Górskie wycieczki zawdzięczamy Lechosławowi Herzowi, autorowi książki "Świsty i pomruki". To zbiór opowieści o górskich szlakach, szczytach, trasach, ale przede wszystkim o tatrzańskich zwierzętach. W ciągu najbliższych dni poznamy pasjonujące historie o niedźwiedziach, kozicach czy świstakach, anegdoty opowiadane autorowi przez górali i turystów,  a także jego własne przeżycia. Bo autor jest doświadczonym przyrodnikiem, a równocześnie wieloletnim taternikiem chętnie dzielącym się swoją wiedzą w publikowanych od lat książkach, artykułach i esejach.

W granicach Parku Narodowego utworzono liczne obszary rezerwatów ścisłych, do których wstęp mają tylko nieliczni. Wśród nich jest Lechosław Herz, a co widział tam, gdzie zwykły śmiertelnik wejść nie ma prawa, opisał w tej książce. I jeszcze, jak to drzewiej w Tatrach bywało i jak jest teraz. I jak kłusownik stał się obrońcą tatrzańskiej przyrody. I jakie cuda dzieją się na oczach turystów, nawet gdy tego nie widzą. 

Lechosław Herz – urodzony w 1935 roku w Krakowie, Galicjusz od pół wieku mieszkający w Warszawie, popularyzator urody nizinnego Mazowsza wciąż wierny Tatrom, którym ofiarował sporą część młodości. Autor kilkuset artykułów i esejów, przewodników turystycznych oraz książek poświęconych przyrodzie i szeroko pojętemu krajoznawstwu.

Wieloletni członek Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego i Regionalnej Rady Ochrony Środowiska, inicjator powołania Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, wnioskodawca utworzenia kilkunastu rezerwatów przyrody. Zaprojektował około dwóch tysięcy kilometrów szlaków znakowanych turystycznych, m.in. na terenach Parków Narodowych Kampinoskiego i Wigierskiego. 

W cyklu Z radiowej biblioteki "Świsty i pomruki" Lechosława Herza czyta Grzergorz Mielczarek. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Od 24 kwietnia do 5 maja, godz. 11.45, powtórka godz. 22.50

 

 

(Barbara Gawryluk/ew)