Często jesteśmy przekonani o tym, że celem rodzinnej mediacji jest to, żeby uniknąć rozwodu. Czy to jest słuszne myślenie?
 
Chyba nie. Oczywiście może się zdarzyć, że po zakończeniu procesu mediacyjnego strony, czyli rodzice zostaną ze sobą, że małżeństwo będzie trwało nadal, natomiast generalnie celem mediacji w dowolnym konflikcie jest dojście do trwałego porozumienia.
 
Czy mediacja pozwala nam także w trochę lepszym świetle spojrzeć na tę drugą stronę, uświadomić sobie, że niekoniecznie ona ma wyłącznie złe intencje?
 
Podczas pierwszego spotkania ze stronami widzimy to ogromne napięcie, ten niepokój, złość, agresję, skumulowane negatywne emocje, a już kiedy rozchodzimy się po tym pierwszym spotkaniu, czy spotykamy się po raz kolejny, widzimy osoby, które zaczynają ze sobą rozmawiać. Zdarza się także, że taka mediacja potrafi się zamknąć w kilka godzin tzn. już po pierwszym spotkaniu, które trwa średnio trzy godziny, strony mają gotowy projekt ugody.
 
Czego najczęściej dotyczą te mediacje i ta ugoda?
 
To są kwestie finansowe, opieka, wzajemne kontakty, wszelkie sprawy związane z wolnym czasem dziecka, wakacje, ferie, to są także decyzje dotyczące zdrowia dziecka, wyboru szkoły. Wszystko to, co ludzie chcą między sobą załatwić, a co dotyczy rodziny czy dziecka. Jeżeli nie chcemy czy nie potrafimy rozmawiać, to konflikt narasta, a my najczęściej kierujemy pozew do sądu, gdzie nie ma atmosfery do tego, żeby się porozumieć. Tam możemy jedynie próbować, i tak się dzieje najczęściej, uzyskać dla siebie jak najwięcej.
 
Mówimy o zaletach mediacji. Dlaczego jest ona w Polsce ciągle jeszcze tak mało popularna?
 
To jest dobre pytanie tym bardziej, że mediacje w Polsce mają dwudziestopięcioletnią tradycje. Być może wciąż jest niska świadomość społeczna na temat mediacji. My podejmując tę kampanię, kierujemy do wszystkich 45 sądów okręgowych informację i zaproszenie do włączania się w naszą akcję z prośbą także, aby panowie sędziowie kierowali strony do mediacji, ponieważ wszędzie, w całej Polsce, możemy takie mediacje podjąć.
 
Zgoda - prezent na Dzień Dziecka - to tytuł ogólnopolskiej kampanii. Mamy jeszcze prawie miesiąc. Wystarczy, aby się pogodzić?
 
Zgoda - prezent na Dzień Dziecka to jedna z dwóch naszych wielkich kampanii społecznych, mediacyjnych. Maj to dobry czas na zgodę, tuż przed Dniem Dziecka, po Dniu Matki, a przed Dniem Ojca. Dajemy ludziom taką szanse podjęcia próby pogodzenia się dla dobra i w prezencie dla dzieci. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerami telefonów 665 607 489, 690 094 848.