|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

KRAKOWSKI HEJNAŁ WOLNOŚCI: WOLNOŚĆ PRZYSZŁA Z PODGÓRZA 2 listopada 2018 roku – 24 marca 2019 roku Muzeum Podgórza ul. Powstańców Wielkopolskich 1 / ul. Limanowskiego 51

Wystawa: Wolność przyszła z Podgórza

Czas trwania: 2 listopada 2018 roku – 24 marca 2019 roku

Miejsce: Muzeum Podgórza, ul. Powstańców Wielkopolskich 1

Otwarcie wystawy: 31 października 2018 godz. 15:00

Kurator wystawy: Jan Tadeusz Nowak

 

Wystawa: Wieża Pamięci

Czas trwania: 27 października 2018 roku – 31 grudnia 2018 roku

Miejsce: Wieża Ratuszowa, Rynek Główny  1

Kurator wystawy: Olga Jasionek

 

 

Krakowski Hejnał Wolności

30 października 1918 r. wczesnym rankiem żołnierze stacjonujący w austriackich koszarach przy ul. Kalwaryjskiej w Podgórzu, z inicjatywy porucznika Antoniego Stawarza, rozbroili austriacką załogę. W tym samym czasie identyczną akcję przeprowadzono w koszarach przy ul. Wielickiej. Żołnierze, z przypiętymi do austriackich mundurów biało-czerwonymi wstążkami wyruszyli w stronę Krakowa, po drodze zajmowali austriackie budynki rządowe. Żołnierze, do których przyłączali się rozentuzjazmowani krakowianie dotarli m.in. do koszar obrony krajowej przy ulicy Siemiradzkiego, z których uwolniono uwięzionych tam legionistów, członków POW i osoby podejrzewane o spiskowanie przeciwko władzy austriackiej. Po obejściu niemal całego Krakowa żołnierze wrócili do podgórskich koszar.

Na wieść o zamieszkach w mieście generał Siegmund Benigni kontaktuje się z dyrektorem krakowskiej policji Rudolfem Krupińskim, aby policja rozpędziła manifestantów. Krupiński informuje go, że policja podporządkowała się powołanej 28 października Polskiej Komisji Likwidacyjnej. Benigni udaje się, więc do magistratu na rozmowy z PKL. Tam, po krótkiej wymianie zdań, widząc swoją bezsilność, Austriacy oddają władzę.

W czasie, gdy trwają rozmowy w magistracie, por. Stawarz wysyła oddział, który zajmuje siedzibę głównej warty garnizonu przy wieży Ratuszowej na Rynku Głównym. To najbardziej symboliczny akt tamtego dnia. Zamiast dwugłowego orła na budynku odwachu pojawiła się biało-czerwona flaga, a polscy żołnierze zastępuję austriackich wartowników. Kraków jest wolny.

Tak w skrócie wyglądał 31 października 1918 r. w Krakowie. W setną rocznicę tych wydarzeń Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w oddziałach Muzeum Podgórza i Wieża Ratuszowa przygotowało wystawy przypominające tamte niezwykłe i jakże radosne dla Polaków dni.

Wystawa Wolność przyszła z Podgórza przygotowana w oddziale Muzeum Podgórza została poświęcona okolicznościom przeprowadzenia przewrotu, który zakończył się odebraniem władzy przez Polaków Austriakom, przejęciem magazynów i ważnych obiektów wojskowych, w tym lotniska w Rakowicach. To właśnie ze zlokalizowanych w Podgórzu austriackich koszar wyruszyły polskie oddziały wyzwalające Kraków. Z kolei ekspozycja zatytułowana Wieża Pamięci, zorganizowana w oddziale Wieża Ratuszowa dokumentuje te wydarzenia z pierwszych lat niepodległej Polski, które rozegrały się na Rynku Głównym. Przypomniane są tutaj zarówno przejęcie warty od Austriaków 31 października 1918 roku, które miało miejsce w przylegającym niegdyś do murów wieży odwachu, jak i Święto Zjednoczenia Armii z udziałem Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera i Józefa Dowbora-Muśnickiego, będące ukoronowaniem procesu tworzenia Wojska Polskiego.

Obie wystawy są częścią cyklu Krakowski Hejnał Wolności. Trzecią z wystaw jest prezentowana w Domu Zwierzynieckim ekspozycja Kopiec Pamięci. Tematem wystawy jest kopiec Józefa Piłsudskiego – symbol wdzięczności narodu dla Marszałka, a także znak jego nierozerwalnego związku z Krakowem.

 

Wystawy Wolność przyszła z Podgórza oraz Kopiec pamięci zostały wpisane w miejski projekt Wyzwolona 1918.

 

0%
0%