Dołączamy do coraz liczniejszej grupy ptasiarzy, czyli obserwatorów ptaków. Zawdzięczamy to książce pt. "Plamka mazurka", którą na podstawie własnych badań i obserwacji napisał Marek Pióro.

Ale to nie jest tylko opowieść o ptasich zwyczajach. Chodzi tu także o ich obecność w kulturze, mitologii, religii czy nawet zabobonach. Kto z nas każdej wiosny nerwowo nie wypatruje pierwszego bociana, bo dzięki niemu dowie się, jaki czeka go rok, a na tydzień przed domniemanym przylotem kukułki - któż nie rozstaje się z jakąś sumką pieniędzy? 

Marek Pióro zabiera wszystkich w fascynującą wyprawę. Opowiada o tokach batalionów, o tym, czy naprawdę bąk bączy, wkładając dziób pod wodę, o ostatnich w Polsce dziewięciu dropiach, o magicznym znaczeniu kosów, o obronnym i niezwykle precyzyjnym paćkaniu kwiczołów, o związku paszkota z ziębą, o tym, jak (wraz z czubkiem) zadomowił się w polszczyźnie dudek, o złej sławie dzięcioła wśród pierwszych chrześcijan, o staroegipskich korzeniach gęsi białoczelnej, o tym, czy jaskółki zimują na dnie rzeki (i czy część z nich zmienia się w żaby).

Marek Pióro – jeden z najlepszych i najważniejszych popularyzatorów ptasiarstwa w Polsce. A dzięki nazwisku najbardziej pierzasty ambasador Rzeczpospolitej Ptasiej. Miłośnik wszystkich ptaków, o żadnym nie powie złego słowa. Tropiciel przysłów, mitów, herbów, legend i podań związanych z ptakami oraz ptasich śladów w historii, religii i sztuce. Od jedenastu lat prowadzi kultowego już bloga „Plamka mazurka”.

W radiowej bibliotece posłuchamy fragmentów "Plamki mazurka" (Marginesy).

Czyta Tomasz Wiśniewski, aktor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Z radiowej biblioteki od 12 do 16 sierpnia o 11.45 i 22.50.