|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

40 koncertów od 7 lipca do 9 września w Małopolsce – rusza 6. Międzynarodowy Festiwal EMANACJE

Ingrid Fliter i Penderecki Piano Trio zainaugurują 6. Festiwal EMANACJE!

W sobotę, 7 lipca, uroczystym koncertem na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpocznie się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki EMANACJE! Impreza potrwa aż do 9 września a dziesięć festiwalowych tygodni wypełni 40 zróżnicowanych koncertów na terenie Małopolski i Podkarpacia.

Festiwal zainauguruje koncert argentyńskiej pianistki, laureatki II nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000) – Ingrid Fliter! Artystka znana jest  z doskonałych interpretacji dzieł polskiego kompozytora a jej album  „Preludes” znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych nagrań Chopina wszechczasów wg magazynu Gramophone. W Lusławicach usłyszymy autorski wybór nokturnów a recital poprzedzi pierwszy w historii występ zespołu kameralnego Penderecki Piano Trio,
w skład którego wchodzą m.in. muzycy fenomenalnego Meccore String Quartet!

Nie będzie to jedyny sceniczny debiut podczas tegorocznych EMANACJI. W 2018 roku świętujemy 85. urodziny wybitnego polskiego twórcy i patrona lusławickiego Centrum – Krzysztofa Pendereckiego. Penderecki Piano Trio, nieprzypadkowo powołane zostało do życia w jubileuszowym roku Mistrza – już wkrótce, specjalnie dla zespołu powstanie dedykowany mu, nowy utwór kameralny. Na drugi debiut przyjdzie nam zaczekać do 31 sierpnia, kiedy to zainaugurowany zostanie nowy projekt edukacji mistrzowskiej przygotowany przez lusławickie Centrum – Penderecki Youth Orchestra, złożona z utytułowanych młodych polskich instrumentalistów orkiestra smyczkowa, prowadzona przez wybitnego dyrygenta, dyrektora orkiestry kameralnej AUKSO – Marka Mosia!

2018 to także rok, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w programach festiwalowych koncertów muzyka polska będzie odgrywała znaczącą rolę. Wysłuchamy m.in. prawykonania nowego utworu Miłosza Bembinowa, recitali Szymona Komasy „Pieśni polskie”
a repertuarową klamrą zepnie tegoroczne EMANACJE twórczość Fryderyka Chopina, którego dzieła zabrzmią w wykonaniu Ingrid Fliter już 7 lipca, regularnie pojawiać się będą w trakcie trwania festiwalu (np.
w wykonaniu „cudownych dzieci” światowej pianistyki – podopiecznych Fundacji słynnego chińskiego pianisty – Lang Langa) oraz podsumują EMANACJE wrześniowym cyklem koncertów realizowanym we współpracy z warszawskim festiwalem „Chopin i jego Europa”.

Wydarzenia festiwalowe zawitają w tym roku do 16 małopolskich miejscowości, goszcząc w salach koncertowych Lusławic, Tarnowa, Szczawnicy i Nowego Sącza; wnętrzach zamków w Nowym Wiśniczu, Niepołomicach, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimiu i Dębnie; małopolskich dworach w Gorlicach, Kąśnej Dolnej i Szymbarku; zabytkach architektury sakralnej (Kraków, Lipnica Murowana, Biecz, Rzepiennik Biskupi), czyw krakowskich Sukiennicach!

Niezwykle ciekawie zapowiadają się repertuary i grono zaproszonych artystów. Usłyszymy znakomite zespoły orkiestrowe (m.in. The Orchestra of the Americas, Calgary Youth Orchestra, Sinfonietta Cracovia, Lusławicka Orkiestra Talentów, Penderecki Youth Orchestra), wiodących światowych kameralistów (Scharoun Ensemble Berlin, Viviane Hagner/Claudio Bohórquez/Matthias Kirschnereit i wielu innych), solistów (m.in. Ingrid Fliter, Dmitry Berlinsky, Kristina Miller, Alena Baeva, Kevin Kenner, Szymon Komasa) oraz liczną grupę fenomenalnych, młodych talentów z całego świata! W programach koncertów światowe prawykonania, dzieła od baroku po twórczość XXI wieku, jazz (m.in. trzy koncerty w ramach Konkursu im. Zbigniewa Seiferta), recitale wokalne i instrumentalne – zapraszamy odkrywania emanacyjnych propozycji na własną rękę za pośrednictwem festiwalowej strony www.emanacje.pl i włączenia się w letnią, muzyczną podróż przez Małopolskę!

 

Symfoniczne EMANACJE – The Orchestra of the Americas w Lusławicach!
 
Dwa spektakularne koncerty symfoniczne podsumują w zbliżający się weekend wizytę artystyczną The Orchestra of the Americas w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Amerykańską orkiestrę poprowadzi maestro Carlos Miguel Prieto, usłyszymy również znakomitych solistów: Kristinę Miller (fortepian) i Dmitriego Berlinsky’ego na skrzypcach.
 
Koncerty odbywają się w ramach trwającego od 7 lipca 6. Festiwalu EMANACJE. The Orchestra of the Americas to prestiżowy projekt skupiający czołowych muzyków w wieku 18-30 lat pochodzących z wszystkich krajów Ameryk Południowej, Środkowej i Północnej. Zespół od początku działalności współpracuje z największymi osobistościami świata muzyki, blisko związany jest z Placido Domingo, który jest jego doradcą artystycznym, czy renomowanym wiolonczelistą Yo-Yo Ma. W obecnym roku, już po raz drugi, zespół gości w Polsce, w Lusławicach, gdzie pod kierunkiem wybitnych pedagogów z całego świata przygotowuje się do europejskiego tournée, które – poza Polską – obejmie Ukrainę, Niemcy i Szkocję.
 
W piątek i sobotę, na scenie lusławickiego Centrum usłyszymy efektowne dzieła symfoniki amerykańskiej – symfonie Bernsteina, Coplanda, Chaveza, Koncert skrzypcowy Barbera (solo: Dmitri Berlinsky), czy Suitę orkiestrową z cyklu Bachianas Brasileiras Heitora Villa-Lobosa.  W sobotę zabrzmi również słynny Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego, który z The Orchestra of the Americas wykona Kristina Miller!
 
Zapraszamy do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego! Bilety (bezpłatne) na koncerty festiwalu EMANACJE dostępne są za pośrednictwem strony www.emanacje.pl.
 
Zdjęcia i informacje nt. The Orchestra of the Americas są dostępne pod adresem:
http://orchestraoftheamericas.org/media-kit/
 
Piątek, 13 lipca, 19:00
Lusławice – Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
 
Dmitri Berlinsky – skrzypce
Kristina Miller – fortepian
The Orchestra of the Americas
Carlos Miguel Prieto – dyrygent
 
w programie:
Carlos Chavez – II Symfonia “Sinfonia India”
Samuel Barber – Koncert skrzypcowy op. 14
***
Leonard Bernstein – II Symfonia “Age of anxiety” na orkiestrę i fortepian
 
 
Sobota, 14 lipca, 19:00
Lusławice – Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
 
Kristina Miller – fortepian
The Orchestra of the Americas
Carlos Miguel Prieto – dyrygent
 
w programie:
Heitor Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras, Suita nr 2
Piotr Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
***
Aaron Copland – III Symfonia

100%
0%