Od czego zależy powodzenie całej operacji? 

· Kupując jajka na pisanki wybieraj te najbardziej białe. Im jaśniejsza skorupka jajka tym kolor jaki uzyskasz w czasie naturalnego barwienia będzie bardziej czysty i intensywny.

· Najlepiej najpierw ugotować jajka na twardo, a dopiero potem zanurzyć je w roztworze barwiącym. Do gorącego roztworu wkładamy jajka gorące, jeśli mamy zimny – wtedy zawsze zimne. Unikniemy w ten sposób popękania skorupek, choć i tak mogą się zdarzyć z niewiadomego powodu. 

· Roztwór w którym będziemy barwić jajka najlepiej przygotować w osobnym naczyniu. Dla każdego koloru – osobnym. Przecedzić i dopiero wtedy wkładać do nich jajka. 

· Piękny efekt otrzymamy korzystając z łupin cebuli zwykłej i czerwonej, czerwona kapusta (niebieskie!!), sok z buraka, kawa, hibiskus, kurkuma (żółte). Można też próbować ze szpinakiem, matchą, zielonym jęczmieniem, sokiem z jagód, awokado (pestka i skórka), herbatą, gałązkami i szyszkami olchy, liściem orzecha włoskiego. Pole eksperymentów jest ogromne i co fajniejsze – można tu zaangażować dzieci w różnym wieku i może to być sposób na miłe spędzenie czasu. 

· Na kolor końcowy ma wpływ nie tylko sól, ocet czy soda dodane do roztworu, ale także czas moczenia. Zazwyczaj jest tak, że im dłużej jajko leżakuje w barwniku tym ma intensywniejszy kolor. Na intensywność zabarwienia może mieć także wpływ temperatura roztworu. 

· Jeśli chcesz ozdobić pisanki woskiem, musisz nim pomalować jajka jeszcze przed barwieniem. Komplikując tą operację możemy farbować etapami i używać do tego celu kilku kolorów. 

· Wzory na zabarwionych naturalnie pisankach uzyskasz także wyskrobując je ostrożnie na skorupce igłą lub innym narzędziem.

· Po barwieniu, wystudzeniu i wysuszeniu pisanek można przetrzeć je ściereczką nasączoną oliwą lub olejem. Kolor stanie się intensywniejszy i będą pięknie błyszczące. 

 

 

 

(Anna Kluz-Łoś/Barbara Błaszczyk/ko)