Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje w Pawilonie Józefa Czapskiego wystawę malarstwa współczesnego artysty Romualda Oramusa. Ta kameralna ekspozycja ogranicza się do 24 prac wybranych z kilku cykli tworzonych w latach 1981 – 2017. Wybór miejsca pokazu determinowała postać Józefa Czapskiego, jego wyjątkowa osobowość, a przede wszystkim to, jak widział i rozumiał malarstwo.

Józef Czapski, wybitny artysta należący przed wojną do kapistów, po wojnie, żyjąc już na emigracji, był dla wielu twórców i krytyków w Polsce źródłem dla definiowania istoty sztuki. Przez swe długie i niezmiernie twórcze życie, odkrywany przez kolejne pokolenia młodych adeptów sztuki, był również inspiracją dla bohatera tej wystawy. Choć intymny świat, do jakiego zaprasza nas Oramus, to rzeczywistość zgoła inna niż ta, której się przyglądał Czapski, to u obu artystów można dostrzec zbieżne emocje - pisze Anna Budzałek, kurator wystawy

Romulad Oramus urodził się (w 1953 roku) i mieszka w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2001 roku jest profesorem w zakresie sztuk plastycznych, a od 1979 roku pracuje na Uniwersytecie Pedagogicznym, (dawna Wyższa Szkoła Pedagogiczna). Zajmuje się malarstwem i grafiką, pisze także o sztuce. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, muzeach archidiecezjalnych w Warszawie, Katowicach i Krakowie, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Współczesnej we Frankfurcie nad Odrą, w kolekcji Verband der Deutschen Automatenindustrie e.V (VDAI) w Berlinie.
Pamięć o Czapskim. Romuald Oramus. Malarstwo

Wystawa czynna 21.09-22.10.2017

jn/mat. prasowe