Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za marzec dla "Cyrulika sewilskiego"

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2019.04.01 13:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:05 )

fot. Marek Lasyk

Głosują: Magdalena Szumiec, Łukasz Gazur, Krzysztof Glondys, Joanna Targoń.

Obrady były burzliwe, a jury niejednomyślne. Markę Radia Kraków za marzec przyznaliśmy Operze Krakowksiej za„Cyrulika sewilskiego” Rossiniego w reżyserii Jerzego Stuhra. Kierownictwo muzyczne nad operą Rossiniego sprawuje Tomasz Tokarczyk. Jerzy Stuhr swój reżyserski debiut w teatrze muzycznym miał właśnie na krakowskiej scenie. Do dziś niesłabnącą popularnością cieszy się jego „Don Pasquale” G. Donizettiego. - Postawiłem sobie za zadanie, by z tych starych oper, o powikłanej, skomplikowanej intrydze wydobyć żywy, prawdziwy humor. Bo on tam jest, tylko trzeba umieć go pokazać - mówi reżyser.

Na liście nominacji znalazly się także premiery w  Narodowym Starym Teatrze, Teatrze im. Słowackiego, wystawy w galeriach MCK i Cricoteki.

Na Dużej Scenie Starego Teatru premiera sztuki zat. "Nic". To, jak mówią twórcy, "teatralna medytacja", inspirowana "Czarnym kwadratem na białym tle" Kazimierza Malewicza, poezją Bolesława Leśmiana i filozoficznymi rozważaniami Martina Heideggera, czy hinduskiego teozofa U.G. Krishnamurtiego, a także książkami "Nic-nic" Janusza Palikota, "Kairos" Cezarego Wodzińskiego, "Mount Analogue" René Daumala. To autorski projekt jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Krzysztofa Garbaczewskiego.

 

Próba do spektaklu "Nic" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego w Starym Teatrze
Panny z wilka w Starym Teatrze

Także w marcu odbyła się premiera na scenie kameralnej Narodowego Starego Teatru. Agnieszka Glińska sięga po przedwojenne opowiadanie Jarosława Iwaszkewicza "Panny z Wilka", znane m.in z doskonałej adaptacji filmowej Andrzeja Wajdy. Autorki spektaklu świadomie zawłaszczają Iwaszkiewiczowską narrację i oddają pole kobiecym bohaterkom. - To opowieść o podmiotowości kobiet, ale także o przemijaniu - mówi reżyserka

 

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Na scenie MOS Teatru im. Słowackiego premiera "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną". Po głośną powieść Doroty Masłowskiej sięgają: reżyser Paweł Świątek i autor adaptacji Mateusz Pakuła. - "Wojna polsko-ruska..." to opowieść o władzy, przemocy i niechęci do obcych. W tym spektaklu także głównymi bohaterkami są kobiety

 

"Cyrulik sewilski" w Operze Krakowskiej. Próba generalna
Wystawa pt. „Zapraszanie. Sarkis-Kantor” w Cricotece

W galerii Międzynarodowego Centrum Kultury wystawa "Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928".
Zgromadzono prace kilkudziesięciu artystów polskich, czeskich, słowackich, węgierskich, rumuńskich, chorwackich czy serbskich. W sumie blisko 170 prac, obrazów, rzeźb, rysunków i grafik, które odnoszą się do tematu awangardy. Towarzyszy im wybór unikatowych awangardowych czasopism o sztuce, publikacji, plakatów, folderów, scenariuszy filmowych, fotografii będących przykładem eksperymentów i prób wypracowania nowatorskiej typografii i technik obrazowania.

 

"Zapraszanie. Sarkis–Kantor” to nowa wystawa w Cricotece,  prezentująca sztukę Tadeusza Kantora i Sarkisa - jednego z najważniejszych klasyków sztuki XX i XXI wieku. Sarkis Zabunyan, ormiański artysta konceptualny, urodzony w  1938 roku w Stambule, od lat 60. mieszka i pracuje w Paryżu . W swojej twórczości  porusza  problemy współczesnego świata. Tematem jego prac są: międzykulturowe spotkania, próby ożywienia sztuki ukrytej w muzealnych magazynach oraz przywrócenie jej wagi dla pokoleń współczesnych .Są one obecne również w realizacji prezentowanej w przestrzeni Cricoteki.  - "Sztuką Kantora fascynuję się od lat, to dla mnie artysta totalny" - mówi Sarkis.


Nasze nominacje:

- "Panny z Wilka", reż. Agnieszka Glińska, NST
- "Nic", reż. Krzysztof Garbaczewski, NST
- "Wojna polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną", reż. Paweł Świątek, scena MOS, Teatr im. Słowackiego
- "Cyrulik sewilski", reż. Jerzy Stuhr, Opera Krakowska
- "Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928", kuratorka Monika Rydiger, MCK
- "Zapraszanie. Sarkis–Kantor”, Cricoteka, kuratorki Hanna Wróblewska, Natalia Zarzecka, Magdalena Ujma

 

jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię