|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marka Radia Kraków za październik dla Muzeum Mocak!

Nagrodziliśmy wystawę pt. "Lagertheater" - pokazującą teatry działające w obozach koncentracyjnych i jenieckich.

fragment wystawy

W latach 1939–1945 w obozach koncentracyjnych i jenieckich funkcjonowały teatry. Dotychczas dużo napisano o sztuce więźniów obozów, natomiast stosunkowo niewielka część tych tekstów dotyczy twórczości performatywnej. Dzięki tej wystawie mamy po raz pierwszy okazję poznać obozowe działania teatralne. Zebrana dokumentacja ujawnia, jak trudno było – mimo radykalnych metod eksterminacji – zabić w więźniach poczucie wewnętrznej wartości, wyrażające się w akcie twórczym. Większość prezentowanych na wystawie archiwaliów to ikonografia pochodząca z oflagów, w których teatr był jedną z form organizujących życie społeczności. Głównym źródłem wiedzy o działalności teatrów obozowych są relacje świadków. Pozwalają one zrozumieć tamte historie i poznać biografie poszczególnych twórców. Równocześnie opisują ogromną różnorodność form tych „ukrytych” teatrów – od recytacji, poprzez dramat, teatr lalkowy, po operę i balet.
Aby tym nielicznym zachowanym świadectwom i pozyskanym nagraniom nadać odpowiednią wagę, do współpracy zaproszono wybitnego rzeźbiarza Jarosława Kozakiewicza. Towarzysząca wystawie publikacja w języku polskim i angielskim jest ilustrowana archiwalnymi fotografiami i zawiera wstęp Magdaleny Kuleszy i Katarzyny Wodarskiej-Ogidel, tekst Iwony Kurz oraz wspomnienia świadków.

Pozostałe nominacje:

Aż dwie premiery na scenach Teatru im. Słowackiego. Anna Augustynowicz, jedna z najważniejszych polskich reżyserek, sięgnęła po polską klasykę i zrealizowała „Zemstę” Aleksandra Fredry – jeden z najważniejszych polskich dramatów. Augustynowicz proponuje współczesne czytanie tej popularnej komedii, nie stosuje jednak żadnych skrótów i nie sięga po nowe media. Zdaniem reżyserki "Zemsta" brzmi dziś bardzo aktualnie. W rolach glównych zobaczyliśmy m.in Feliksa Szajnerta - jako Papkina czy Hannę Bieluszko jako Podstolinę.  

 

Na Scenie Miniatura Teatru im. Słowackiego krakowska premiera "Rabacji" - przedstawienia, które miało swoją prapremierę w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu w ramach Festiwalu Genius Loci. Jest luty 1846 roku. Szlachta organizuje powstanie, Austriacy organizują obronę. Chłopi ostrzą kosy. Za chwilę rozpocznie się rabacja. Spektakl reżyseruje Jakub Roszkowski, który jest także autorem tekstu, inspirowanego m.in. "Weselem" Wyspiańskiego. - Sama historia jest bardzo istotna - podkreślał reżyser - ale ważna jest także współczesna perspektywa.

W krakowskiej Operze premiera "Normy" Belliniego. W tytułową rolę druidzkiej kapłanki wcieliła się primadonna Opery Krakowskiej Katarzyna Oleś-Blacha, w tej roli usłyszeliśmy także Karinę Skrzeszewską. Spektakl muzycznie przygotował Tomasz Tokarczyk, a reżyseruje Laco Adamik. Jak podkreśla reżyser, krakowska "Norma" opowiadać będzie o konflikcie dwu cywilizacji, z miłosnym dramatem w tle. - Realizacja „Normy” jest kontynuacją mojego „eksperymentu” z operą klasyczną - mówi Adamik. W dzisiejszych czasach stworzenie opery zachowując wierność oryginałowi, to odważny eksperyment. Obecnie istnieje moda, by wszystko robić inaczej, ja natomiast chcę pochylić się nad tym, co napisali kompozytor i twórca libretta, a następnie spróbować to zrozumieć i wyłowić sens. Chcę być wierny literaturze, zrobić operę w takim kształcie, w jakim ludzie kochali ją dawniej, jednocześnie pokazując to, co jest w niej nadal aktualne.

W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK aż 6 nowych wystaw. Największą z nich jest druga odsłona biennale "Artyści z Krakowa", gromadząca prace krakowskich twórców, należących do generacji 1970–1979.  Są dwie ekspozycje nawiązujące do czasów II wojny światowej: "Lagertheater" - wystawa pokazująca teatry działające w obozach koncentracyjnych i jenieckich, a także pokaz zatytułowany "Joachim Ringelnatz. Poezja i proza na progu nazizmu", przygotowany wraz z Centrum Sztuk Prześladowanych w niemieckim Solingen.

W MOCAKU oglądać też można prace międzywojennego logika i filozofa Leona Chwistka. Tytuł wystawy "Nowe kierunki w sztuce". - Chwistek to wbrew pozorom artysta bardzo współczesny, jeden z patronów naszego muzeum - podkreśla dyrektorka muzeum i kuratorka wystawy Maria Anna Potocka.

 

Od Leona Chwistka po współczesnych artystów z Krakowa w MOCAK. ZOBACZ

 

"Wzgórze Krzemowe" to wystawa autorów współtworzących profil i program Wydziału Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa ma charakter programowy - jest prezentacją utworów i dzieł, których tematyka i forma ujawniają wkład członków zespołu w to wspólne przedsięwzięcie. W roku 2017, na przełomie września i października, mija dziesięć lat od utworzenia w Krakowie tego kierunku kształcenia, oraz pięć lat od powołania najmłodszego w uczelni Wydziału Intermediów.

jn

 

Nasze nominacje:

"Zemsta" reż. Anna Augustynowicz, Teatr im. Słowackiego
"Rabacja" reż. Jakub Roszkowski, Teatr im. Słowackiego
- "Norma" reż. Laco Adamik
MOCAK:
"Joachim Ringelnatz. Poezja i sztuka na progu nazizmu"
- "Artyści z Krakowa", "Lagertheater". "Nowe kierunki w sztuce. Leon Chwistek"
- "Nonsensowne technologie" Przemysław Jasielski i Rainer Prohaska
- "Wzgórze Krzemowe" - jubileusz Wydziału Intermediów ASP

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

Piotr

Czwartek, 9 listopada 2017, 10:38

Jaki jest przekaz tej wystawy? Odwiedzając Mocak słyszałem kilkukrotnie komentarze zagranicznych turystów, że w tych obozach nie było tak źle. Nie można pokazywać sztuki krzewionej wśród więźniów z pominięciem tragicznego tła tych wydarzeń. Mroczna oprawa ekspozycji zaprojektowana przez Jarosława Kozakiewicza poza jej niewątpliwymi walorami artystycznymi niestety nie oddaje w pełni koszmaru tamtych wydarzeń.