Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jak podlewać ogród

  • Ogród
  • date_range Poniedziałek, 2017.06.26 14:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:00 )
Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego wśród prac ogrodniczych niż podlewanie, ale okazuje się, że często mamy tu sporo wątpliwości. Popełniamy też błędy, przez które mogą ucierpieć rośliny, warto więc poznać kilka zasad którymi należy się kierować.

Czy podlewanie zawsze jest konieczne?

Rośliny trzeba nawadniać zgodne z zapotrzebowaniem, co oznacza, że roślinom należy szczególnie w okresach zawiązywania pąków, kwitnienia i owocowania zapewnić odpowiednią wilgotność gleby. Braki wody będą skutkować słabszym kwitnieniem i owocowaniem.

            Jeśli mamy ogród pełen roślin, których wymagania odnośnie wody są niewielkie, to podlewanie takiego ogrodu będzie praktycznie zbędne. To ogród w którym rosną sosny, jałowce, rokitniki, szczodrzeńce, macierzanki, jeżówki czy berberysy. Nie trzeba też podlewać kilkunastoletnich drzew.

            Pozostałym wody trzeba więcej, więc w okresach suszy czy upałów trzeba podlewać, by nie zmarniały. Większość roślin wymaga utrzymania stałej wilgotności w glebie. Warto jednak pamiętać, że lekkie przesuszenie pomiędzy kolejnym podlewaniami stymuluje rozrost korzeni roślin. Dotyczy to szczególnie roślin których wymagania wodne są niewielkie. Najlepszą metodą na sprawdzenie czy trzeba kolejny raz podlać jest dotknięcie podłoża palcem. Jeśli jest zauważalnie mokro – lepiej się wstrzymać. Mocno wysuszone podłoże, zawierające dużo torfu, jest bardzo trudno „namoczyć” spowrotem do optymalnego stanu. Szczególną troską należy otoczyć rośliny o płytkim systemie korzeniowym – forsycje, pierisy, różaneczniki, azalie, hortensje ogrodowe i krzewiaste, cisy i żywotniki. Objawem deficytu wody u tui jest nadmierna ilość szyszek.

 

Kiedy podlewać ogród?

Biorąc pod uwagę porę dnia lepiej jest nawadniać ogród rankiem. Dostarczamy wtedy roślinom wody na cały dzień, a także unikamy nadmiernego zawilgocenia liści, które powodować może choroby grzybowe. Skutki moczenia liści i kwiatów bywają zauważalne dość szybko w postaci ataku chorób grzybowych. Z kolei w ciągu słonecznego dnia liście mogą ulec poparzeniu, bo krople wody działają jak małe soczewki skupiające promienie słoneczne. Problem nie występuje jeśli w ogrodzie mamy zainstalowane automatyczne podlewanie i woda jest dostarczana za pomocą linii kropkujących, kapilar czy węży pocących się. Można również podlewać ogród wieczorem, ale wtedy na pewno trzeba unikać moczenia liści.

 

To ile lać tej wody?

Jeśli jest upalnie to wody trzeba roślinom zdecydowanie więcej, niż wtedy kiedy jest chłodno, bo woda aż tak szybko nie wyparowuje z gleby i korzenie mają dużo czasu na jej pobieranie. Na jeden metr kwadratowy rabaty powinniśmy dostarczyć co najmniej 5 l wody na terenie piaszczystym lub 3 l na terenie gliniastym. Jeżeli nie możemy poświęcić dostatecznej ilości czasu na podlewanie, warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu automatycznego nawadniania.

            Ważne jest również to, że woda, którą dostarczamy roślinom powinna mieć szanse dostać się do głębszych warstw podłoża. Zbyt małe dawki dotrą tylko do korzeni rosnących tuż pod powierzchnią, a na dodatek szybko wyparują. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać korzenie będą się właśnie w tej warstwie rozrastać intensywniej, a w momencie suszy lub upałów będą bardziej narażone na przesuszenie.

 
Barbara Błaszczyk
 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię