|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Ghost Story”

​Z niewielkim budżetem stu tysięcy dolarów David Lowery nakręcił jeden z najgłębszych filmów traktujących o przemijaniu. Kameralny dramat, w którym główny bohater filmu ginie już na samym początku, prowokuje do rozważań na temat życia po śmierci, związkach materii z duchem i ciała ze światem pozaziemskim. Subtelność języka, którym operuje reżyser – odsyłającego nas nieraz do dziecięcych wyobrażeń na temat istnienia duchów – bywa w „Ghost Story” przyszywająca i obezwładniająca, daleka jednak od rozczulających i infantylnych obrazów.

fot: materiały prasowe

Oszczędność stylu Lowry'ego owocuje w filmie genialnymi pomysłami: duchy przedstawia się tu nie tyle za za pomocą efektów specjalnych, co zwykłego kostiumu – nałożonej na aktora białej płachty (przypominającej prześcieradło) z wyciętymi otworami na oczy. Prostota tylko sprzyja wyrażaniu poetyckiej wizji życia po śmierci (nie tylko z perspektywy ducha, ale też i pozostawionej wśród żywych – żony) i oddawaniu się medytacji nad siłą wspomnień i koniecznością przepracowania żałoby po stracie najbliższej osoby.

„Ghost Story” jest w tym sensie niezwykle nowatorski, ponieważ akcentuje przede wszystkim przeżycia istoty duchowej (tytuł możemy interpretować nie tylko jako „Opowieść o duchu”, ale też i „Opowieść ducha”), która nie chce opuścić ziemskiego padołu, choć doświadczyła egzystencjalnego cierpienia i niedoli życie doczesne człowieka.

Wraz ze odejściem głównego bohatera (wierny swojemu emploi, naturalnie wyrażający depresyjne nastroje – Casey Affleck) powoli znika cały jego świat. Powrót ducha do domu nie zatrzyma w nim ukochanej żony (zachwycająca Rooney Mara), która, by żyć, musi ułożyć sobie życie od nowa zostawiając za sobą wspomnienia (grzebiąc w sensie dosłownym i przenośnym ukochanego). Także samo miejsce zniknie wkrótce z mapy miasta.

Sens życia w „Ghost Story” pozostaje nieodkrytą tajemnicą. Bohater zatacza krąg, podróżując w czasie i przestrzeni, zauważając, że nieuchronny kres wpisany jest w ludzką egzystencję. Nie ma od tego ucieczki, ale – jak podpowiada reżyser – możemy odnaleźć sens w mikro skali i przeżywać każdy dzień życia tak jakby był naszym ostatnim.

 

 

 

 

Urszula Wolak

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0