|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: "53 wojny"

Film „53 wojny” nie powstałby bez prawdziwej historii Grażyny Jagielskiej – autorki „Miłości z kamienia”, prywatnie żony uznanego reportażysty Wojciecha Jagielskiego. Wstrząsająca opowieść o trudnej relacji łączącej ją z mężem i chorobie, która doprowadziła ją na krawędź przepaści przybrała na ekranie wymiar niezwykle intymny. Reżyserka z wyczuciem wykorzystuje środki filmowego wyrazu, by oddać wewnętrzną perspektywę bohaterki: uwięzioną w sensie fizycznym i psychicznym – we własnym domu i ciele, zmagającą się z zespołem stresu bojowego, na który cierpią wyłącznie żołnierze wracający z wojennego frontu.

fot: materiały prasowe

Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Kobieta stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy mąż po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze. – „53 wojny” to studium samotności w związku. Historia miłości, historia uzależnienia od niej, uzależnienia od partnera, uzależnienia od wojny. Opowieść o stopniowym wewnętrznym zapadaniu się i rozpadaniu się w sobie. Mam nadzieję, że ten film wpisuje się w dyskusję na temat kondycji współczesnego człowieka, współczesnej kobiety – powiedziała Ewa Bukowska.

Obsadzona w głównej roli Magdalena Popławska doskonale oddaje gamę wewnętrznych przeżyć Anki, która rezygnuje z własnych ambicji i marzeń w imię miłości do mężczyzny swojego życia; opuszczonej przez najbliższych, nieświadomej czyhającego na nią niebezpieczeństwa. Największą wojnę toczy bowiem sama ze sobą.


 

W piątek 02.11.2018 r. w „Kinowyprawach” Radia Kraków o godz. 18.30 rozmawiamy o filmie „53 wojny”. Gościem Uli Wolak będzie red. Katarzyna Kachel. Dziennikarka i reportażystka „Dziennika Polskiego” opowie m.in. o swoim spotkaniu z Grażyną Jagielską, której osobista historia została opowiedziana w filmie.

 

 

 

 

Urszula Wolak

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0