|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Agnieszka Ścigaj: "Pod wpływem tych kilku incydentów nie można zakazać marszu niepodległości"

- Jestem przeciwnikiem potępiana całego marszu niepodległości. Skandaliczne hasła, które się tam pojawiły, były marginalną sprawą" - mówiła w Radiu Kraków posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj. Jej zdaniem zabrakło odpowiedniej reakcji policji, więc - jak mówiła - teraz konsekwencje wobec osób, które tych haseł używały powinna wyciągnąć prokuratura. "Dla większości ludzi, którzy szli w tym marszu krzywdzące jest nazywanie ich nazistami" - podkreślała posłanka Kukiz'15.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłanką ruchu Kukiz’15, Agnieszką Ścigaj.

 

Prezydent Andrzej Duda ostro potępia ksenofobię, nacjonalizm, antysemityzm. To się działo podczas sobotniego marszu niepodległości. Tam byli przedstawiciele Kukiz’15. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej poseł Rzymkowski też jest krytyczny wobec tego. Powinna się tym zająć prokuratura?

- To, że prezydent i wszyscy ludzie myślący zdroworozsądkowo potępiają ksenofobię i rasizm to jest oczywiste. W szeregach żadnego ugrupowania nie ma osób, które to chwalą. Były incydenty. Jestem jednak przeciwnikiem uogólniania, że cały marsz szedł pod tymi hasłami. To margines. Nawet na pielgrzymce do Częstochowy ktoś może iść z takim transparentem. Osoby, które się tego dopuściły, powinny być ukarane. Nie powinno jednak do tego dojść. Była obstawa policji. Organizatorzy mają też doświadczenie. Reakcji jednak zabrakło. Miejmy nadzieję, że po tych faktach zostaną wyciągnięte konsekwencje. Prokuratura powinna działać.

 

Wyobraża sobie pani podobny marsz w przyszłym roku, na 100-lecie niepodległości? To wydarzenie cykliczne.

- To ważne święto dla Polaków. Różnie je świętujemy. Ja byłam w swoim okręgu. Wielu moich znajomych było jednak na marszu. Dla nich krzywdzące jest nazywanie ich faszystami. Oni idą w radości, dumie z polskości. Oczywiście obchody w przyszłym roku będą szumniej obchodzone, w różnych miejscach będą incydenty. Od tego mamy jednak służby, policję i przepisy, żeby zabezpieczyć uroczystości. Pod wpływem tych kilku incydentów nie można zakazać marszu. Trudno powiedzieć mi teraz swoim znajomym, którzy idą tam w radości z flagami, że oni źle świętują. Oni świętują jak chcą. Państwo ma to zabezpieczyć. Jest ustawa o tym, że to impreza cykliczna. Obowiązkiem państwa jest zabezpieczenie tego.

 

Delegalizacja ONR? Prezydent Warszawy o to wystąpiła.

- Pani wiceprezes PO wcześniej nie składała takich wniosków, tylko teraz. Nie jestem zwolennikiem delegalizowania organizacji. Chyba że one zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu. Trudno mi się określić jak chodzi o ONR. To marginalna organizacja. Nie widzę ich w przestrzeni publicznej. Nie chce tego nagłaśniać. Trzeba monitorować działania tej organizacji, czy one zagrażają bezpieczeństwu.

 

Młodzież Wszechpolska?

- Zasłynęła ostatnio z wypowiedzi pana rzecznika. To zostało rozpropagowane. Dotyczyło to tego, kto może być Polakiem. Młodzież Wszechpolska została chyba powołana przez pana Giertycha. Ja się z tym nie utożsamiam. Nie wiem jak to działa. Doniesienia medialne mi się jednak nie podobają.

 

Jaka będzie odpowiedź Kukiz’15 na propozycje zmian w ordynacji wyborczej? Koniec z JOW-ami. Kukiz miał to na sztandarach. Do tego zmniejszenie okręgów wyborczych. To premiuje duże partie.

- Odpowiedź będzie zdecydowana. Jutro będzie wysłuchanie publiczne. Zapraszam samorządowców, radnych wybieranych w JOW-ach. Oni chcą być lojalni wobec wyborców, nie szefa struktur. To spowoduje likwidacja JOW-ów. Oni zapiszą się do komitetów i będą wydeptywać sobie miejsce na liście u przedstawiciela komitetu partyjnego. Zmniejszenie okręgów będzie preferowało duże komitety. To polaryzacja sceny. PiS i PO rządzące od 27 lat mają ochotę zaistnieć na tej scenie i wyeliminować „buntujących się”. Zachęcam samorządowców do sprzeciwu. 2014 rok – pierwsze wybory w JOW-ach – pokazały, że 70% radnych zostało wybranych z niepolitycznych komitetów.

 

Sprawdzają się ci radni? Słyszymy opinie, że są oni przedstawicielami swoich okręgów w radach gmin, nie radnymi gminnymi.

- Radni się sprawdzają? To jest weryfikowane przez wyborców. Jak wyborcy widzą, że radny się nie sprawdza to nie jest to problem. Jak ktoś głosuje to oczekuje reprezentowania jego interesów. To normalne. W radach gmin są ostre dyskusje o to, czy w danym okręgu najpierw coś zrobić, lub potem coś innego. Tutaj jest sztuka dialogu. JOW-y były szansą, żeby ludzie nauczyli się dyskutować i rządzić budżetami gmin. Byliśmy w pierwszym okresie. Nie widzę negatywnych konsekwencji. Mieszkam w małej gminie. Widzę dyskusję, że radni dbają o swoich wyborców i rozumieją priorytety. Jak ustępują na rzecz jednej miejscowości, za rok jest inwestycja w drugiej. Decydowanie przez Warszawę o chodniku w małej gminie to cofanie się do komunizmu. Wtedy jedna partia wydawała rozkazy. Ludzie zgodni z ich linią dostawali możliwość realizacji inwestycji.

 

Te rozwiązania premiują największe ugrupowania. Mówi o tym głośno szef PSL, który sugeruje porozumienie z Kukiz’15. Będzie formalna koalicja ws. JOW-ów ?

- Kukiz’15 zobowiązywał się do koalicji celowej z każdym, kto popiera słuszne postulaty. Jak PSL widzi mankamenty likwidacji JOW-ów i jest temu przeciwne, to tak. Jesteśmy otwarci na wszystkie partie. Wiem, że totalna opozycja będzie robiła szum medialny. PO teraz tylko w mediach działa. Nie będzie jednak takiej determinacji. Ta ordynacja wyborcza będzie premiować dwie duże partie – PiS i PO. Reszta zostanie wyeliminowana ze sceny politycznej.

 

Kadencyjność? Jeśli tak to ile lat kadencji?

- Dwukadencyjność jest nam bliska. Chcemy to rozszerzyć na posłów i senatorów. Nie widzę przeciwwskazań. Podobnie jest przy transparentności. To dobre pomysły. Pod przykrywką dobrych zmian są jednak elementy kluczowe. W debacie publicznej będą sprzedawane te zmiany techniczne. Pod spodem będą zmiany merytoryczne, które zmienią polski samorząd. Ludzie się zorientują, że ich radny dostanie najwięcej głosów, ale nie wejdzie do rady, bo wygra inny kandydat, który dostał dwa razy mniej głosów. Tak działa ta ordynacja proporcjonalna.

 

Są już kandydaci na kandydata, którzy powalczą o Kraków z ramienia Kukiz’15?

- Są kandydaci na kandydata. Niedługo ogłosimy kandydata.

 

Niedługo, czyli kiedy?

- Być może na początku przyszłego roku. Czekaliśmy na ordynację. Teraz rozmawiamy. Na początku roku przedstawimy w Krakowie kandydata Kukiz’15.

79%
21%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 16

sSiJmi

Środa, 15 listopada 2017, 18:54

To jest partia efemeryda - kogo obchodzi co myślą jesli niebawem znikną z polityki jak samoobrona i lpr?

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 14:50

@krk

O i są nowe inwektywy - napięcie rośnie, nerwy coraz większe. 1. Zdania zaczynamy od wielkiej litery, patrioto. 2. Czemu tak podkreślasz, że jest was dwóch, skoro w ani jednym zdaniu nie pisałem, ze jest inaczej? Chyba zasada uderz w stół, chociaż w tym wypadku nożyce się odezwały, chociaż nikt nie uderzał. 3. Nie martw się o mój patriotyzm, bo jest on o wiele większy, niż jesteś sobie w stanie wyobrazić. 4. Na marszu nie byłeś, więc czemu piszesz o tym, co widziałeś w TVN? Ja byłem i widziałem kto tam był. Kundli tam nie widziałem. 5. Cieszę się, że rozpoznajesz utwory z liceum, których przeczytanie sugerowałem temu drugiemu. Za moich czasów nie było gimnazjów więc pewnie jest jak piszesz. Szkoda, ze pomimo lektury, nadal ich nie rozumiesz. 6. Twój patriotyzm jest niewątpliwie ogromny, szkoda tylko, że nie jest to miłość do tego samego kraju. Skoro w rodzinach z dziećmi nazywasz łysymi pałami, świadczy to o tobie w jak najgorszy sposób. 7. Nie mam wątpliwości, że masz nadzieję, ze Kukiz pójdzie precz, bo jak pisałem wcześniej, boicie się go, bo proponują oddanie władzy obywatelom.

Odpowiedz

krk

Wtorek, 14 listopada 2017, 14:33

posłuchaj anonimowy łysy pseudopatrioto: 1. piszą do Ciebie tu dwie różne osoby: ja pod nickiem krk i druga osoba pod nickiem Eliot - chyba tego nie zakumałeś jeszcze to Ci to klaruję 2. Jeżeli Twój patriotyzm kończy się na zapaleniu racy ubraniu się w gacie z kotwicą to gratuluję 3. Na marszu o którym mówisz w 90% widać było niestety tylko łyse pały w kominiarkach z hasłami rasistowskimi i niazistowskimi - nie wmawiaj więc, że tam byli tylko wspaniali patrioci o śpiewali tylko i wyłącznie hymn... 4. Kordian i fortepian Chopina to wspaniałe utwory (zakres gimnazjum/liceum) i nie pamiętam aby tam było o jakiejś czystości rasowej 5. Uwierz mi, że mój patriotyzm jest równie duży jak Twój - ja i inni podobnie myślący nie pozwolimy, żeby jakieś ONRy czy Młodieży Wszchpolskie zawładnęły sobie to pojęcie 6. 60 tys. łysych pał z całego 40 mln kraju nie daje Ci manadatu i przyzwolenia na takie bandyckie hasła jak na tym marszu... 7. Mam nadzieję, że cały ten ciamajdan od Kukiza przepadnie, pójdzie precz - czytając Twoje posty anonimie będę się o to modlił..dla dobra nas wszystkich.

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 14:10

@Eliot

Świat czyta to, co mu "patrioci" napisali. Na przykład pani z RZ wyskrobała artykuł już w piątek. 60 tysięcy patriotów odbierało jako ryczących kiboli tylko germanofilne środowisko związane z TVN, GW, PO i N. więc pewnie jesteś jakimś patriotą Schmidtem, który lubuje się w pisaniu donosów na swój kraj, a na widok biało-czerwonej flagi dostaje piany na ustach. Przecież wiadomo, że jak ktoś manifestuje pod hasłem "My chcemy Boga" to musi być ciemnogrodem, nazistą, faszystą, kibolem, i pseudopatriotą z ogolonym łbem, bo tak należy zohydzać Polaków, którzy pokazują swoją miłość do ojczyzny. Wstyd, że utrzymują się jeszcze w moim kraju środowiska volksdeutschów i kapusiów, którzy plują na flagę i nienawidzą Polski. Poczytaj sobie Kordiana i fortepian Chopina, chociaż pewnie nie zrozumiesz.

Odpowiedz

Eliot

Wtorek, 14 listopada 2017, 13:54

Nie obrażam patriotów tylko faszystów. Poczytaj sobie jak świat zareagował na ten ryczący tłum kiboli z racami. Nie odróżniasz popierania JOWów od popierania nazizmu, więc pewnie jesteś wszechpolakiem albo innym pseudopatriotą z ogolonym łbem i ohydnymi hasłami na koszulce. Wstyd, że coś takiego odrażającego odradza się w kraju tak dotkniętym przez dwa systemy totalitarne. Mogę to sobie wytłumaczyć jedynie absolutnym brakiem waszej wiedzy historycznej i kompleksami, które pozwalają się dowartościować jedynie w grupie. Przeczytaj sobie "Psychologię tłumu" Gustawa Le Bona, może złapiesz o co chodzi.

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 13:01

@Eliot

Nie obrażają mnie twoje inwektywy, bo wiem że to objaw strachu i bezsilności. Nie nabierzesz mnie też pisaniem, że sprzyjasz JOWom, podczas, gdy wcześniej obrażasz patriotów. Toi właśnie styl pisania tych, którzy się lękają narodu. 60 tysięcy Polaków manifestujących na ulicy swoją miłość do ojczyzny należy nazwać faszystami i nazistami, bo nie da się już, jak kilka lat temu, wysłać prowokatorów policyjnych przez Sienkiewicza.

Odpowiedz

Eliot

Wtorek, 14 listopada 2017, 12:41

Posłuchaj anonimowy głupku, komentuję pierwszy raz i wyobraź sobie, że są ludzie, którzy nie pracują na czyjeś zlecenie, piszą tylko dlatego, że chcą wyrazić swoją opinię. Kukiza i wszystkie pozostałe partie mam głęboko gdzieś i popieram JOWy. Uważam też, że największym błędem Kukiza było wciągnięcie na listy narodowców. Właśnie poległ razem z nimi, bo ten faszystowski pokaz w święto wszystkich Polaków był gwoździem do jego trumny.

Odpowiedz

edek

Wtorek, 14 listopada 2017, 11:27

podpisz się działaczu

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 10:56

@krk

O, o tym zapomniałem. Kukiz dostał w wyborach prezydenckich niemal 20% bo zagłosowały na niego dla hecy nastolatkowie :) Przecież to oczywiste. Pajac ze sceny krzyczy i o szansoniście zapomniałeś. Oczywiście każdy komentarz musi być okraszony hasłami, że się Kukiza nie boisz i że nie interesuje cię polityka :) :) :). Skoro już taki jesteś dociekliwy, to podaj może kwotę subwencji, jaką otrzymuje K'15, żebyśmy mieli pewność jak smakują pieniążki z systemu.

Odpowiedz

krk

Wtorek, 14 listopada 2017, 10:35

ja się boję K15???? Przeczytaj raz jeszcze mojego posta. nie intersuje mnie czy ktoś jest zawodowym politykiem czy nie - interesuje mnie co ma w głowie...powtórzę, Wasze zachowanie i postawa w sprawach ustaw łamiących Konstytucję kompromituje Was raz na zawsze- zrozum, że znaleźliście się w Sejmie tylko dlatego, że głosowali na Was nastolatkowe dla hecy, bo pajac krzyczący do mikrofonu ze sceny + kilka bluzgów + antysystem to to rzucało się w oczy...(teraz pieniązki z tego systemu Wam jednak bardzo smakują, prawda?). Mam nadzieję, że w najbliższych wyborach przepadniecie raz na zawsze razem ze swoimi orłami typu Pan Brynkus, Jakubiak, Tyszka itp. no i cała masa pseudo patriotów z kotwicami na gaciach i zakrytymi twarzami na marszach...ps. Podpisuj się człowieku jak masz coś do powiedzenia.

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 10:27

@Eliot

Gdyby twoi mocodawcy się nie bali, nie siedziałbyś tu przy każdej okazji i nie wypisywał tych bzdur o Kukizie. Prawda jest bolesna. JOWy to oddanie władzy ludziom. To posłowie, którzy odpowiadają przed obywatelami, a nie przed szafami partii, które utrzymują takich komentatorów jak ty.

Odpowiedz

Eliot

Wtorek, 14 listopada 2017, 10:21

Nikt się twojego Kukiza nie boi, bo to taka sama efemeryda jak odłam Palikota. Siedzisz tu anonimie i całymi dniami walisz w opozycję, choć waszym prawdziwym wrogiem jest PIS. Jeszcze tego nie zrozumiałeś? Szkoda, ale i tak już za późno na refleksję.

Odpowiedz

Brat

Wtorek, 14 listopada 2017, 09:56

Pani poseł, to jakaś nie z tego świata...

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 09:50

@krk

Zawsze do łez doprowadzają mnie argumenty osobników, które boją się ruchu K'15. Ostatnio modne jest wytykanie, że to zbieranina, a nie zawodowi politycy. Zawodowych polityków mieliśmy przez ostatnie 8 lat, i teraz mamy na kolejne 4 lata i efekty widać na każdym kroku. Oni się boja K'15 bo to jedyne ugrupowanie chcące oddać w JOWach władzę obywatelom, a to spowodowałoby, że ci zawodowi politycy utraciliby przywileje. Dlatego nasyłają płatnych trolli, którzy mają pisać o K'15 jak najgorzej, co notorycznie tu obserwujemy.

Odpowiedz

Eliot

Wtorek, 14 listopada 2017, 09:36

Oczywiście nie ma innego wyjścia, jak robienie dobrej miny do złej gry, ale faktem jest, że zostaliście przeżuci i wypluci, jak Samoobrona i LPR za poprzednich rządów PIS. Teraz narodowcy z waszych szeregów zostaną po kolei wyciągnięci do koła Morawieckiego i to będzie koniec. Nawet mając uczciwe zamiary, nie wygra się że starymi wyjadaczami. Jak pisał klasyk - tak kończy się świat, nie hukiem, ale skowytem.

Odpowiedz

krk

Wtorek, 14 listopada 2017, 09:27

Jowy..taka to wasza własnie zbieranina miernot politycznych...a ciekawe czy znowu będziecie podnóżkiem pisu w głosowaniu ustaw dot. sądownictwa- ludzie wam tego nie zapomną...do zobaczenia przy urnie!!!

Odpowiedz