Artysta był również kompozytorem, tłumaczem języka słowackiego, przewodnikiem, autostopowiczem a także działaczem KPN i Związku Strzeleckiego, wielokrotny uczestnik Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, członek Związku Piłsudczyków. Przewodnik po Małopolsce i Szlaku Orlich Gniazd.

„Bardzo smutna wiadomość. Dziś odszedł na Wieczną Wartę Jerzy Bożyk - lwowiak, strzelec, jazzman, działacz opozycji antykomunistycznej, jedna z najbarwniejszych postaci współczesnego Krakowa, bard Marszu Szlakiem Kadrówki... Jurku, odpoczywaj w pokoju!” - napisał na Twitterze Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i wieloletni komendant marszu szlakiem kadrówki J. Piłsudskiego.

Jerzy Bożyk ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi w 1959. Po ukończeniu szkoły rozpoczął współpracę z zespołami „The Jazz Five Boys”, „Silver Jazz” i „Tiger Rag”. Do 1976 koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji.

W 1977 zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego. Następnie rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim, które ukończył w 1985. Od 1982 był członkiem zespołu jazzowego Beale Street Band.

Zagrał rolę pianisty w filmie Bracia Karamazow. Koncertuje w krakowskim klubie „Awaria”, co roku także otwierał festiwal piosenki studenckiej YAPA.

W styczniu 2013 r. pojawiła się płyta pt. „Drive”, którą nagrał wraz ze swoją bratanicą Magdaleną Bożyk, wydana nakładem Aedificium.

17 lutego 2011 r. odznaczony został Medalem „Niezłomnym w słowie. 19 marca 2016 roku otrzymał brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jerzy Bożyk był lwowiakiem z pochodzenia, ale swoje życie związał z Krakowem.  Miał 77 lat.