Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

100-lecie wybuchu Wielkiej Wojny. Małopolskie obchody

  • Nasze akcje
  • date_range Środa, 2014.11.26 12:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:38 )
W roku 2014 cała Europa obchodzi i upamiętnia 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, konfliktu, który w skali nieznanej wcześniej w dziejach cywilizacji europejskiej zmienił nie tylko oblicze naszego kontynentu, ale i świata.

fot. mat. prasowe

Posłuchaj rozmowy Joanny Porębskiej z Magdaleną Dyląg, prezes limanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego
Legiony na archiwalnych zdjęciach, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wymarsz szlakiem I Kompanii Kadrowej (fot. G. Kozakiewicz)
Limanowa z Węgrami świętuje setną rocznicę walk na wzgórzu Jabłoniec

Dla narodu polskiego Wielka Wojna okazała się szansą na odzyskanie własnego, suwerennego państwa. Małopolska ma szczególne prawo, by rozpocząć czas wspomnień o I wojnie światowej. To właśnie w Krakowie, u progu wielkiej wojny, idea wolności znalazła swój wymiar militarny. 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyła do walki I Kompania Kadrowa, która stała się zalążkiem polskich sil zbrojnych. Tu również, 2 maja 1915 roku, rozpoczęła się bitwa pod Gorlicami – jedna z największych operacji militarnych I wojny światowej na froncie wschodnim.

Województwo małopolskie, uznając jubileusz jako wspomnienie jednego z najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach Polski, o wymiarze daleko wykraczającym poza ramy I połowy XX wieku, we współpracy z przedstawicielami wszystkich środowisk oraz jednostek samorządu terytorialnego realizuje w latach 2014 – 2015 Program „100 – lecie I wojny światowej”, zakładający organizacje wydarzeń upamiętniających działania wojenne jakie rozegrały się w Małopolsce, jak również propagowanie idei dialogu między narodami, zwłaszcza wśród osób młodego pokolenia.

Małopolski Program Obchodów „100 – lecie I wojny światowej” realizowany jest w oparciu o trzy filary tematyczne:

- „Polska droga do niepodległości”, miejsce realizacji - Kraków, motyw – wymarsz I Kadrowej z Oleandrów, postać - Józef Piłsudski – 2014 r.

Poczytaj o obchodach, które miały miejsce w sierpniu 2014 roku

 

- „Walka żołnierza polskiego”, miejsce realizacji - Łowczówek, Krzywopłoty, Limanowa, motyw – zmagania żołnierzy polskich na froncie IWŚ, początek budowania polskich sił zbrojnych - 2014 r.

- „Bitwa gorlicka”, miejsce realizacji – powiat gorlicki, motyw – Bitwa Gorlicka jedna z ważniejszych bitew IWŚ, humanizm i pamięć – 2015 r.

 

19.12.2014 - w  Łowczówku, miejscu, gdzie 100 lat temu odbywały się wojenne zmagania odbędzie się wyjątkowa wigilia żołnierska. Udział w niej zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Natomiast między 12 a 14 grudnia w Limanowej odbędą się konferencja naukowa „Wielka wojna w Małopolsce 1914 – pamięć i tożsamość”, rekonstrukcja Bitwy pod Limanową oraz  uroczysta Msza Św. na Wzgórzu Jabłoniec połączona z apelem poległych i składaniem kwiatów oraz zniczy na grobach poległych żołnierzy.

Przygotowania do specjalnych uroczystości trwają już od kilku miesięcy.

- W pierwszej kolejności podjęto decyzję o renowacji cmentarza, gdzie pochowanych jest około 500 żołnierzy – mówi Joanna Kamieniarczyk z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. "Zastaliśmy cmentarz bez kilku nagrobków, kilka było przemieszczonych. Przywrócono pierwotny układ, zrekonstruowano brakujące krzyże, zmieniono zadaszenie na kaplicy i zamontowano krzyż" - dodaje Kamieniarczyk.

Ułani na krakowskich Błoniach (fot. G. Kozakiewicz)

Pierwszy etap renowacji kosztował ponad 100 tysięcy złotych. Kosztami po połowie podzielił się polski i węgierski rząd. Węgrzy mocno angażują się w organizację zbliżających się uroczystości, ponieważ w czasie działań wojennych na południu Małopolski zginęły setki obywateli tego kraju. - Nie możemy o tym zapomnieć – mówi Adrienne Körmendi, konsul generalny Węgier. "Węgrzy są bardzo wdzięczni Polakom za to, że przez tyle lat zachowali w pamięci tych żołnierzy, którzy tutaj walczyli w 1914 roku i oddali życie za wolność waszą i naszą" - podkreśla Körmendi.

W maju 2015 roku zaplanowano uroczystości związane ze stuleciem Bitwy Gorlickiej. Przewidziano nabożeństwo ekumeniczne na Górze Cmentarnej, konferencję naukową, spektakle plenerowe: pokaz musztry paradnej, koncert orkiestr wojskowych oraz rekonstrukcję bitwy pod Gorlicami – Sękowa.

Warto przypomnieć, że Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w województwie małopolskim wiedzie do miejsc, które w latach 1914–1915 były areną kluczowych zmagań na froncie wschodnim I wojny światowej. Wędrówkę po szlaku rozpoczynamy w Krakowie. Do dziś rozmachem założenia zadziwiają potężne forty Twierdzy Kraków, która odegrała ważną rolę w bitwach stoczonych pod koniec 1914 r. na północ i na południe od stolicy Małopolski. W Krakowie znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego z zachowanymi autentycznymi samolotami bojowymi z lat I wojny światowej. Także z Krakowa wyruszyła słynna I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego – wędrując jej śladami, można dotrzeć do miejsc, w których walczyły polskie oddziały strzeleckie, a później Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego. Trasy szlaku prowadzą na pola bitewne na północ od Krakowa, związane z walkamina Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w listopadzie 1914 r., a następnie na południe, gdzie stoczone zastały bitwy pod Łapanowem i Limanową i dalej ku terenom, na których na początku maja 1915 r. rozegrała się przełomowa, zwycięska dla Austro-Węgier i Niemiec bitwa pod Gorlicami. Wreszcie docieramy w malownicze pasma Beskidu Niskiego, także pełne wojennych pamiątek. Z kolei będąc w Tarnowie, zobaczymy budynki związane z czasami Wielkiej Wojny, takie jak koszary czy szpital garnizonowy, a podążając na południe, odwiedzimy pola bitwy pod Łowczówkiem, stoczonej w grudniu 1914 r. oraz urokliwe nekropolie ziemi tarnowskiej. WIĘCEJ

 

Partner Główny:

 

 

(mat.prasowe/ew)

 

Marsz szlakiem "kadrówki" w rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 19:36

    Krakowski smok turysta nie odzyska swojego rogu

  • 19:12

    Jaka będzie kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego?

  • 19:09

    Adrian Król: "Funkcja prezesa Aeroklubu Krakowskiego to zaszczyt i wyzwanie"

  • 18:24

    Czy Polska może sobie pozwolić na krótszy tydzień pracy?

  • 17:38

    Portret Jacka Majchrowskiego zawisł w Sali Kupieckiej

  • 17:24

    FILM | "Duch" Lee Hae-yeonga

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię