|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Elżbieta Zielińska: "Cały czas jest dążenie do tego, żeby Polska się ugięła i samobiczowała"

- Z obu stron czynione są gesty, ale przed nami jeszcze dużo pracy jeśli chodzi o poprawę stosunków polsko-izraelskich - oceniała w Radiu Kraków Elżbieta Zielińska, posłanka Kukiz'15. W czwartkowym Marszu Żywych wzięli udział prezydenci Polski i Izraela. To było pierwsze spotkanie na takim szczeblu od początku kryzysu, wywołanego przez ustawę o IPN. "W sprawie badań nad Holokaustem nie mamy sobie nic do zarzucenia" - mówiła posłanka Zielińska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z posłanką ruchu Kukiz’15, Elżbietą Zielińską.

 

Wczoraj w Marszu Żywych pomaszerowali prezydenci Polski i Izraela. To sygnał na poprawę nadwyrężonych stosunków między oboma krajami?

- Z obu stron są różne gesty, ale wiele pracy przed nami. Potrzeba otwarcia na polską historię z drugiej strony. Jest niezrozumienie i zdziwienie, że Polska była ofiarą II wojny. Wiele pracy przed nami, żeby przekazać prawdę historyczną.

 

Jak pani rozumie słowa prezydenta Izraela, który powiedział, że żąda, aby Polska była odpowiedzialna za pełne badania o Holokauście?

- Nie chcę wchodzić w komentowanie tych słów. Moim zdaniem były one dalekie od dyplomatycznego języka, zwłaszcza przy takiej okazji. Cały czas jest dążenie, żeby Polska się ugięła i samobiczowała. U nas pewne jednostki zachowały się haniebnie w czasie II wojny, ale państwo polskie tego nie tolerowało. Badania są. Nie mamy sobie tutaj nic do zarzucenia. Jak chodzi o historię Holokaustu to Polska wiele robi.

 

Dzisiaj 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony w 2007 roku.

- Tak. Bardzo mi szkoda, że z taką pompą były te obchody 8. rocznicy katastrofy, a cicho jest o Katyniu. Ze strony władz państwowych nie ma takiej równej reakcji. Wiem, że katastrofa to coś bliższego, wszyscy to pamiętamy. Zbrodnia katyńska to jednak coś wyjątkowego. Tutaj są lata zaniechań. Teraz powinniśmy o tym mówić.

 

Jak się pani czuje, jako uczestnik koalicji hańby? Tak wczoraj o posłach Kukiz’15 i PiS mówił Ryszard Petru, gdy zagłosowaliście za uchyleniem mu immunitetu.

- Nie wiem, czy to koalicja hańby. Można powiedzieć, że byłam w koalicji z PO i Nowoczesną, jak głosowałam ws. immunitetu posła Tarczyńskiego. Ja uważam, że immunitet w Polsce jest zbyt szeroki. Jest podejście w polityce, że zobaczymy jak będziemy głosowali, jak będzie chodziło o kogoś z nas. To świadectwo na to, że immunitety nie spełniają swojej roli. Powinny być odbierane posłom PiS. Jak z opozycji ktoś przeholuje, to nie powinna być to bariera ochronna. Oni krzyczą, że to walka z opozycją. Jak ktoś przeholuje, powinien stracić immunitet. Poseł Neumann deklaruje, że się sam zrzeknie. Słusznie.

 

Z takim samym przekonaniem głosowała pani za uchyleniem immunitetu Ryszarda Petru i Kamili Gasiuk-Pihowicz, co w przypadku wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowy areszt dla posła PO, Stanisława Gawłowskiego?

- Nie z takim samym. To inne sprawy, inny jest wymiar gatunkowy. Tam są oskarżenia prywatne. Politycy po to są wybierani, żeby trzymać nerwy na wodzy. Poseł Gasiuk-Pihowicz przeholowała wczoraj. W czasie głosowań przepraszała. Trudno. Aż tak się nie obrażamy. Ona jednak nie potrafi trzymać nerwów na wodzy. Za słowa trzeba brać odpowiedzialność. W sprawie posła Gawłowskiego są zarzuty korupcyjne. Słucham co mówi PO i Nowoczesna. Teraz wyrażają żal, że nie zagłosowali za Trybunałem Stanu dla Zbigniewa Ziobro. Teraz żałują. Jak się tworzy takie kombinacje to świadczy to źle o klasie politycznej. Czas z tym skończyć. Jedna strona drugą stronę niby krytykuje, w praktyce jednak kryje. Tak kryli senatora Koguta. Źle się stało. Teraz widać, że PiS broni swoich. Mam jednak nadzieję, że jak się zmieni władza to bez współczucia będą traktowani ci, którzy zawinili w tym rządzie.

 

Może jest potrzebna dyskusja o immunitecie i o tym, czy on jest w ogóle potrzebny?

- Jest potrzebna. Na przestrzeni lat składane były różne projekty. Warto wrócić do projektów PiS i PO z czasów opozycji. To zawężenie immunitetu tam było. Jakbyśmy go zawężyli to byłby konsensus. Wątpię jednak, czy PiS chce się tym zająć.

 

Jutro z impetem zacznie się kampania samorządowa? Konwencję będzie miała Zjednoczona Prawica, będzie wspólne wystąpienie PO i Nowoczesnej. Swoje wydarzenie planuje także PSL.

- Teoretycznie nie powinna się zaczynać. Wszyscy jednak wiedzą, że to już trwa. Pewnie tak. Te konwencje ogólnopolskie są nieadekwatne do charakteru tych wyborów. To wybory lokalne. Obserwuję hasełka rzucone centralnie. To nie grzeje. Wokół problemów na dole te wybory będą się kręcić.

 

Zaraz po konwencji, kluczowi politycy PiS rozjadą się po kraju. W niedzielę w Małopolsce na otwartych spotkaniach ma być premier Morawiecki i Beata Szydło. Wtedy będzie grzało?

- To wydarzenie jak premier przyjeżdża. Z punktu widzenia Gorlic widzę jednak, że było tam wielu ministrów, oni odjeżdżali i rezultatu nie ma. Co taki minister może powiedzieć o Gorlicach? Nic. On nic nie wie.

 

Prawica będzie chciała teraz odwrócić niekorzystny, sondażowy trend. Najnowszy sondaż Kantar Public publikowany przez Fakt pokazuje, że na czoło wysuwa się Zjednoczona Opozycja. PO z Nowoczesną mają 32%, PiS – 29%. Państwo obserwują to ze spokojem? Kukiz’15 ma w tym sondażu 10%.

- Czy ze spokojem? Ja nie mam się czego obawiać. Prawica przeholowała z nagrodami. Teraz zaczynamy dyskusję o zarobkach polityków. Żałosne jest to, że najpierw rozdali nagrody, potem powiedzieli, że dadzą na Caritas. Nie posłowie zawinili. 1,5 roku temu chcieli podwyższać pensje. Nagrody się potem zaczęły. Nagrody to była druga pensja. Dużo sobie sami zawinili. Jest też rozczarowanie ludzi. Pamiętam hasła wyborcze, że nie będzie podwyżek podatków. Teraz się to pojawia. Miało być ograniczenie biurokracji, mamy najwięcej wiceministrów w historii. Było wiele haseł świadczących o odnowie. Rzeczywistość pokazuje, że to była tylko zmiana władzy, nie sposobu myślenia.

 

Miażdżącą ocenę wystawiają państwo w raporcie - który przygotowała pani wspólnie z Koalicją Nowosądecką – o pracy straży miejskiej w Nowym Sączu. 80% mieszkańców negatywnie ocenia jej pracę, 44% nie czuje się w mieście bezpiecznie. Trzeba zmienić sposób pracy straży miejskiej, czy w takich miastach jak Nowy Sącz ją zlikwidować?

- Ja byłabym zwolennikiem referendum w czasie wyborów. Jak chodzi o straż to w skali całej Polski straż nie budzi zaufania. To wyższe wskaźniki, niż w naszej ankiecie. Straż miejska jest na poziomie – tu wstyd dla nas – polityków. Policja dobrze wyszła w badaniu zaufania. Tak samo straż pożarna.

82%
18%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 27

Piątek, 13 kwietnia 2018, 18:02

@zniesmaczona: Ten smutny ograniczony człowieczek chory z nienawiści do innych zapluwa regularnie to forum swoimi obsesjami. Jego polszczyzna jest mocno koślawa więc to pewnie jakiś obcy zrzut. Poziom intelektualny ma gimbusa, również emocjonalnie jest niedojrzały ale może to tylko taka maska.

Odpowiedz

zniesmaczona

Piątek, 13 kwietnia 2018, 17:24

@mee

Człowieku, daj spokój z tymi antysemickimi tekstami. Wczoraj pod Marszem Żywych, dziś tu. Nie rób wstydu normalnym Polakom. To, że Ministerstwo Prawdy chce pisać na nowo historię nie oznacza, że musimy znosić twoje wypociny. Tacy jak ty dorabiają Polsce antysemicką gębę.

Odpowiedz

lekarz

Piątek, 13 kwietnia 2018, 16:19

@Czy jest na sali lekarz?

Zespół obsesyjno-kompulsywny. Nerwica natręctw.

Odpowiedz

niższy poziom

Piątek, 13 kwietnia 2018, 16:07

@jam

Możesz kandydować. Poziom zapewne znacząco wzrośnie. Masz wszakże horyzonty i wizje. Jesteś inteligentny i nie wyglądasz na przystawkę. Napisz tylko z której listy startujesz, żebyśmy się nie pomylili.

Odpowiedz

jam

Piątek, 13 kwietnia 2018, 15:41

Naprawdę nie możemy wybierać posłów mądrzejszych, o szerokich horyzontach i z wizją? Wiem że to tylko niszowa kanapowa przystawka ale inteligentnemu człowiekowi trudno jest przyswoić wizję świata i polityki na takim poziomie. Ten przekaz adresowany jest zapewne dla zdeklarowanego elektoratu.

Odpowiedz

Czy jest na sali lekarz?

Piątek, 13 kwietnia 2018, 15:24

O co chodzi temu gościowi z obsesją laczka? Albo się tak podpisuje, albo ciągle o nim pisze? Pracownik sklepu obuwniczego czy wariat?

Odpowiedz

Pruski, bo to jest dziedzic Pruski - Polski dziedzic!!

Piątek, 13 kwietnia 2018, 15:16

@K'15

Jakie "nam brakuje" ? mi nic nie brakuje. idź się lecz..

Odpowiedz

mee

Piątek, 13 kwietnia 2018, 13:53

@em

Nie. Poszukaj w książkach to się dowiesz. Nikt nie będzie ci na tacy podawał gotowych odpowiedzi, skoro nie potrafisz nawet znaleźć znaczenia słowa laczek. .

Odpowiedz

em

Piątek, 13 kwietnia 2018, 13:39

@niewygodna

a kto doniósł na Kowalskich i innych? Nie sąsiedzi przypadkiem? Polacy? Katolicy?

Odpowiedz

wot, durak

Piątek, 13 kwietnia 2018, 13:34

@Tak, że ten...

Dopełniacz liczby mnogiej: durniów według polskiej odmiany. Macie w Rosji stare podręczniki, stąd te ciągłe błędy.

Odpowiedz

Tak, że ten...

Piątek, 13 kwietnia 2018, 12:02

@wot, durak

przypadek liczba pojedyncza liczba mnoga mianownik dureń durnie dopełniacz durnia durniów / durni celownik durniowi durniom biernik durnia durniów / durni narzędnik durniem durniami miejscownik durniu durniach wołacz durniu durnie

Odpowiedz

38:14

Piątek, 13 kwietnia 2018, 11:10

Jak miło posłuchać nerwowego śmiechu.

Odpowiedz

wot, durak

Piątek, 13 kwietnia 2018, 11:09

Wychodzi się na durniów, nie na durni, Wańka.

Odpowiedz

Piątek, 13 kwietnia 2018, 11:06

Kogo Kaczyński załatwił i jakim posunięciem? Pewnie UE 27:1. Hahaahahaha

Odpowiedz

Piątek, 13 kwietnia 2018, 11:04

@sondaż

Jak widzę mamy tu znawcę wewnętrznych sondaży PiS. Po tym jak Kaczyński załatwił was swoim posunięciem i wyszliście na durni ze swoimi przyczepkami, pozostaje wam tylko akcja na forach.

Odpowiedz

Daswidania, Waniuszka

Piątek, 13 kwietnia 2018, 10:21

@Mosze

A po co mam odpowiadać na prowokacje? Przecież twoje wszystkie działania moszelaczku są na putinowskich usługach, co już wszyscy komentujący zauważyli.

Odpowiedz

sondaż

Piątek, 13 kwietnia 2018, 10:18

Sondaż jest zbliżony do tych wewnętrznych, zamawianych przez PIS, choć nie pokazuje skali spadku notowań. W tych prezycyjniejszych od powszechnych, notowania PIS oscylują wokół 20%, stąd te panicznie działania jarkacza. Ale jedno się potwierdza.. Polacy chcą zjednoczenia PO z Nowoczesną w formie koalicji, a Kukiz nie zyskuje na spadku PISu. Dla Kukiza to prawdopodobnie pierwsza i ostatnia kadencja a szkoda, bo przydałoby się coś nowego na scenie politycznej. Niestety, trzeba mieć jakiś program i poglądy, a tu nic, jedno wielkie nic.

Odpowiedz

K'15

Piątek, 13 kwietnia 2018, 10:08

@Pruski, bo to jest dziedzic Pruski - Polski dziedzic!!

Na pewno dobrze znasz ostatnie sondaże. Właściwie to każdy sondaż pokazuje jak wiele wam brakuje do K'15. Czy powstrzymywanie się od komentarza w sprawie głosowań Kukuiza nie wynika przypadkiem z tego, ze nie masz o nich zielonego pojęcia? w przekazie dnia nie podają takich faktów?

Odpowiedz

laczek

Piątek, 13 kwietnia 2018, 10:05

@a jaka pogoda w Olgino?

Nie dają w psychiatryku sprawdzić pogody?

Odpowiedz

a jaka pogoda w Olgino?

Piątek, 13 kwietnia 2018, 10:00

@Mosze

a jaka pogoda dziś w Olgino?

Odpowiedz