Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marek Mikos dyrektorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2017.05.23 10:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:49 )
Krytyk teatralny Marek Mikos został dyrektorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - oświadczył we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zastępcą dyrektora ds. artystycznych został Michał Gieleta.

Marek Mikos. Fot. PAP/Jakub Kamiński

Nowa dyrekcja NST

"Powołałem Marka Mikosa na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej i także zgodnie z programem, który był zaprezentowany w trakcie konkursu. Przedstawiamy jako dyrektora artystycznego pana Michała Gieletę" - powiedział Gliński.

Mikos i Gieleta obejmą stanowiska 1 września.

9 maja krytyk teatralny Marek Mikos został rekomendowany przez komisję konkursową na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Mikos na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych zaproponował kandydaturę Michała Gielety. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął minister kultury. Kadencja obecnego dyrektora Jana Klaty kończy się w sierpniu.

 

"Staliśmy się listkiem figowym"

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Przed podpisaniem nominacji Marka Mikosa głos zajęły związki zawodowe. W imieniu Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza oświadczenie odczytał Marcin Czarnik, aktor: "Znakomita większość ludzi zajmujących się w Polsce teatrem nie do końca wie, kim są nowi liderzy Starego Teatru. Jako związek zawodowy pracowników zespołu artystycznego mieliśmy nadzieję na istotny udział w procesie wyłonienia dyrektora Starego Teatru. Jednak niezrozumiały proceduralny pośpiech, bardzo późny termin ogłoszenia samego konkursu oraz brak zainteresowania ministerstwa opinią związku nt. nowego dyrektora, sprawiają przykre wrażenie, że staliśmy się listkiem figowym, który miał służyć legitymizowaniu decyzji podjętych za naszymi plecami". 

W oświadczeniu związkowcy podkreślili też krótki czas pomiędzy ujawnieniem nazwisk kandydatów a wyłonieniem zwycięzcy (5 dni), co według nich uniemożliwiło merytoryczną dyskusję o jakości przedstawionych przez potencjalnych dyrektorów programów. Pod odczytanym oświadczeniem podpisały się 34 osoby(18 z zespołu aktorskiego i 16 pracowników administracji i innych pionów teatru). W sumie zespół Starego Teatru liczy blisko 180 osób.

24 maja odbędzie się kolejne zebranie całego zespołu artystycznego Narodowego Starego Teatru w Krakowie, na którym zostaną podjęte decyzje dotyczące wspólnego stanowiska. Spotkanie będzie zamknięte dla mediów.

W poniedziałek odbyło się spotkanie założycielskie Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych w Warszawie. Pierwszym celem stowarzyszenia jest odniesienie się do programu Marka Mikosa. Według Grzegorza Jarzyny, reprezentującego to środowisko, program przedstawiony przez Marka Mikosa jest słaby merytorycznie. Niepokojące jest według niego przede wszystkim ewentualne przekształcenie krakowskiej sceny na model angielski, podczas gdy to właśnie polski rynek teatralny jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków na świecie.

"W krajach zachodnich zrobiono teatr bardziej komercyjny i nastawiony na pozyskiwanie środków z zewnątrz. W Polsce jest to niemożliwe, bo nie mamy takiego prawa" - mówił w rozmowie telefonicznej z Radiem Kraków Grzegorz Jarzyna. 

Gildia również wydała specjalne oświadczenie, w którym wyrażono obawę, że sytuacja w Starym Teatrze jest częścią szerszej strategii władz skierowanej na wyciszenie nurtu krytycznego, bez czego społeczeństwo i sztuka nie może się rozwijać. Podpisało się pod nim 70 reżyserów, w tym Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski i Michał Zadara.

Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych w Warszawie​. Fot. PAP/Rafał Guz

 

"Teatr jak organizm"

Nowy dyrektor Starego Teatru powiedział, że zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim wyzwaniem jest kierowanie tym teatrem. Przyznał, że nie był typowany na zwycięzcę konkursu, a po nominacji zaczął się zastanawiać, z czym przychodzi do teatru. "Największym moim atutem, jestem o tym przekonany, nie jest oczywiście moja uroda, nie jest oczywiście mój dorobek jako artysty, ale moim największym atutem jest to, że jestem uważnym widzem i dobrym organizatorem, z wykształcenia też estetykiem i to wszystko (...) sprawia, że potrafię pokierować teatrem jako organizmem" - przekonywał Mikos.

Zaznaczył, że bardzo ceni zespół Starego Teatru i jest przekonany, że teatr ten stoi przed nowymi wyzwaniami, "które wiążą się też z rozszerzeniem, nie zawężeniem, ale rozszerzeniem jego propozycji, z otwarciem na inne poetyki, nie tylko te, które dotychczas były prezentowane, otwarciem na autorów, otwarciem też na inne zadania, które są konieczne jeżeli chodzi o scenę narodową, czyli na edukację rozumianą systemowo.

Jak mówił, chce żeby Stary Teatr "grał możliwie na wielu scenach, nie tylko na jednej nowej, tylko na trzech-czterech scenach równocześnie". Zaznaczył jednak, że nie da się do tego dojść od razu, bo wiąże się to z ogromną pracą.

Dyrektor artystyczny teatru Michał Gieleta ocenił, że "nie mógłby podejść do teatru z większą ilością respektu, zamiłowania i chyba skromności w tym, żeby zrozumieć w jakiej trudnej sytuacji są aktorzy, zespół", z którym nie pracował i który go nie zna.

Jak mówił, dla niego "sytuacja wydaje się jak najbardziej naturalna, że kończy się jedna kadencja i ktoś przychodzi nowy, z nową energią i pomysłami". "Nie umiem w tej sytuacji zobaczyć negatywnych rzeczy, natomiast wiem, że są osoby, które to widzą w sposób negatywny. Dla mnie jest to cudowna możliwość połączenia twoich doświadczeń i twojej pasji do teatru z moim doświadczeniami, z moją pasją do teatru, z jednym z najwspanialszych zespołów teatralnych w tej części Europy. Ja pozostaję optymistą i entuzjastą i mam nadzieje, że nawiążemy dialog i przekonamy sceptyków, że mamy coś do zaproponowania co warto słuchać i oglądać" - podkreślił Gieleta, zwracając się do Mikosa.

Gieleta i Mikos pytani byli o najbliższe plany programowe. "Nie wiemy, co pan Jan Klata zaplanował już na sezon jesienny i zimowy, nie wiemy, jacy artyści mają kontrakty już podpisane, dopiero jak się dowiemy, ile spektakli jest zaplanowanych i ilu aktorów jest obsadzonych, dopiero wtedy będziemy mogli racjonalnie podejść do planowania sezonu" - powiedział Gieleta.

Michał Gieleta i Marek Mikos Fot. PAP/Jakub Kamiński

 


Marek Mikos (ur. w 1959 r.) w Krakowie to krytyk, dziennikarz, menadżer, animator kultury oraz autor książek o tematyce teatralnej. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2010-11 był kierownikiem literackim Teatru Ludowego, a w latach 2005-09 i 2012-16 dyrektorem TVP Kielce. Przez wiele lat publikował w "Gazecie Wyborczej".

Michał Gieleta (ur. w 1974 r.) w Warszawie to reżyser pracujący głównie na scenach brytyjskich i amerykańskich. Studiował m.in. na Uniwersytecie Mediolańskim i Uniwersytecie w Oxfordzie, a wśród jego mentorów byli Giorgio Strehler, Franco Zeffirelli i Richard Eyre. Spektakle dramatyczne i operowe realizował m.in. w National Theatre Studio, Chicago Opera Theater oraz na West Endzie. Reżyserował także polskie sztuki współczesne.

 

 

(Magdalena Zbylut/PAP/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:13

    Po zimowej przerwie zamek w Muszynie ponownie otwiera się na turystów

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię