|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czas na bambusy

Jeszcze do niedawna bambusowe zarośla kojarzyły mi się wyłącznie z ogrodami subtropikalnymi czy orientalnymi, i przez to unikałam sadzenia ich w polskich ogrodach. Ale okazuje się, że jest wiele gatunków, które nie mogą co prawda wykazać się ogromną mrozoodpornością, ale przy niewielkiej dodatkowej opiece mogą sobie w naszych ogrodach poradzić. Czy to przy oczku wodnym, czy to w formie żywopłotu, czy też jako zielony akcent na rabacie. Niskie bambusy okrywowe mogą tworzyć gęste liściaste dywaniki, a najwyższe bambusy drzewiaste zasłonią te zakątki ogrodu, które chcemy zakryć.

fot: Barbara Błaszczyk

Zaczynamy jak zwykle do wyboru miejsca
Powinno się unikać stanowisk w pełnym słońcu i o bardzo suchym powietrzu. Dla Fragesii najlepsze będzie miejsce lekko nasłonecznione lub w cieniu. Pseudosasa nadaje się do miejsc półcienistych i cienistych, bo pełne słońce nie służy im szczególnie zimą. Phyllostachys za to uwielbia miejsca słoneczne i półcieniste.

Podłoże
Bambusy nie są wymagający jeśli chodzi o ziemię, ale wszystkie potrzebują przepuszczalnej, żyznej ziemi o pH neutralnym lub lekko kwaśnym. Źle będą rosły w ciężkim, zbitym podłożu. Nie lubi także nadmiaru wody stagnującej wokół korzeni, które w takich warunkach zaczynają gnić. Podczas sadzenia trzeba wtedy pamiętać o zapewnieniu solidnej warstwy drenażu z piasku, żwiru czy innych przepuszczalnych materiałów, w większym niż normalnie dołku. Jeśli ziemia jest lekka, piaszczysta – powinno się ją wzbogacić przed sadzeniem dobrze rozłożonym kompostem.

Kiedy sadzimy 
Bambusy można sadzić do ogrodu od wczesnej wiosny do jesieni. Dołek w który będziemy je sadzić powinien być co najmniej dwa razy większy niż doniczka. Ważne jest, aby nie sadzić bambusa głębiej niż rósł w doniczce. Sadząc gatunki Phyllostachys i Pseudosasa trzeba koniecznie zadbać o barierę korzeniową, aby bambusy te nie okazały się zbyt ekspansywne i nie zdominowały po kilku latach ogrodu. Dla Fargesii bariera korzeniowa nie jest potrzebna, bo mają nieekspansywne korzenie.
 
Czy bambusy mogą rosnąć w donicach? 
Oczywiście, ale wybierzmy wtedy raczej gatunki osiągające mniejsze rozmiary. W takich warunkach ważne jest odpowiednie podlewanie w lecie, pojemnik nie powinien być zbyt ciasny, a szczególną uwagę trzeba poświęcić podłożu. Najlepsza będzie ziemia uniwersalna zmieszana z torfem oraz odrobiną piasku. Zimą trzeba bambusom w donicach zapewnić pomieszczenie, w którym temperatura nie spada poniżej zera, bo nie są tak odporne na mróz, jak te posadzone w gruncie.
 
Podlewanie
Bambus wysadzony w ogrodzie potrzebuje dodatkowego podlewania jedynie w pierwszym roku po posadzeniu oraz w okresach szczególnie suchych i upalnych. Jeśli zauważymy, że bambusy zwijają liście w rulonik to niezawodny znak, że ma za mało wody i wtedy trzeba go porządnie podlać. Częstotliwość podlewania bambusa w doniczce zależy od jej wielkości oraz od ilości słońca na jakie jest narażony. Także zimą trzeba sprawdzać od czasu do czasu wilgotność podłoża i jeśli jest zbyt sucho, a temperatura jest dodatnia to trzeba podlać rośliny. 
 
Dokarmianie
Bambusy rosną szybko i silnie, w ciągu roku mają przyrosty od ¼ do ½ wysokości z poprzedniego sezonu, więc mają spore wymagania pokarmowe i trzeba je dokarmiać. Można nawozić je zwyczajnym nawozem do roślin zielonych, a wiosną dodatkowo nawozem o większej zawartości azotu. Jeśli jednak przesadzimy z nawożeniem to łodygi, które urosły „zbyt szybko” mogą zimą przemarznąć lub połamać się podczas silnego wiatru. 
 
Niewiele jest szkodników i chorób, które dotykają bambusy. Szkodniki, które wystąpią, z reguły nie szkodzą prawie bambusom i nie muszą być zwalczane. W ostatnich latach częściej pojawiała się rdza zbożowa. Nie jest ona jednak bardzo szkodliwa i głównie dotyka roślin uprawianych w doniczkach. Można ją wtedy zwalczać środkami przeciw rdzy zbożowej. Mogą też wystąpić mszyce, głównie w czasie zimowania. Tutaj pomogą zwyczajne środki zwalczające mszyce.

 

 

 

(Anna Kluz-Łoś, Barbara Błaszczyk)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0