Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Premiera "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2018.12.10 10:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:03 )
Dokumentalne słuchowisko na podstawie tomu listów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta - "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”.

Fot. M. Lasyk

Premiera słuchowiska "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”

Reżyseria i opracowanie tekstów - Dorota Segda, wystąpią: Dorota Segda, Jacek Romanowski, Bronisław Maj. Zbigniew Paleta wykona utwór Stanisława Radwana pt. "Pawana".

Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert – niewielu wie, że łączyła ich bliska i serdeczna relacja. A że oboje byli mistrzami zwięzłej i pełnej humoru epistolografii – toteż książka prezentująca niepublikowane listy obojga to znakomita lektura, obficie zilustrowana nie tylko sławnymi już kolażami, ale również reprodukcjami kart pocztowych i rysunkami Zbigniewa Herberta.

Początek korespondencji to list Szymborskiej, która jako redaktorka krakowskiego tygodnika „Życie Literackie” prosi Herberta o przysłanie wierszy. Jest rok 1955, zaczęła się już odwilż, redakcja planuje przedstawienie kilku młodych poetów przed debiutem książkowym. Znajomość szybko zmieniła się w serdeczną przyjaźń, a wymiana listów przybrała postać towarzyskiej gry. Ostatni list pochodzi z roku 1996; nagrodzona właśnie Noblem Szymborska, dziękując Herbertowi za gratulacje, pisze: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem...”. Redakcja i opracowanie edytorskie tomu Ryszard Krynicki.

Radiowe słuchowisko to nie pierwsze spotkanie Doroty Segdy z listami wielkiego poety. W 2007 roku artystka wystąpiła w spektaklu pt. "Kochane zwierzątka" w krakowskiej PWST, którego kanwą stały się listy Zbigniewa Herberta do przyjaciół Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich. W spektaklu udział wzięli także Jacek Romanowski i Tadeusz Malak. - Są tam spostrzeżenia wielkiego humanisty, na temat tego, co się dzieje w świecie, jak to dziwne, śmieszne, a czasami przerażające – mówiła wtedy aktorka.

Podczas wieczoru wręczona zostanie tegoroczna Nagroda im. Romany Bobrowskiej.

 

Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka

Współpraca radiowa: Ewa Ziembla

Redakcja: Justyna Nowicka

 

10 grudnia, studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków

godz.19.00

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię