|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pytania o Kraków: Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem?

Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem? O to pytaliśmy na antenie Radia Kraków w pierwszym z cyklu programów "Pytania o Kraków". Naszymi gośćmi byli: Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta miasta Krakowa, Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego, Paweł Ścigalski, prezydencki doradca ds. jakości powietrza w Krakowie, wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak oraz Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Posłuchaj:

Posłuchaj debaty

W programach z cyklu „Pytania o Kraków” pytamy o to, co ważne dla mieszkańców miasta. Jak powinien wyglądać rozwój przestrzenny miasta? Czy do centrum Krakowa mają szansę powrócić mieszkańcy? Czy transport publiczny to najlepsze rozwiązanie? I co z dostępem do terenów zielonych? Pokazujemy obecną kondycję Krakowa – największe osiągnięcia ostatnich lat i najpoważniejsze problemy. My pytamy, a odpowiadają władze Krakowa i przedstawiciele sektora pozarządowego, eksperci, naukowcy i działacze społeczni. Wspólnie podsumujemy najważniejsze sprawy życia społecznego i gospodarczego miasta, a także wyznaczymy kierunki rozwoju w przyszłości.

W pierwszej odsłonie naszego cyklu poruszyliśmy kwestię jakości powietrza w Krakowie w kontekście zbliżającej się wielkimi krokami cezury w postaci września 2019 roku, kiedy zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem i drewnem w stolicy Małopolski. Zebrani w studiu goście dyskutowali o tym, co już zrobiono, by lepiej nam się oddychało, o kontrolach krakowskich palenisk oraz ewentualnych karach za złamanie przepisów, które wejdą w życie już w przyszłym roku.

Nasi rozmówcy zgodnie przyznali, że w kwestii wymiany pieców Kraków nieźle sobie radzi. Jak komentowała Elżbieta Koterba zastępca prezydenta miasta Krakowa - zostały najtrudniejsze przypadki, szczególnie dotyczące spraw własnościowych lokali. Jeszcze w tym miesiącu mają powstać specjalne dwu-trzy osobowe zespoły, które po wcześniejszym umówieniu będą odwiedzać mieszkańców i pomagać wypełniać wnioski o dotację na wymianę pieca. 

Obejrzyj wideo z debaty:

 

 

Partnerem programu jest Urząd Miasta Krakowa:

58%
42%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 29

nie gotowi

Czwartek, 15 lutego 2018, 21:40

KAS, PAS i UMK gotowy, a może zapytacie tych , których ten zakaz będzie dotyczył?

Odpowiedz

xxx

Sobota, 10 lutego 2018, 18:46

@Michał

Nie ma efektow?? Nie wiesz o czym mowisz. Sprawdzaj stan powietrza na mapce na airly.eu Jest bardzo duzo dni, kiedy w krakowie jest żółto a w okolicznych miastach/wioskach czerowno: Zabierzów, Skawina, Proszowice, Mogilany itp.....

Odpowiedz

Folunat

Wtorek, 6 lutego 2018, 16:02

@Michał

Jakie rekordy? Jakieś dane na potwierdzenie tych bzdur? Brak takich! Dlaczego? Bo jest dokładnie odwrotnie, w wieloletniej perspektywie sytuacja poprawia się. Zatem bez demagogii proszę.

Odpowiedz

Michał

Wtorek, 6 lutego 2018, 13:34

Jak to możliwe, że pyłomierze co roku notują rekordy podczas gdy miasto chwali się tysiącami zlikwidowanych palenisk w ramach ograniczania niskiej emisji? Jakieś efekty chyba już powinno być widać, nie? A jeśli efektów nie ma to zakaz palenia węglem nie ma najmniejszego sensu.

Odpowiedz

Michał

Wtorek, 6 lutego 2018, 13:27

@nędzny ten k-raj

O ile wiem nie ma żadnego obowiązku mieszkać w Krakowie, ani nawet w tym kraju.

Odpowiedz

Filip

Wtorek, 6 lutego 2018, 12:42

Wielki czas. Dusimy się. Zimą nie da się tu normalnie żyć. Wegiel to niestety technologia przeszłości. Czas też zlikwidować stare dymiące diesle z tego miasta.

Odpowiedz

AeR

Piątek, 2 lutego 2018, 10:35

@Marek_Krakowiak

Zapomniales dodac, ze w Londynie ogrzewa sie wylacznie gazem.

Odpowiedz

Czwartek, 1 lutego 2018, 20:49

@żenujące

Politycy w garniturach i garsonierkach? Chyba garsonkach, głupolku

Odpowiedz

głupie decyzje

Czwartek, 1 lutego 2018, 18:44

Palenie węglem wcale nie musi być uciążliwe tylko trzeba właściwie nim palić! 90% pieców zwanych przez was kopciuchami, jest przeznaczone do palenia odgórnego, czyli zapale się je od góry a nie jak robią to prawie wszyscy od dołu!!! To przez to że węgiel jest podpalany od dołu, robi się to uciążliwe zadymienie, bo za duża ilość węgla nie przepali się od razu. Paląc od gory spala się po trochu węgiel warstwami. Ogien idzie do góry i dlatego zapalać należy właśnie od góry , wtedy ogien nie musi naraz przechodzic przez wszystkie warstwy węgla powodując dym! Uszy mi więdną jak słucham tych niemądrych wypoweidzi, strasznie jest to irytujące a buta władzy gotuje mi krew w żyłach!!!!

Odpowiedz

żenujące

Czwartek, 1 lutego 2018, 18:38

Państwo politycy w garniturach i garsonierkach oraz Państwo dziennikarze, albo są na tyle bogaci, że palą gazem albo mieszkają w blokach i też maja w nosie węgiel. A uzależnianie się od paliw z zagranicy za które płacimy jak za zboże zamiast korzystania w dużej mierze z własnych źródeł energii to działanie na szkodę bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz skrajna niegospodarność a to jest zdaje się karalne z urzędu! Pani przed chwilą wymsknęło się, że może kominku będą dopuszczone z elektrofiltrami. No bo przecież Ci bogaci to kominki mają i też będą chcieli w nich dalej palić! Żenująca władza, a krakowska nie jest pionierem tylko tzw. pożytecznym idiotą wykorzystywanym przez lobby gazowe USA i Rosję oraz atomowe Francję NIemcy.

Odpowiedz

indolencja władz Krakowa

Czwartek, 1 lutego 2018, 18:30

Jak możecie sankcjonować takie putinowskie prawo?!?!?!? Nie każde prawo co sobie władza wymyśli jest mądre, a jak dla mnie zakaz palenia węglem i drewnem jest całkowicie NIEKONSTYTUCYJNY!!!! Wszyscy politycy, dziennikarze i działacze różnej maści są na użytku lobby atomowego Francji i Niemiec oraz gazowego Stanów i Rosji. Spalanie węgla może emitować dwudziesto parokrotnie mniej smogu niż jest to teraz. Trzeba tylko go odpowiednio spalać i dotyczy to normalnych pieców węglowych w domach! Krew się we mnie gotuje. W takich chwilach żałuję że nie jestem na jakimś stołku politycznym bo mój głos nie jest w ogóle słyszalny, nie mówiąc o tym że nie brany pod uwagę. Palić węgiel należy tylko od góry!! Jakby władzom zależało na rozsądnym i skutecznym i najszybszym zlikwidowaniu smogu to regularnie w telewizji publicznej włączając wiadomości regularnie informowali by obywateli jak należy palić w piecach i wtedy kopciuchy by nie kopciły jak teraz!

Odpowiedz

wkurzona Ewa

Środa, 31 stycznia 2018, 17:56

Niestety nie są gotowi mieszkańcy, politycy i urzędnicy. Deweloperzy nadal rządzą w naszym mieście i naszym kraju przy akceptacji urzędników

Odpowiedz

Marek_Krakowiak

Wtorek, 30 stycznia 2018, 20:41

W Krakowie zabudowano wszystkie kanały przewietrzania miasta! Nie ma co narzekać na piece. Czas zmienić urzędników, na czele z J. Majchrowskim! Może wtedy ktoś zabroni zabudowy wolnych przestrzenie w mieście? Popatrzcie na Londyn, tam wszędzie są tereny zielone, żeby nie podusić mieszkańców, a w centrum jeżdżą autobusy, metro i taksówki. Nie każdy wjedzie do centrum miasta.

Odpowiedz

ciekawy

Wtorek, 30 stycznia 2018, 11:05

@Krakuska

@Krakuska to ty już nie wyszłaś na ulice?

Odpowiedz

kraa

Wtorek, 30 stycznia 2018, 11:04

@Marek Iwański

@Marek Iwański Nie wcześniej, niż po dociągnięciu gazu do wszystkich miejscowości w Małopolsce.

Odpowiedz

kraa

Wtorek, 30 stycznia 2018, 11:03

@m

@m, jak wprowadzano zakaz w Krakowie to twierdzono, że zanieczyszczenia napływowe (w szczególności ze Śląska) nie mają znaczenia. Teraz propaganda się zmienia?

Odpowiedz

kraa

Wtorek, 30 stycznia 2018, 11:02

Czy miasto zapewni, że prezerwy w dostawie energii elektrycznej koniecznej przy m.in. ogrzewaniu gazowym będą nie większe niż kilka godzin? Bo w niektórych rejonach Krakowa potrafią być nawet 2-3 dni!

Odpowiedz

nędzny ten k-raj

Niedziela, 28 stycznia 2018, 00:25

Od dwóch dni jestem więźniem we własnym domu z dwójką alergicznych krakowskich dzieci, musieliśmy kupę forsy wydać na oczyszczacz, który hula przy tym smogu non stop, ja latam ze szmatą likwidując kurz a dzieci i tak prychają. To nie jest normalne życie, czuję się w mieszkaniu jak na jakiejś stacji kosmicznej, która wylądowała na obcej nieprzyjaznej planecie KRK o 1000-krotnie przekroczonej toksyczności dopuszczalnej. A Wy pytacie: czy jesteśmy GOTOWI?? My się doczekać wprost nie możemy!!!! I niech ktoś tylko spróbuje coś przy tym zakazie jeszcze zmanipulować. Wściekłe matki nie darują!!!!!

Odpowiedz

Krakuska

Sobota, 27 stycznia 2018, 21:21

Gotowi, czy nie gotowi, zakaz ma być egzekwowany, bo inaczej wyjdziemy na ulice...

Odpowiedz

wkurzona Ewa

Sobota, 27 stycznia 2018, 19:33

Zaradni (czytaj: cwani) rodacy nie są gotowi do segregowania śmieci, do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, do zakazu palenia węglem i drewnem itd itd itd

Odpowiedz