Jak poinformowała w środę Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje imprezę, bezpłatne próby otwarte dla seniorów to specjalna atrakcja przygotowana dla wiernych melomanów krakowskiego festiwalu. Wszystkie próby odbędą się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków.

W Wielki Piątek osoby w wieku emerytalnym będą mogły wysłuchać próby generalnej zespołu Le Poeme Harmonique pod kierunkiem czołowego francuskiego dyrygenta i Vincenta Dumestre’a. W „Stabat Mater” włoskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego, obok zespołu wystąpią najlepsi francuscy soliści oraz słynna rosyjska sopranistka Julia Lezhneva.

W Niedzielę Wielkanocną podczas próby otwartej będzie można wysłuchać dzieł wybitnego francuskiego kompozytora barokowego i wieloletniego dyrektora orkiestry przy wersalskiej Chapelle Royal - Michela Richarda Delalande’a. „Te Deum” i „Wielkie Motety” wykonają Le Poeme Harmonique, chór Capelli Cracoviensis oraz międzynarodowy skład solistów: Sophie Junker (Belgia), Dagmar Saskova (Czechy), Sean Clayton (Wielka Brytania), Mathias Vidal (Francja) i Benoit Arnould (Francja). Artystów poprowadzi Vincent Dumestre.

W Poniedziałek Wielkanocny zainteresowani seniorzy będą mogli uczestniczyć w generalnej próbie otwartej do recitalu „Arie e concerti”, podczas której zabrzmią najpiękniejsze fragmenty ze słynnych oper Antonia Vivaldiego, Georga Philippa Telemanna i George’a Friderica Handla. Francuskiemu Ensemble Matheus, kierowanemu przez Jeana Christophe’a Spinosiego, towarzyszyć będzie słynny koreańsko-kanadyjski kontratenor David DQ Lee.

Na wszystkie próby otwarte dla seniorów obowiązuje wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki będzie można odbierać od piątku, od godziny 12, w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), na Powiślu 11 i przy ul. Jana 2. Jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie dwie wejściówki na każdą z prób. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Dla młodych melomanów organizatorzy przygotowali wieczorne warsztaty młodzieżowe w ramach cyklu Tenebrae. Odbędą się one wieczorem w Wielką Środę i Wielki Czwartek w sali wykładowej w podziemiach Bazyliki Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

Spotkania rozpoczną się warsztatami, które poprowadzi Tomasz Raczkiewicz — śpiewak-kontratenor, aktor i reżyser. Specjalnie na to wydarzenie wcieli się w rolę średniowiecznego mnicha, a program zbudował na trzech filarach tematycznych. Podczas wykładów opowie o tym, czym jest gatunek Tenebrae - charakterystyczny dla twórczości francuskiego baroku, zgłębi liturgię Wielkiego Tygodnia - koncentrując się przede wszystkim na opisie Męki Pańskiej, przedstawionym przez niemiecką mistyczkę, stygmatyczkę i wizjonerkę Katarzynę Emmerich oraz opowie o roli muzyki tworzonej przez wieki na potrzeby liturgii.

W drugiej części wieczoru księża Lateranie, opiekujący się Bazyliką Bożego Ciała, oprowadzą po jej niedostępnych na co dzień wnętrzach. Będzie można zobaczyć między innymi zabytkowe, największe w Krakowie organy. Po warsztatach uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni na koncerty w ramach pasma Tenebrae odbywające się we wnętrzach tej świątyni.

14. edycja Festiwalu Misteria Paschalia trwać będzie w Krakowie od 10 do 17 kwietnia. Założeniem odświeżonego festiwalu jest prezentowanie programu co roku skupionego wokół innego kręgu kulturowego i estetyki charakterystycznej dla wykonawstwa muzyki dawnej. W tym roku zaprezentowane będą przede wszystkim arcydzieła muzyki francuskiej w wykonaniu najsłynniejszych zespołów, dyrygentów i solistów z Francji oraz innych państw Europy.

Misteria Paschalia będą się składać z dwóch głównych pasm programowych. Główne - zatytułowane Vanitas (Marność) z monumentalnymi wykonaniami w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz drugie - Tenebrae (Ciemność), czyli cykl nastrojowych wieczornych koncertów, odbywających się zawsze o godz. 23 w bazylice Bożego Ciała.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia. Honorowy patronat nad krakowskim festiwalem objął Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce.

 

 

(PAP/ew)