|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ballada o lubelskim bursztynie- wystawa od 12 kwietnia do 2 września 2018 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce

Bursztyn oraz inspirowane jego urodą i wyjątkowością obrazy, intrygujące połączenie nauki  ze sztuką, prezentuje wystawa „Ballada o lubelskim bursztynie”, na którą zaprasza Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Można ją oglądać od 12.04 do 2.09.2018 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce

Czy bursztynu w Polsce należy szukać tylko nad Morzem Bałtyckim? Okazuje się że nie, duże złoże bursztynu znaleziono na terenie Lubelszczyzny i to o nim jest ta wystawa. Zaskakuje nie tylko miejsce jego położenia, ale także jego kosmiczne powiązania, które wyróżniają lubelski bursztyn spośród innych. Stało się tak za sprawą meteorytu, który uderzył w złoże, a tym samym przypieczętował jego wyjątkowość i spowodował powstanie niezwykle rzadkiego bursztynu magnetycznego.

Wystawa pokazuje około 200 okazów bursztynu różnej wielkości i urody (także z nad M. Bałtyckiego) oraz skał w których został zdeponowany. Zobaczyć będzie można takie formy jak: krople („łzy Heliad”), sople, nacieki, wypełnienia kieszeni wewnątrz pni, formy podkorowe i międzykorowe oraz zawsze zachwycające inkluzje, czyli okazy, w których wnętrzach zamknięte zostały fragmenty roślin czy owady. Są również pokazane bursztynowe i piaskowcowe impaktyty będące śladami wspomnianej wcześniej kolizji meteorytu z Ziemią (fragment meteorytu Niedźwiada).

Wystawa jest połączeniem dwóch pasji: naukowej fascynacji bursztynem Pana  dr Lucjana Gazdy

z artystycznym oczarowaniem kopalną żywicą malarki Pani Krystyny Rudzkiej – Przychody. Namalowane przez Panią Krystynę obrazy (30 płócien) pokazują jak ogromny wpływ na jej artystyczne przeżycia wywarło „złoto Lubelszczyzny”.

Dopełnieniem wystawy są przedmioty wykonane z bursztynu oraz informacje dotyczące lubelskiego złoża.

Okazuje się, że istnieje również związek bursztynu z solą – różne surowce, o różnym przeznaczeniu

a jednak cenne i ważne zarówno w naszej prehistorii, historii jak i współczesności. W latach 1760–1762 Francuz i przyrodnik Jean-Ětienne Guettard, jeden z prekursorów geologii, odbywając podróż po Polsce zafascynował się zarówno solą i kopalnią w Wieliczce jak i bursztynem znalezionym w lubelskich  dobrach hrabiego Rzewuskiego. Wrażenia te przedstawił na posiedzeniach Francuskiej Akademii Nauk. Dziś po latach spotkają się ze sobą tamte emocje bo wystawa „Ballada o lubelskim bursztynie” pokazana zostanie w Zamku Żupnym, miejscu związanym z solą od wieków.

Prezentowane okazy pochodzą z kolekcji dr. L. Gazdy a obrazy ze zbiorów K. Rudzkiej – Przychody. Są oni również autorami scenariusza wystawy.

 

 

 

 

100%
0%