|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

16 sierpnia rozpocznie się największy festiwal pod Giewontem – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Do 26 sierpnia potrwa jubileuszowa 50. edycja festiwalu. Przez pół wieku skupiał on górali z całego świata, miłośników i znawców folkloru oraz mieszkańców i turystów wokół jednej idei – pielęgnowania i kultywowania pięknego dziedzictwa, jakim jest kultura ludowa i dzielenia się bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni. Po 50 latach przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowych edycji, na przypomnienie bogatej historii tego wydarzenia i osób z nim związanych, na niezwykłe wspomnienia, a także na radosne świętowanie.

Bogaty program Festiwalu wypełni aż 11 dni. Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące. Na festiwalowej scenie o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi walczyć będą zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA. Międzynarodowy skład uzupełnią polskie zespoły, które zakwalifikowały się końcem lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny „Górale Łąccy” z Łącka, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej, Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa oraz Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowego Targu. Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej.

W programie oprócz występów konkursowych znalazły się także koncerty, które zabiorą nas w sentymentalną podróż przez historię Festiwalu. Podczas trzech z nich, zatytułowanych „Złote ciupagi”, zobaczymy dotychczasowych laureatów tej prestiżowej festiwalowej nagrody z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii, a także z Polski („Podegrodzie”, „Kasinianie – Zagórzanie”). Podkreślić trzeba, że zespół "Podegrodzie" zdobył nagrodę podczas pierwszego Festiwalu w 1968r., będzie więc szczególnym gościem jubileuszu. Wystąpią także regionalne zespoły z Zakopanego (Zespół im. Klimka Bachledy, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty, Zespół Regionalny „Budorze”, Zespół Regionalny „Holny”) oraz połączone zespoły polonijne z USA. Historię przywoła także wspomnieniowy koncert „Złote Gody Festiwalu”, podczas którego wystąpi Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”.

Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu, takich jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, konferencja naukowa „Sztuka inspirowana górami”, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, Konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci.

Organizatorzy przygotowali także mocny folkowy akcent. 16 i 17 sierpnia zapraszamy na dwa koncerty „Na folkową nutę”, podczas których wystąpią znane zespoły inspirujące się muzyką ludową wywodzące się nie tylko z Podhala. Wyjątkowym wydarzeniem będzie z pewnością koncert Zakopower & Atom String Quartet oraz wystawiona przez zespół Mazowsze opera „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Na festiwalowej scenie zaprezentują się także zespoły: Krywań, Dikanda, Kapela Hanki Wójciak oraz Hanka Rybka, Holeviaters, Megitza i kabaret Truteń.

Nowością będzie zorganizowany w wiosce festiwalowej Jarmark Świętej Cecylii – targowisko instrumentów, którego gospodarzem jest Piotr Piszczatowski. Ciekawe regionalne instrumenty z Polski i zagranicy będzie można nie tylko podziwiać i kupować, ale także poznać ich ciekawą historię i sposób wytwarzania.

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
oraz www.facebook.com//MFFZG.Zakopane/

100%
0%