Krytycy literaccy, Paulina Małochleb i Artur Grabowski osądzą trzy książki: „ Interwencje 2” Michela Houellebecqa, „Pociąg linii M” Patti Smiith, oraz „Królową” Elżbiety Cherezińskiej. Do udziału w sądzie nad książką zapraszamy również publiczność. Najbardziej aktywni uczestnicy dyskusji dostaną omawiane książki.

Prowadzenie: Katarzyna Fortuna - Radio Kraków i Dariusz Kawa - Instytut Książki.


Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności.

Czy mamy bać się islamu? Czy warto wielbić współczesny feminizm? Co zostało z naszej seksualności? Jak nowoczesna architektura wpływa na nasze życie? Co zrobiły z nami komputery, a co – logika konsumpcjonizmu? Jakie dzieła warto czytać i oglądać? W końcu, czy Michel Houellebecq chciałby siebie sklonować?

Interwencje 2 to zbiór tekstów pisarza publikowanych od roku 1992. Na ten zapis wieloletnich przemyśleń składają się artykuły, felietony, wywiady, listy, recenzje książek i filmów, libretto do instalacji artystycznej i inne dzieła nietuzinkowego Houellebecqa. Prowokujące, prześmiewcze, ale też te bardziej rzeczowe, cierpliwie analizujące. Filozoficzne. Zawsze błyskotliwe, często kontrowersyjne, inspirujące do przemyśleń.

Nota wydawcy


Nowy Jork, Greenwich Village, pierwsza stacja pociągu linii M. Przy stoliku w kawiarni siedzi kobieta. Zawsze zamawia czarną kawę i razowe grzanki z oliwą. To Patti Smith, piosenkarka, poetka, jedna z najważniejszych artystek w historii rocka.

Nałogowo opisuje świat wokół: notuje wrażenia z podróży, wspomina bliskich, przytacza anegdoty i wprowadza w świat ulubionych książek. Znana z żywiołowych koncertów, fascynuje pasją życia, otwartością i wrażliwością, nieobce są jej też melancholia i lęk. Jej Pociąg linii M  kursuje wahadłowo pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, między jawą a snem, między fikcją a prawdą, a z kawiarnianych zapisków Patti Smith wyłania się zaskakująco osobisty i spójny portret ikony amerykańskiej popkultury”.


Z noty wydawcy

„Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto "synem królowej”. Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: "jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów”, sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, "drugiego wodza”. Tyra znika

Tak kończy się Harda. Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się syn królowej"...

Z noty wydawcy


 

Dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i blogerka. Sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autorka książki „Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej”. Pisze dla "Fa-artu", "Nowych Książek", "Odry", "Twórczości", "Znaku", stale współpracuje z programem o książkach „Koło kultury” na antenie Radia Kraków. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów 2014. Prowadzi blog krytykanaostro.blogspot.com,

 

Dr hab. Artur Grabowski – poeta, dramaturg, eseista, prozaik, twórca teatralny, krytyk literacki, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pięciu m.in. tomów wierszy, dwóch tomów dramatów i książki Herbert-Hermes o twórczości Zbigniewa Herberta w kontekście porównawczym. Autor prozy fabularnej i biograficznej, a także wykładowca uniwersytetów amerykańskich w Chicago, w Seattle, w Buffalo. Stale współpracuje z miesięcznikiem „Teatr”, jest współredaktorem naukowym serii „Dramat polski. Reaktywacja” wydawanej przez IBL PAN. Twórca warsztatów teatralnych w Polsce, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i w Indiach. Autor przekładów poezji z angielskiego i włoskiego.