|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska: Sytuacja w szpitalu w Proszowicah to nie kwestia środków od NFZ. To sprawy wewnętrzne

Jeśli lekarze szpitala w Proszowicach zrezygnują z pracy, to oddziały tej placówki będą musiały być zamknięte - tak mówiła w Radiu Kraków Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, szefowa małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Medycy z Proszowic domagają się natychmiastowego zatrudnienia dodatkowych lekarzy, bo poprzez "dziury w grafiku" muszą pracować po kilka dni bez przerwy. Lekarze grożą też, że jeśli sytuacja w szpitalu się nie poprawi w ciągu kilku dni, zgłoszą również do prokuratury zawiadomienie o łamanie przez dyrekcję szpitala praw pracowniczych. Jak tłumaczyła Fryźlewicz-Chrapisińska, ten problem musi rozwiązać dyrekcja szpitala.

Posłuchaj rozmowy

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Jacka Bańki z Elżbietą Fryźlewicz-Chrapisińską, szefową małopolskiego oddziału NFZ.

 

Od kilku godzin trwa w Sejmie dyskusja na temat sytuacji rezydentów i opieki zdrowotnej. Jak pani patrzy na problem rezydentów, niedofinansowanej służby zdrowia?

- Jeżeli chodzi o rezydentów to w Małopolsce nie mamy sygnałów od szpitali, że jest problem z dyżurami. To problem ogólnopolski. Kadry medyczne mają średnio 50 lat. Pielęgniarki średnio 52 lata. To spory wiek. Jak nie zapewnimy rozwoju kadry, będzie za kilka lat brakowało lekarzy.

 

Już są dziedziny, w których są problemy z obsadą. Problem będzie narastał?

- Jak nie będzie rozwiązań systemowych to tak.

 

Czyli po prostu więcej pieniędzy?

- Od tego się zaczyna. Jak brakuje pieniędzy na kadry, zaczynają się problemy. Kolejki też wynikają ze specjalności, gdzie jest deficyt lekarzy. Chodzi o pieniądze i rozwój nauki przez zwiększanie miejsc dla rezydentów w specjalnościach deficytowych.

 

Czyli rząd dosypuje pieniędzy, czy podnosimy składkę zdrowotną?

- Jedno z drugiego wynika. Składka zdrowotna, o tym decydują w Warszawie, od lat jest na tym samym poziomie. Prezes NFZ wiele razy mówił, że podniesienie składki by zwiększyło środki. W tej chwili stan bezrobocia jest tak mały, że składka i tak się zwiększa. Nadal jednak na świadczenia brakuje.

 

Popatrzmy na Małopolskę. Zacznijmy od Proszowic. Tam brakuje lekarzy. Niby to problem organu prowadzącego. Podobno lekarze nie chcą tam pracować, bo niewiele zarabiają. Na ile jest to problem wynikający z ryczałtu?

- Jak chodzi o ryczałt i sieć, to tu nie ma problemu. Szpital otrzymał wzrost środków na IV kwartał. Ryczałt jest większy. W zależności od wielkości szpitala jest to od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. To nie jest kwestia środków od NFZ dla szpitala. To sprawy wewnętrzne. My nie mamy z tym związku.


Czyli jeśli tam jest lekarz, który jednocześnie pracuje na dwóch oddziałach, jeśli lekarze z tej jednostki chcą składać wypowiedzenia to jest to tylko kwestia zarządzania tą placówką?

- Nie chciałabym się tu wypowiadać. Jakby te wypowiedzenia były duże ilościowo, to będzie problem z zabezpieczeniem świadczeń. Wtedy nie będzie spełnienia warunków, żeby oddziały funkcjonowały. Wtedy się zwrócimy do dyrektora o wyjaśnienia.

 

Wyjaśnienia wystarczą, jak lekarze złożą wypowiedzenia? Co będzie z taką placówką?

- Nie będzie spełniała warunków. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Jak dojdzie, to oddziały będą musiały być zamknięte.

 

Mieszkańcy Wieliczki chcą opieki całodobowej i świątecznej. Wygrała przychodnia w Gdowie. Nie ma szans na to, żeby taka przychodnia była w Wieliczce jak chcą protestujący mieszkańcy?

- Mieszkańcy Wieliczki mają taką opiekę nocną i świąteczną. Podmiot z Gdowa, który wygrał, udziela świadczeń w Wieliczce. To dodatkowe miejsce. Zgodnie z przepisami możemy uruchomić na większym obszarze dodatkowe miejsca. Mieszkańcy Wieliczki powinni być zadowoleni.


Czyli to jest zgodne z prawem, że wygrywa podmiot i otwiera filię w innym miejscu?

- Jest taka możliwość. Wtedy ryczałt może ulec zwiększeniu.

 

Dyrekcja przychodni w Wieliczce odwołała się do NFZ, rozważa też zgłoszenie sprawy do prokuratury. Co z odwołaniem?

- Jest ono na etapie rozstrzygania. W najbliższym czasie będzie decyzja. Wtedy będzie to opublikowane na naszej stronie.

 

Wie pani jaka będzie decyzja?

- Jeszcze nie przedłożono mi jej do podpisu.

 

Co ze sprawą związaną z konkursem? Dyrekcja rozważa skierowanie sprawy do prokuratury.

- Ma takie prawo.

 

Ta sytuacja obecna to model docelowy, który nie ulegnie zmianie?

- Na dzisiaj nie widzę takiej możliwości, żeby uległ zmianie.

 

Teraz sieć szpitali w Małopolsce. 1 października zniknęły kolejki do specjalistów?

- To była mowa o tym, żeby kolejek na SOR-ach nie było. Nocna i świąteczna opieka miała oddzielić pacjentów z pomocą doraźną, w odróżnieniu od pacjentów nagłych. Kwestia kolejek… Otrzymaliśmy dodatkowe środki na endoprotezy, zaćmy, zwiększyliśmy finansowanie. Kilkadziesiąt milionów rozdamy dla pacjentów, żeby kolejki się zmniejszyły

 

Jakie są pierwsze uwagi do sieci szpitali w Małopolsce?

- Nie ma negatywnego odzewu. To za krótki czas, żeby ocenić sieć. Za pół roku to powiemy. Na razie nie ma negatywnego odzewu i skarg pacjentów i świadczeniodawców.

 

Rozumiem, że kwartał to jest ta cezura. Pieniądze są na kwartał. Mówimy o ponad 800 milionach. Dopiero potem będziemy mogli sprawdzić jak działa sieć?

- Będziemy monitorować jak to działa. Potem będzie kolejny okres, na który przeznaczymy pieniądze. To będzie pewnie półrocze, to będzie kalka finansowa tego, co teraz dostały szpitale. Potem będziemy zmniejszać, lub zwiększać ryczałty. Ryczałt jest wyliczalny według wzoru. Dyrektorzy mają pewność finansowania przez 4 lata i mogą obliczyć sobie ile pieniędzy dostaną.

 

Czyli jeśli będziemy chcieli się pokusić o ocenę sieci to musimy poczekać trzy miesiące i sprawdzić jak pieniądze zostały wykorzystane?

- Tak. W styczniu będziemy mogli powiedzieć jak to wygląda.

 

Sieć miała też zmienić sytuację pacjentów. Co sieć ułatwiła chorym?

- Będziemy to monitorować. To miała być kompleksowość, koordynacja w systemie, że pacjent po zabiegu będzie miał na tym samym oddziale możliwość skonsultowania tego w poradni. Nie będzie musiał szukać wśród wielu placówek, gdzie ma się zgłosić. To ma być koordynacja pacjentem przez szpital sieciowy. Jak pacjent będzie potrzebował rehabilitacji to szpital go tam skieruje.

 

42%
58%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

dentysta-sadysta

Niedziela, 15 października 2017, 22:50

Szkoda, że redaktor nie zapytał, zadowolonej z siebie pani dyrektor, gdzie krakowianie mają zapewnioną nocną i świąteczną doraźną pomoc stomatologiczną. Jedyna placówka jest w Tarnowie. Nocny dojazd taksówką z Krakowa do Tarnowa kosztuje więcej niż wizyta w prywatnym gabinecie. A Kraków to podobno milionowe miasto... Ciekawe czy NFZ zwraca za taksówkę.

Odpowiedz