|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Pomniejszenie”

„Pomniejszenie” Alexandra Payne'a, które otworzyło tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji gości od dziś na ekranach polskich kin. Dzieło tak bardzo wyczekiwane przez publiczność na wyspie Lido nie rozczarowuje, ale pozostawia też lekki niedosyt. Od twórcy znakomitej „Nebraski”, przebojowych „Spadkobierców” i poruszających „Bezdroży” spodziewamy się bowiem głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego świata stanowiącej przedmiot eksploracji reżysera w „Pomniejszeniu”.

Fot: Materiały prasowe

Payne kreuje rzeczywistość, w której naukowcy opracowali metodę zmniejszania ludzi do wielkości przeciętnej dłoni. Zabieg ten zyskuje ogromną popularność, gdyż bycie „małym” gwarantuje życie w większym luksusie, a przy tym jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Ale czy na pewno czyni ludzi bardziej szczęśliwymi? Reżyser, posługując się w „Pomniejszeniu” satyrą, kieruje jej ostrze w bezmyślny konsumpcjonizm, w którym zatracamy resztki człowieczeństwa. Paradoksalnie bowiem im mniejsi jesteśmy – tym więcej pragniemy. Dobra doczesne, zdaniem twórcy, nie przynoszą jednak spełnienia.

Audycja Kinowyprawy zawsze w piątek o 18.30

Bez wiernego towarzysza u boku nie sposób odnaleźć szczęścia, choć współczesny świat otwiera przed nami wiele dróg jego odnalezienia. Bohaterów kusi nie tylko wizja lepszego życia, ale też i alternatywne religie wypełniające dojmującą pustkę i sprawnie leczące objawy samotności – cywilizacyjnej choroby XXI wieku, kiedy możemy możemy posiadać wszystko, ale tak naprawdę nie mamy nic. Może warto nauczyć się najpierw być a później mieć? – zdaje się pytać Payne. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje również główny bohater „Pomniejszenia”, który doświadczy nie tylko życia w niewyobrażalnym luksusie, ale stanie też przed wyborem innej drogi, na której będzie zmuszony porzucić wszystko i wszystkich.

Film, jak przekonywał w Wenecji Matt Damon (odtwarzający główną rolę), niesie jednak ze sobą bardzo optymistyczne – humanistyczne przesłanie. – Dlatego wątki ekonomiczne, które również się w nim pojawiają dla mnie pozostają na uboczu. Wygrywa zawsze miłość – stwierdził hollywoodzki gwiazdor.

 

 

 

Urszula Wolak

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0