|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Joachim Mencel Quintet w Radiu Kraków

JOACHIM MENCEL QUINTET w Radiu Kraków. Kolejny koncert z cyklu "Twarze Jazzu” w niedzielę 21 października o godz. 20.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej.

"Pod Lupą" - wszystko o lirze korbowej, niezwykłe rozmowy z Joachimem Menclem. Posłuchajcie! 

Zapraszamy do Radia Kraków na kolejny koncert cyklu „Twarze jazzu”. W niedzielę, 21 października o godz. 20.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej z projektem „Artisena” wystąpi JOACHIM MENCEL QUINTET w skaldzie: Joachim Mencel - fortepian i lira korbowa, Weronika Plutecka – skrzypce, Szymon Mika – gitara, Paweł Wszołek – kontrabas oraz Szymon Madej – perkusja. Zapraszają Cracovia Music Agency i Radio Kraków.

Projekt „Artisena” to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel mówi: "Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji".

W kwietniu 2018 ukazała się płyta zespołu Joachim Mencel Quintet "Artisena" w wydawnictwie For Tune. Albumu można posłuchać on-line w całości na stronie www.joachimmencel.com

Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszości etnicznych. Wśród utworów znajdziemy m.in. poloneza, oberka, kujawiaka, czardasza, mazurka i krakowiaka. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu.

Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej. 

Przygotowany przez muzyków program Joachim Mencel Artisena dedykowany jest miłośnikom muzyki jazzowej oraz wszystkim tym, którzy szanują i kochają muzykę tradycyjną. Tradycyjna muzyka ludowa nie jest sztuką muzealną. Jest to żywa muzyka, która wciąż podlega ewolucji. Ten projekt tworzy kolejną, nową część historii tej muzyki.
 


„Kwintet Joachima Mencla w subtelnościach jazzu rozgrywa melodyjne, słowiańskie „piosenki” i „tańce” czyniąc z nich romantyczne i melancholijne standardy, jakby wzorce klasycznego, ilustracyjnego jazzu. To nie są wyłącznie ludowe polonezy, kujawiaki, oberki, mazurki, kołomyjki i czardasze ale przede wszystkim skrupulatnie rozpracowane kompozycje z niezwykle spójnymi aranżacjami oraz pulsem jazzowej struktury"
DIONIZY PIĄTKOWSKI, Era Jazzu

"Album etno-jazzowy, do którego dochodzimy, przekraczając kolejne poziomy wtajemniczenia. Siła ducha tradycji i etnicznego piękna. Artisena!"
EGON KLANK, Laboratorium Muzycznych Fuzji

"Pomysł Mencla na „Artisenę”, choć na pewno ryzykowny, zwieńczony został pełnym artystycznym sukcesem – powstała płyta klasyczna z urodzenia, jazzowa z ducha i ludowa (etniczna) z racji zainteresowań lidera."
SEBASTIAN CHOSIŃSKI Esensja.pl

JOACHIM MENCEL QUINTET w Radiu Kraków
21.10.2018, godz. 20.00, Studio im. Romany Bobrowskiej
Organizator: Cracovia Music Agency
Wstęp wolny

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0