Miasteczko Sejny to wielokulturowy tygiel północnowschodniego pogranicza Polski. Mieszkają w nim Polacy, Litwini i Rosjanie-staroobrzędowcy, a przed II wojną światową żyli tu również Żydzi, Cyganie, Niemcy, Białorusini i Tatarzy. Historia XX wieku nie oszczędziła temu miejscu konfliktów, tragedii i sąsiedzkich wojen. W ich wyniku rozbiciu uległa wielokulturowa wspólnota tworząca ongiś bogatą i dynamiczną cywilizację.

Spektakl „Kroniki sejneńskie” na nowo scalają ten świat z okruchów opowieści starców, legend, starych fotografii, modlitw, pieśni i pamięci współczesnych mieszkańców. Ośrodek Pogranicze trzynasty rok tworzy dzieło pamięci jakim są kroniki, wychowując już trzecie pokolenie młodzieży, włączonej w pracę nad rozwinięciem opowieści, która daje nowe imię ich miejscu zamieszkiwania tworząc współczesny mit pogranicza, w którym każdy jest u siebie w domu, niezależnie od różnic narodowych czy religijnych, i czuje się spadkobiercą całości wielokulturowego dziedzictwa.

Spektakl "Kroniki sejneńskie" adresowany jest zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Prezentowany był w różnych w wielu miastach Polski i w różnych krajach Europy (m. in. w Teatrze la MaMa w Nowym Jorku (2010) czy na Festiwalu Teatrów Społecznie zaangażowanych-ETC w Madrycie (2011). W Krakowie, spektakl zagości po raz drugi. W 2011 roku „Kroniki sejneńskie” zachwyciły i wzruszyły uczestników spotkania narodowych koordynatorów Fundacji im. Anny Lindh (22 października 2011 roku) Reżyserem, oraz opiekunem artystycznym i duchowym młodzieży jest Bożena Szroeder, od początku jego istnienia współtworząca Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.

"Kroniki sejneńskie"
Scena 210, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, ul. Straszewskiego 22
8 września 2012, godz. 18.00–19.00

Obowiązują bezpłatne wejściówki , mozna je odbierać do 8 września 2012 w recepcji MCK, Rynek Główny 23 Kraków


Dzień wcześniej : 7 września 2012, godz. 12.00–15.00 - Z Sejn do Krakowa - warsztaty pamięci

Warsztaty przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach skierowane są do młodzieży krakowskich gimnazjów i liceów. Warsztaty pamięci będą miały charakter parateatralny, młodzież sejneńska, której udało się odkryć na nowo historię swojego miasta i opowiedzieć ją w formie spektaklu „Kroniki sejneńskie” podzieli się doświadczeniami z pracy nad odkrywaniem tożsamości swojej „małej ojczyzny” – wysłuchiwaniu i zbieraniu opowieści swoich przodków, tworzeniu scenariusza, scenografii, nauki tekstu i kreacji artystycznej. Sejny, podlaskie miasto, leżące w sąsiedztwie granicy Białoruskiej, Litewskiej i Rosyjskiej to specyficzna przestrzeń wielokulturowa, gdzie negatywnie utrwalone doświadczenia XX wiecznej historii udało się dzięki pracy Ośrodka Pogranicze odczarować i przewartościować.
Warsztaty mają na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie: jak w twórczy sposób młodzi ludzie mogą uczynić z dziedzictwa kulturowego wartość dla swojego pokolenia?

Zajęcia wpisują się w działanie z zakresu edukacji kulturowej, projekt ma na celu kształtowanie pozytywnych postaw w odniesieniu do inności, oraz wzmocnieniu zakorzenienia we własnej rodzinie, miejscu, ojczyźnie i tradycji.