- To jest spektakl, o którym marzyłem zawsze – mówi dyrektor Janusz Szydłowski. Jak dodaje tekst Brechta jest ponadczasowy - Pierwiastki badzo sceniczne - jak zło, nienawiść, pycha, przemoc, gwałt - to elementy, które towarzyszą nam, zwłaszcza w ostatnich czasach. Wydaje mi się, że ten spektakl nie tylko jest rozrywkowy poprzez formę - wychodząc z teatru mamy czas na refleksję, na zastanowienie się, ponieważ ten spektakl ma ogromną nośność psychologiczno-społecznościową.

Musical wyreżyserował pochodzący z Krakowa Jerzy Jan Połoński. Autorem choreografii jest Jarosław Staniek, scenografię i kostiumy stworzyła Marika Wojciechowska, a za kierownictwo muzyczne odpowiada Oleg Sznicar. 

- To nie jest tak, że my nawiązujemy specjalnie do tego, co się dziś dzieje, albo do tych odnośników współczesności. To jest po prostu tak napisane. W tle obecnej sytuacji, nie tylko u nas, ale w Europie, czy szerzej na świecie, tekst Brechta jest przerażająco aktualny. Kiedy oglądam moich kolegów i wsłuchuję się w słowa tych songów - mam dreszcze  – przyznaje Beata Olga Kowalska, która wciela się w rolę Celii Peachum.

- Pieniądz rządzi światem - to jest prawda stara jak świat - odkąd się pojawił, od czasów Fenicjan, do dnia dzisiejszego. Wydawało nam się, że przez lata zaczynamy dążyć ku duchowości, a jednak okazuje się, że niekoniecznie, a jednak wielkie konsorcja, banki. Czym jest skok na bank w stosunku do założenia banku? Czym jest zabicie człowieka w porównaniu z kupieniem człowieka? To są teksty z tego przedstawienia. To aktualne też teraz - ten pęd nie ku byciu ale ku posiadaniu" - mówi Kowalska.

W obsadzie m.in. Rafał Drozd/Przemysław Glapiński/Karol Drozd (Mackie Majcher), Barbara Garstka/Agnieszka Tylutki (Polly Peachum), Dariusz Niebudek/Krzysztof Stawowy (Jonatan Peachum), Beata Olga Kowalska/Małgorzata Krzysica (Celia Peachum), Władysław Grzywna/Piotr Urbaniak (Tiger Brown) i Anna Gigiel/Katarzyna Walczak (Jenny Knajpiarka).

Premiera 19 stycznia na scenie Krakowskiego Teatru VARIETE. 
Kolejne spektakle 20, 24-27 stycznia. 

 

(Mateusz Borkowski/łk)