|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Festiwal „Muzyka na Szczytach” od soboty w Zakopanem

Gwiazdy światowej kameralistyki, m.in. Łukasz Długosz, Jadwiga Rappe, Lutosławski Quartet, czy Eva - Maria Zimmermann i Keisuke Nakagoshi, będą gośćmi 9. festiwalu „Muzyka na Szczytach”, który rozpocznie się w sobotę w Zakopanem. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Paweł Mykietyn.

fot: Marcin Brzózka

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Jak informują organizatorzy, duża część programu koncentruje się na muzyce polskiej różnych epok. Poza dziełami patrona Stowarzyszenia, Mieczysława Karłowicza i jego ojca, Jana Karłowicza, zabrzmią także utwory Stanisława Moniuszki oraz Pawła Szymańskiego i Marcina Markowicza.

W stolicy Tatr goście „Muzyki na Szczytach” będą mieli także możliwość wysłuchania przekroju arcydzieł muzyki europejskiej, w tym utworów takich kompozytorów jak Giovanni Pierluigi da Palestrina, Jan Sebastian Bach czy Edward Elgar.

Festiwalowe koncerty będą się odbywać w kościele p.w. św. Krzyża. W ramach wydarzenia organizowany jest także „Klub rozmów na Szczytach”. We wnętrzach ponad 100-letniej witkiewiczowskiej willi „Pod jedlami”. Rozmowy o muzyce poprowadzą prezenterka, pianistka i kompozytorka Violetta Rotter - Kozera i Agata Kwiecińska z Polskiego Radia.

Inauguracyjny koncert odbędzie się w sobotę w kościele p.w. św. Krzyża. Wystąpią fleciści Łukasz Długosz i Agata Kielar - Długosz oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, którą zadyryguje Juri Gilbo. Melomani będą mieli okazję wysłuchać utworów Edwarda Elgara, Pawła Mykietyna i Ludwiga van Beethovena.

Na niedzielę zaplanowano seans filmowy „Śmierć na pięć głosów”. Reżyser Werner Herzog stara się w swoim dokumencie przybliżyć widzom postać XVI-wiecznego kompozytora Carla Gesualda da Venosa - postaci tajemniczej i bardzo kontrowersyjnej.

Inną propozycją jest spektakl w teatrze Witkacego zatytułowany „Kontrabasista” autorstwa Patricka Sueskinda. Reżyserem i odtwórcą tytułowej roli będzie jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Jerzy Stuhr. „Kontrabasista” to opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec” nie tylko w orkiestrze, ale także i w codziennym życiu.

W środę w mieście pod Giewontem zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki, Marcina Markowicza i Pawła Mykietyna, które wykona jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych - Lutosławski Quartet.

Kolejną atrakcją festiwalową będzie multimedialny koncert w wykonaniu duetu „ZOFO”. Zakopiańskiej publiczności zaprezentują swój projekt „ZOFOMOMA”, podczas którego zabrzmi muzyka kompozytorów z całego świata, a inspiracją projektu było współczesne malarstwo, które również będzie można podziwiać podczas wydarzenia.

Piątkowy koncert będzie poprzedzony rozmową o Janie Pawle II z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem. Ten koncert oraz koncert finałowy zaplanowany na 16 września, będą związane z obchodami 20-tej rocznicy wizyty świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Podczas finału goście festiwalowi będą mieli okazję wysłuchać „Tryptyku rzymskiego” – poematu papieża Jana Pawła II w recytacji Jerzego Treli.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

 

 

PAP/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0