Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przed nami Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2017.05.19 13:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:49 )
Artyści 15. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie zabierają nas w balansującą na pograniczu prawdy i fikcji podróż po świecie widzianym.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017

Ślady pozostawione przez obcych w UFO Photo Archives, tańce z podtekstem erotycznym, operatorzy dronów zrzucający śmiercionośne pociski w Pakistanie, siedząc w bazie na pustyni pod Las Vegas. Artyści 15. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie zabierają nas w balansującą na pograniczu prawdy i fikcji podróż po świecie widzianym oczami obserwatora skrytego za aparatem fotograficznym. „Zewnątrz wewnątrz” to temat przewodni Programu Głównego. Jego kuratorem jest Gordon MacDonald, pochodzący z Wielkiej Brytanii kurator, wydawca i artysta.

Festiwal należy do najważniejszych europejskich wydarzeń fotograficznych, w ramach tej edycji zostaną zaprezentowane także ciesząca się ogromnym zainteresowaniem Sekcja ShowOFF, Przegląd Portfolio oraz dziesiątki wydarzeń towarzyszących. - Tegoroczna edycja festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie jest dla mnie i dla całego zespołu bardzo wyjątkowa. Obchodzimy 15. urodziny. To ważny moment w historii tak dużego wydarzenia. Chcemy uczcić wszystkich tych, którzy przez lata to wydarzenie tworzyli, wspierali, motywowali nas do poszukiwań i eksperymentów, dodawali otuchy i doświadczali wspaniałości medium fotografii razem z nami – mówi Aga Dwernicka, dyrektorka festiwalu. Początek już 19 maja.


Program Główny – Zewnątrz wewnątrz
Festiwal jako platforma dyskusji o fotografii po raz kolejny stawia pytania o funkcjonowanie obrazu we współczesnym świecie. W centrum rozważań tegorocznego Programu Głównego znajduje się postać fotografa jako obserwatora wydarzeń.

- Prezentując serię wystaw składających się na „Zewnątrz wewnątrz”, wychodzę z założenia, że fotografia zawsze pozostaje na zewnątrz i spogląda na to, co wewnątrz – mówi MacDonald. Często praca fotograficzna powstaje w sposób spontaniczny, natychmiastowy i ma zewnętrzną genezę. Niezależnie od niuansów wynikających ze stosowanej praktyki lub z rodzaju uprawianej fotografii, aparat i obraz fotograficzny dają nieodparte wrażenie badania świata, a nie wejścia w liryczny dialog, jak w przypadku wielu innych dziedzin sztuki.

Projekty prezentowane pod wspólnym tytułem Zewnątrz wewnątrz pokazują nam świat, balansując między rzeczywistością a fikcją. Naszą percepcję przetestuje wystawa Nierozstrzygający moment, na której zobaczymy niezbite dowody na to, że regularnie odwiedzają nad obcy. A może okażą się one tylko monumentalnym fałszerstwem?

Z pewnością manipulują naszym postrzeganiem artystki, których prace zaprezentowane zostaną na ekspozycji Wojna, jaką widzimy. Nie będą to dokumentacje pojedynczych zdarzeń, jakie znamy z programów informacyjnych czy fotoreportaży wojennych, ale obrazy pytające, co nas z wojną łączy.

Przyjrzymy się również, jak Susan Lipper, amerykańska artystka, opowiedziała historię małej miejscowości w Wirginii Zachodniej w USA: Grapevine. Choć jej obrazy wydają się mieścić w konwencjonalnej poetyce fotografii dokumentalnej, Lipper odeszła od tradycji, pozwalając swoim modelom na wcielanie się w role i kreowanie postaci, które mogły – ale nie musiały – być tożsame z nimi.

Zastanowimy się też nad pamięcią przestrzeni, tym, co mówią o nas samych ślady odnalezione przez Dianę Lelonek na terenie kamieniołomu Liban oraz byłego obozu koncentracyjnego Płaszów, po raz pierwszy prezentowane w MOCAK-u.

Czy statyczne obrazy tańca mogą nami – widzami – zawładnąć? „Próba uchwycenia ekstazy ruchu, dźwięku, wysiłku i energii tańca może się wydawać czymś karkołomnym” – zauważa MacDonald. Podkreśla jednocześnie, że fotografowanie i filmowanie tańca jest działaniem niezwykłym. Jak bardzo niezwykłym, przekonamy się, przyglądając się z bliska bohaterom wystawy My także tańczymy.


Program Główny – Goście specjalni
Rok 2017 przynosi kilka nowości. Oprócz części programu przygotowanej przez kuratorów specjalnie na festiwal, otworzyliśmy przestrzeń na pokazanie ważnych z naszej perspektywy wątków pojawiających się w rodzimej fotografii.

Zaprosiliśmy projekt Fotografia Kolekcjonerska, będzie to jego 18. edycja, pierwsza w ramach Miesiąca Fotografii. Na wystawie RZECZY. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii zostaną zaprezentowane realizacje znakomitych polskich artystów kilku pokoleń, które w różny sposób podejmują temat przedmiotu: od dokumentu, poprzez ujęcia konceptualne, aż do obiektów fotograficznych, które płaską z natury fotografię przenoszą w świat trójwymiarowy, nadając jej zupełnie nowe znaczenie.  

Klasyczną w swojej formie fotografię zaprezentujemy na wystawie Andrzeja Georgiewa, która w nowy sposób pokaże jego dorobek i niejako odkryje tego wybitnego artystę dla nas nowo – również w kontekście jego miejsca w historii polskiej fotografii.
I last but not least, znajdziemy się w samym środku wydarzeń scenicznych – w teatrze – do którego zaprosi nas Magda Hueckel.


Sekcja ShowOFF
Drugą, równie ważną część programu Miesiąca Fotografii stanowi Sekcja ShowOFF, w ramach której zostaną zaprezentowane premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Nad ostatecznym kształtem wystaw pracują oni pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych. W tym roku są to: artysta posługujący się medium fotografii, historyk sztuki i tłumacz – Krzysztof Pijarski; fotograf Szymon Rogiński; fotografka, kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych oraz propagatorka kolekcjonowania fotografii w Polsce – Katarzyna Sagatowska oraz współzałożyciel i redaktor naczelny magazynu „YET”, a także fotograf Salvatore Vitale.

Tegoroczny nabór do Sekcji ShowOFF przyniósł wiele nowości. Nową formę prowadzenia naboru przez platformę picter.com, rekordową liczbę zgłoszeń debiutantów z zagranicy oraz współpracę kuratorów  i ich wspólny wybór 8 laureatów. Są nimi: Terje Abusdal (NO), Jan Cieślikiewicz (PL), Polina Karpova (UA), Lucie Khahoutian (ARM), Flor Maesen (BE), Viacheslav Poliakov (UA), Kaja Rata (PL), Karolina Wojtas (PL).


Spotkania mistrzowskie, wydarzenia towarzyszące i Krakow Photo Fringe
Ważną częścią festiwalu są wydarzenia towarzyszące. Szczególną uwagę warto zwrócić na cykl Spotkań mistrzowskich. Zaproszono na nie zarówno artystów prezentujących swoje wystawy w Programie Głównym, jak i specjalistów, którzy wzbogacą dyskusję wokół tematu festiwalu i opowiedzą o nowych tendencjach w świecie fotografii. Program wydarzeń uzupełniają premiery książek, warsztaty, prezentacje, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie.

Krakow Photo Fringe to niezależna platforma skupiająca propozycje nadesłane do organizatorów przez artystów, animatorów, aktywistów, galerie i wszystkich tych, których pasją jest fotografia. Sukces dwóch dotychczasowych edycji – w ramach których odbyło się ponad sto wydarzeń i wystaw – skłonił organizatorów do rozszerzenia formuły Photo Fringe na całą Małopolskę – również w tym roku wystawy i wydarzenia będą się odbywać m.in. w Tarnowie, Krzeszowicach i Myślenicach.


Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017
19.05–18.06.2017
photomonth.com
fb/photomonth


jn/mat. prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    "Bajkowy świat" Pawła Erazmusa na wystawie w Pałacu Sztuki

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 17:30

    Zacznijmy liczyć się w Polsce. Wypełniajcie ankietę! Kampania Porozumienia Autyzm-Polska

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię