|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mieszkańcy Dębna protestują przeciwko budowie żwirowni

Jesteśmy już w desperacji, blokujemy inwestycję już kilka lat i jesteśmy bezsilni w walce z kumoterstwem, powiązaniami i chęcią zysku - napisali do redakcji Radia Kraków mieszkańcy Dębna.

Kościół w Dębnie i widok na okolice. Fot. arch. RK

Apel mieszkańców wsi Dębno do Wójta Gminy Nowy Targ

Szanowny Panie Wójcie,

Apelujemy do Pana, o stanowcze i ostateczne wyrażenie sprzeciwu powstania żwirowni w naszej miejscowości. Już od ponad 5 lat bezskutecznie próbujemy Pana przekonać o tragicznych skutkach, jakie niesie ze sobą rozbudowa zakładu przeróbki kruszywa metodą odkrywkową w Dębnie. Mamy już dość nieustannej walki z administracją, jako obywatele mamy prawo do pisania listów, skarg i odwołań do wszystkich możliwych instytucji.

Nasz protest jest w pełni uzasadniony, a od Pańskiego jednego podpisu będzie zależeć to, czy pozwoli Pan na degradację naszej małej ojczyzny.

Ufamy, że dołoży Pan wszelkich starań, aby ochronić przede wszystkim nasz bezcenny zabytek UNESCO, czyli kościół p.w. Michała Archanioła, a także środowisko naturalne, krajobraz oraz ojcowiznę, na którą nasi przodkowie tak ciężko pracowali. Wierzymy, że ma Pan na pierwszym miejscu dobro mieszkańców gminy, że obejmując swój urząd wziął Pan na siebie obowiązek sprawowania go zgodnie z prawem dla pomyślności i dobra publicznego.

Apelujemy i jednocześnie sprzeciwiamy się powstaniu zakładu wydobywczego i jego zaplecza, ponieważ godzi w nasze dobro, zdrowie i dobytek oraz spowoduje wystąpienie trwałych i nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym oraz zdegraduje tereny rekreacyjne o wysokiej wartości przyrodniczej i potencjale turystycznym.

Ponadto doprowadzi do zniszczenia terenów uprawnych znajdujących się ww sąsiedztwie obszaru chronionego Natura 2000 z unikatowymi gatunkami fauny i flory. Emisja szkodliwych substancji doprowadzi do skażenia powietrza oraz upraw na działkach w sąsiedztwie drogi, spalinami i pyłami, a szczególnie metalami ciężkimi, powodując całkowite wyłączenie upraw z produkcji rolniczej. Istnieje również ogromne ryzyko powstania zagrożenia powodziowego ze względu na położenie geograficzne Dębna wraz ze wzrostem wód podziemnych. Co więcej przemysł wydobywczy wpłynie negatywnie na pokłady wodonośne, zanieczyszczając ciągi wodne, w tym wodę studzienną.

Uważamy, że obowiązkiem władz Gminy jest ochrona dóbr przyrodniczych, dbanie o swoich mieszkańców oraz pomoc w rozwoju turystyki i rolnictwa. Mamy nadzieję, że pomoże Nam  Pan i nie wyrazi zgody na powstanie inwestycji, która przyniesie wyłącznie katastrofalne dla nas skutki.

Z poważaniem,

Mieszkańcy wsi Dębno

 

 

Chcesz się podzielić jakąś informacją? Zobaczyłeś coś ciekawego dotyczącego Krakowa, Małopolski i mieszkańców naszego regionu? Tu możesz skorzystać z naszego formularza

Czekamy też na wiadomości na nr 500 202 323 i 4080

92%
8%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0