|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Maria Magdalena”

​Jeden z papieży uznał ją za jawnogrzesznicę, inny za apostołkę równą pozostałym apostołom, w powszechnych przekazach figuruje też jako wzór kobiety nawróconej. Mowa o Marii Magdalenie z Magdalii, z której Chrystus wypędził złe duchy, a ona udała się w drogę za Uzdrowicielem. To właśnie jej Garth Davis poświęcił swój najnowszy film zatytułowany po prostu „Maria Magdalena”. Reżyser nominowany do kilku Oscarów za „Lion. Droga do domu” zaangażował do niego uznane gwiazdy Hollywoodu: Joaquina Phoenixa (Jezus), Rooney Marę (Maria Magdalena) i Chiwetela Ejiofora (Piotr). Złożona historia tytułowej bohaterki opisana w wielu podaniach (nie tylko biblijnych) miała ogromny filmowy potencjał, ale niestety nie został on w pełni wykorzystany przez twórcę.

fot: materiały prasowe

Przede wszystkim idzie o liczbę zmarnowanych szans na rozwinięcie najbardziej fascynujących wątków z życia Marii Magdaleny, która przeciwstawiła się całej rodzinie, by móc podążać za Chrystusem, za co została potępiona przez najbliższych. Jej zbuntowana postawa od samego początku wyróżniała się także na tle innych kobiet, które w przeciwieństwie do niej pełniły tradycyjne role społeczne: wychodziły za mąż, rodziły dzieci. – Nie jestem do tego stworzona – wyznaje w filmie Maria Magdalena, co spotkało się z oczywistym sprzeciwem i niezrozumieniem całej rodziny.

Pojawienie się Chrystusa w życiu bohaterki zmienia wszystko. Kobieta odkrywa swoje przeznaczenie i podąża za Nauczycielem w towarzystwie jego dwunastu apostołów. Pozostaje ona jednak nie tylko pod jego urokiem fizycznym (jak podpowiadają liczne legendy sugerujące, że mogła być nawet żoną Chrystusa), ale przede wszystkim, jako pierwsza dostrzega, istotę misji zbawienia świata, którą Jezus ma do wykonania na Ziemi. Intuicyjne i uczuciowe przeżywanie, i doświadczanie wiary przez Marię Magdalenę stoi w opozycji do tego, jak postrzegają Mesjasza pozostali apostołowie, w tym Piotr. Konflikt postaw jest jednak jedynie subtelnie zasygnalizowany i w tym sensie nie wykorzystany w filmie jako źródło narastającego napięcia między bohaterami.„Marię Magdalenę” warto jednak zobaczyć (choć polski dubbing zdecydowanie utrudnia seans), choćby po to, by roztoczyć przed sobą wizję, co by było, gdyby opoką Kościoła chrześcijańskiego stała się kobieta.

 


Więcej o filmie „Maria Magdalena” Gartha Davisa opowiemy dziś o godz. 18.30 w „Kinowyprawach” Radia Kraków. Gościem Uli Wolak będzie Jacek Siepsiak, jezuita i szef Wydawnictwa WAM.

 

 

 

Urszula Wolak

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0