|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zimowe oprowadzania – poznaj lepiej oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie

15 - 22 lutego 2018 w MNK

Jan Matejko: Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III, 1867, Fot. MNK

Ostatnie dni wystawy „Alchemik Sędziwój” w Domu Jana Matejki

Kto zna przygody Kacpra Ryxa, słyszał też na pewno o królu alchemików. To właśnie on, Michał Sędziwój, znany w całej barokowej Europie autor domniemanej przemiany zwykłego metalu w złoto, jest bohaterem obrazu Jana Matejki „Alchemik Sędziwój”. Malowidło można oglądać w Domu Jana Matejki, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Floriańskiej 41 do niedzieli 18 lutego. Potem alchemik wraca do właścicieli - Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa w Domu Jana Matejki to nie tylko okazja obejrzenia obrazu spoza krakowskich kolekcji, ale przede wszystkim możliwość podpatrzenia jak pracował mistrz. Tworząc „Alchemika Sędziwoja” Jan Matejko wykorzystał liczne rekwizyty historyczne z własnej bogatej kolekcji: kaftany, biżuterię, tkaniny, buty, nakrycia głowy. Wiele z tych rekwizytów, podobnie jak szkice do obrazu, towarzyszy pokazowi słynnego obrazu w Domu Jana Matejki.

Finisaż wystawy „Najcenniejsze. Kolekcja książąt Czartoryskich”

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta obok krzesła Williama Szekspira, odlewu dłoni Fryderyka Chopina i egipskich portretów mumiowych – jeszcze tylko do niedzieli 25 lutego można oglądać niezwykły zbiór pamiątek historycznych i dzieł sztuki, zgromadzonych na wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”. Ekspozycja w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy zabytków najstarszego polskiego muzeum, założonego w roku 1801 w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Przez ostatnie trzy dni – piątek, sobotę i niedzielę 23-24-25 lutego – wystawę można zwiedzać za złotówkę. Jednak finisażowych atrakcji nie zabraknie i wcześniej. Już w czwartek 22 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie „Jaką cenę ma sztuka? O dziełach, malarzach i marszandach”. Jego temat został zaczerpnięty z wydanej właśnie przez wydawnictwo Znak książki Philippa Hooka „Galeria szubrawców” na temat rynku sztuki na świecie. W rozmowie, którą poprowadzi rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Krakowie Katarzyna Bik, wezmą udział dyrektor MNK Andrzej Betlej, marszand Andrzej Starmach oraz krytyk sztuki i szef Działu Kultury „Dziennika Polskiego” Łukasz Gazur. W kolejnych dniach można m. in. wysłuchać wykładu Katarzyny Novljaković „Z pola bitwy do muzeum. Jak zakonserwować zabytek?” i wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich. Szczegółowy program finisażu wystawy na stronie internetowej MNK:

www.mnk.pl/aktualnosci/finisaz-wystawy-najcenniejsze

                                                           Zimowe oprowadzania – poznaj lepiej oddziały MNK

 

Aby nasi widzowie mogli jeszcze lepiej poznać liczne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie i znajdujące się w nich skarby, w lutym zapraszamy na otwarte oprowadzania. W wybranych galeriach MNK w poszczególne dni od wtorku do niedzieli będą czekać na Państwa nasi przewodnicy, którzy oprowadzą po ekspozycji i opowiedzą o najciekawszych dziełach sztuki. Do udziału w oprowadzaniu wystarczy biletu wstępu do danego oddziału. Przewodnicy będą czekać w wyznaczonych dniach w następujących godzinach: 10:00, 11:30, 13:30, 15:00 i 16:30. Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram oprowadzań:

  • wtorki (6, 13, 20, 27 lutego) - Pałac Biskupa Erazma Ciołka
  • środy (7, 14, 21, 28 lutego) - Dom Józefa Mehoffera
  • czwartki (1, 8, 15, 22 lutego) - Galeria Sztuki XIX w. w Sukiennicach
  • niedziele - Pawilon Józefa Czapskiego (4, 25 lutego) / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (11 18 lutego).

 

 

 

0%
0%