 2018, 10:45

@laczek

"samozaoranie"...niech te wasze tabelki w excelu ktoś wam uzupełni jakimiś nowymi hasłami bo to już nudne. pieski pisowskie.

Odpowiedz

Gepetto

Środa, 11 kwietnia 2018, 10:35

@Pinokio

Nie jestem zwolennikiem PISu, ale...brzmi tak samo wiarygodnie jak: nie jestem antysemitą, ale... Skoro nie jesteś zwolennikiem PIS, to dlaczego nie piszesz podobnych elaboratów pod codziennymi wywiadami z pisowcami? Bo prostowanie ich kłamstw byłoby zbyt skomplikowane? Już samo użycie słowa postprawda, zdradza twoje preferencje. To zwolennicy tej partii z upodobaniem używają nowomowy. Trudno się zresztą dziwić, bo na lewo od PiS jest już tylko popiersie Lenina.

Odpowiedz

laczek

Środa, 11 kwietnia 2018, 10:23

Dawno nie widziałem takiego samozaorania. Ciesze się, że Polacy zaczynają dostrzegać, iż bycie w opozycji nie polega na wiecznym utyskiwaniu, tylko na stworzeniu realnej propozycji i przekonaniu do niej Polaków. Potrzeba nam przede wszystkim zmiany pokoleniowej. Jak widać leśne dziadki potrafią na swoich gramofonach odtwarzać już tylko jedną, zgraną płytę.

Odpowiedz

chciwa niewiasta

Środa, 11 kwietnia 2018, 10:08

@M

Jak to jest józiolenie, to to, co tu codziennie uprawiacie to PISdzielenie, więc po prostu nie pisdziel głupio.

Odpowiedz

Auł

Środa, 11 kwietnia 2018, 10:06

Zaproście kogoś innego. Tego nie da się słuchać, choć to tylko 15 min.

Odpowiedz

Witold

Środa, 11 kwietnia 2018, 09:57

Panie Lassota, szkoda nawet strzępić języka i klawiatury, pan jesteś moralnym dnem. Mam jednakowoż wielkie zastrzeżenia i pretensje do prowadzącego tę rozmowę, że bez jakiejkolwiek reakcji czy zawodowej dociekliwości przyjmował wszystkie łgarstwa, oskarżenia i niegodziwości ze strony tego nikczemnika.

Odpowiedz

M

Środa, 11 kwietnia 2018, 09:35

Zacytuję klasyka, to takie józiolenie.

Odpowiedz

Pinokio

Środa, 11 kwietnia 2018, 09:11

Zweryfikuję kilka półprawd posła Lassoty. Kłamstwem jest, że "Pomnik został postawiony przez PiS, przeciwko społeczeństwu." Ja jestem częścią społeczeństwa i nie jestem zwolennikiem PiS, jednak uważam, że ten pomnik był potrzebny i był potrzebny w istotnym miejscu. Może pan co najwyżej mówić, ze ten pomnik został postawiony przeciwko członkom PO, bo takie jest pańskie odczucie. To jednak nic dziwnego, bo wszystko co robi PiS odbieracie jako robione źle i wbrew innym. Kolejne niedomówienie to pomnik światła, który został odrzucony przez pańską koleżankę partyjną, porównany przez nią do pomnika nazistowskiego. W imię rozgrywek politycznych i podziałów społecznych pańska partia zaproponowała lokalizację pomnika na jakimś uboczu za zajezdnią. Kolejna rzecz do sprostowania to podejście pana i pańskich kolegów do prawa. jeżeli ktoś posiadający istotną wiedzę jest wzywany na przesłuchanie, to nie jest to pokazówka, tylko dlatego, ze został wezwany członek PO. To co pan mówi to sianie anarchii. Odpowiedzialność to cecha, która nakazuje, aby działać w imię interesu publicznego. Wam się już wszystko pomieszało w głowach. Gdy Waltz jest wzywana przed komisję to sobie nie idzie, bo ona nie uznaje komisji. Toż to najobrzydliwszy przejaw ignorancji wobec państwa prawa. Powtarzanie bredni o nagonce świadczy o panu jak najgorzej. Mało tego - zaprzecza pan sam sobie mówiąc, ze zaprasza się świadków wygodnych dla PiS. Nie wyobrażam sobie żeby uczciwa pańskim zdaniem Gronkiewicz była wygodnym dla PiS świadkiem. Musi się pan zdecydować, bo zagubił się pan w propagandzie. Strach przed komisją VATowską to kolejna sprawa warta omówienia. Niby jesteście za, ale asekuracyjnie mówi pan, ze to nagonka. Bo przecież wiadomo, że gdyby coś odkryli zawsze będzie pan mógł powiedzieć, ze to polityczne represje, a nie złapanie złodzieja. Pytania dotyczącego obniżenia swojej pensji też dziwnie pan uniknął zasłaniając się zdaniem partii. Na koniec co do kandydowania w Krakowie, to sugeruję żeby pan stanął w konkury z Majchrowskim, a w ostatniej chwili się pan wycofa, tak jak to pan zrobił przy wyborach do władz partii.

Odpowiedz