|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Premiera „Domu Bernardy Alba" F. G. Lorki w Starym Teatrze

"Dom Bernardy Alba" wg Federica Garcii Lorki, w reżyserii Alejandro Radawskiego to pierwsza w tym roku premiera na małej scenie Starego Teatru w Krakowie i pierwsza pod dyrekcją Marka Mikosa. Jest to historia zniewolenia córek przez despotyczną matkę.

fot: Marek Lasyk

"Kiedy dyrektor Marek Mikos zaproponował bym wystawił jakiś dramat Lorki, nie wahałem się ani chwili. Dla mnie ta sztuka ujawnia przemoc stosowaną wobec kobiet i to starałem się przedstawić w dramacie, na podstawie mych osobistych doświadczeń w tej dziedzinie, wyniesionych z Argentyny" - powiedział reżyser spektaklu Alejandro Radawski. "Paradoksalnie w tym spektaklu to właśnie kobieta staje się narzędziem opresji wobec innych kobiet, bo tak ją tego nauczono" - dodał.

Radawski wyjaśnił, że w Argentynie, kobiety są narażone na ogromną przemoc: są gwałcone, bite i okaleczane. "W 2017 r., co 29 godzin dochodziło tam do morderstwa kobiety na tle przemocy" - podkreślił.

Reżyser zaznaczył, że dyrektor Marek Mikos pozostawił mu całkowitą swobodę i wolność w wyborze sztuki Lorki, doborze aktorek i kostiumolożki oraz w pracy nad całością sztuki.

Podkreślił, że "sam scenariusz spektaklu, opartego na dramacie Lorki został przekształcony pod wpływem kontaktu z aktorkami i w trakcie pracy nad spektaklem".

"Zachwyciłam się tym, że to jest Lorka, z którym od lat nie miałam do czynienia. To normalna, napisana przez sławnego autora sztuka, gdzie są postaci i jest fabuła. Teraz się już rzadko takie rzeczy robi w teatrze" - powiedziała PAP odtwórczyni głównej roli w spektaklu, Bernardy, Ewa Kolasińska.

"Reżyser zgadzał się na pewne zmiany, wynikające zapewne z niuansów językowych w tłumaczeniu na język polski. Akceptował pomysły oraz dawał się inspirować naszą grą na tyle, że odszedł od swego początkowego, szczegółowego schematu" - powiedziała PAP aktorka Ilona Buchner.

"To nie jest moja pierwsza praca w teatrze, natomiast w tym spektaklu jestem +wykonawcą+, a nie autorem – pracuję +dla reżysera+. Natomiast światło, nad którym mam pieczę w sztuce, realizuję w prosty i konwencjonalny sposób" - powiedział PAP reżyser światła w spektaklu i autor audiowizualnych inscenizacji Marcin Koszałka. "Tu jest mała scena, a inscenizacja tej fabuły, zbliżonej do dramatu antycznego, wymaga umiaru a nie awangardowego podejścia, także w operowaniu światłem"- wyjaśnił.

W spektaklu występują: Ewa Kolasińska, Ilona Buchner, Iwona Budner, Alina Szczegielniak, Maja Wolska, Aleksandra Nowosadko, Maja Wolska. Kostiumy zaprojektowała Anna Czyż, muzykę skomponował Mieczysław Mejza.

Alejandro Radawski to argentyński reżyser i dramaturg polskiego pochodzenia. We współpracy z Ambasadą Polską w Argentynie, zrealizował w Buenos Aires wiele polskich sztuk teatralnych, m.in: "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Smugę cienia" Josepha Conrada, spektakle na podstawie opowiadań Sławomira Mrożka i poezji Wisławy Szymborskiej.

Dramat "Dom Bernardy A." wystawiany był w Starym Teatrze już dwukrotnie - w roku 1956 i 1991.

Federico Garcia Lorca, został zamordowany w sierpniu 1936 r., w miesiąc po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii. Od momentu prapremiery swej sztuki, w roku 1945, uważany był za symbol myśli antyfrankistowskiej - czytamy w zapowiedzi na stronie Starego Teatru.

 

PAP/bp

72%
28%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Radek

Piątek, 19 stycznia 2018, 11:41

Zły, nudny spektakl. To już nie jest Teatr Narodowy.

Odpowiedz

lo

Środa, 17 stycznia 2018, 15:37

Poczytajcie lepiej recenzję tego dzieła, widac ze każdy orze jak może, nowa dyrekcja również.

Odpowiedz