„Trzeba przyznać, że nie miała szczęścia w życiu. Małżeństwo z łowcą posagów, pierwszy romans zakończony nieślubnym macierzyństwem, śmierć dzieci, ciągłe ataki krytyków, wreszcie nieudane samobójstwo”. O Gabrieli Zapolskiej, bohaterce książki „Szkło i brylanty” (Iskry), której fragmentów słuchamy w cyklu „Z radiowej biblioteki”, opowiada Arael Zurli. Unikatowego wywiadu udziela Radiu Kraków tajemniczy autor ukrywający się pod pseudonimem.

W radiowej bibliotece prezentujemy fragmenty książki Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce" (Iskry). Całe życie poszukiwała prywatnego i zawodowego szczęścia, ale nad sukcesami przeważały porażki. Powodzenia nie przyniosło jej ukochane aktorstwo, nigdy nie udało się jej zdobyć sławy podziwianej Heleny Modrzejewskiej, zmieniała sceny, miasta, nie zaznała też stabilizacji w związkach z mężczyznami. Dręczona chorobami wielokrotnie znajdowała się w ciężkiej sytuacji finansowej, dopiero pod koniec życia pisane przez nią sztuki teatralne stały się źródłem sławy i większych dochodów, choć ciągle czuła się niedoceniona.

 

"Zawsze hołdowałam prawdzie życiowej, to jest temu, co życie daje - momentom brylantowego piękna i smutnego zła". Gabriela Zapolska. 

 

Warszawa, Kraków, Paryż, Lwów, teatr, moda, życie codzienne i życie artystyczne. To wszystko zajdziemy we wnikliwej i pasjonującej opowieści o autorce, która atakowana przez krytyków pozostawiła po sobie trwały wkład w polską literaturę.

Arael Zurli  to pseudonim tajemniczego autora (autorki?). Mieszka w Krakowie. Z wykształcenia edytor i muzeolog, maluje obrazy, tłumaczy poezję z kilku języków. Zna całą Europę, w emocjonalnym związku pozostaje z Hiszpanią. Woli zwierzęta od ludzi i renesans od czasów współczesnych. Nie udziela wywiadów.