|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Druga odsłona projektu "Wyspiański wyzwala" w Teatrze im. Słowackiego

Od premiery "Bolesława Śmiałego" po Krakowski Salon Poezji

11 i 12 listopada czeka nas druga odsłona projektu Wyspiański Wyzwala – z premierowym „Bolesławem Śmiałym”, z familijną grą miejską, w której będziemy poszukiwać zaginionego Stanisława W., premierą książki pt. „Wyspiański/Zbudź się Polaku” oraz krakowskim salonem poezji pod hasłem  „Bądź jak meteor”, zawierający wiersze i listy Stanisława Wyspiańskiego.

 

„Zaginiony: Stanisław Wyspiański” – familijna gra miejska

UWAGA! 28 października 1907 roku zaginął Stanisław Wyspiański. Ostatnio widziany około godziny 22.30 przed wejściem służbowym do Teatru Miejskiego w Krakowie. Oddalił się w stronę Plant i od tej pory nikt go nie widział. W chwili zaginięcia ubrany był w ciemny surdut i długi płaszcz.
Znaki szczególne: nad wyraz szczupła postura, oczy błękitne, błędne spojrzenie, bujne wąsy. Ważne: artysta często cierpi na migreny i ma usposobienie choleryczne!
Wszystkie osoby, które mogłyby pomóc w poszukiwaniach artysty, prosimy o stawienie się 11.XI pod Teatrem Miejskim (obecnie Teatrem im. Juliusza Słowackiego). Za pomoc w odnalezieniu przewidziana nagroda!

Start 11.XI pod Teatrem im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1
2 tury: godz. 12.00 i 13.30
W każdej turze do zabawy zaprosimy 10 grup (w każdej grupie 3-6 osób)
Zapisy: Biuro Rezerwacji Biletów 9.00-16.00  tel 12.424 45 25; 12 424 45 28
Wstęp wolny!

 

„Wyspiański/Zbudź się, Polaku” – prezentacja książki przygotowanej przez Teatr im. J. Słowackiego wraz z wydawnictwem słowo/obraz terytoria pod redakcją Piotra Augustyniaka.
Prowadzenie prof. Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski

Wyspiański jest ideą, która pozwala zrozumieć polskie zawikłanie, oraz wstrząsającym apelem, by stawić mu czoła inaczej niż w publicystyczno-komentatorskiej paplaninie czy okazjonalnej społecznej mobilizacji. Wyspiański proponuje w to miejsce długi proces przepracowania, który ma wyprowadzić polską tożsamość z jej śmiertelnie groźnego zapętlenia. Książka, którą prezentujemy jest zapisem pięciu pierwszych spotkań z cyklu „Sztuka myślenia” w Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. Wybitni polscy intelektualiści zmagają się z pytaniem o Polskę, Wyspiańskiego i współczesną sytuację społeczno-tożsamościową. Wspiera ich w tym teatralny performans i zaangażowana w rozmowę publiczność.

11.XI, godz. 18.30
Westybul Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Wstęp wolny!

Sztuka Myślenia – Jak wyrwać się z objęć Thanatosa?
Gość: Agata Bielik-Robson

„Czy śmierć będzie nowym bogiem Polaków?” – to tytuł eseju Agaty Bielik-Robson i jeden z istotnych wątków jej refleksji nad polską sytuacją społeczno-tożsamościową, w której fascynacja grobowcami urojonej wielkości i apoteoza bohaterskiej śmierci łączą się z polityczną autodestrukcją i nienawiścią wzajemną. Wspólnie z naszym gościem pochylimy się nad tym problemem w kontekście twórczości Stanisława Wyspiańskiego, który przed ponad wiekiem jako jeden z pierwszych pisał o tym, że fascynacja śmiercią i uzależnieniu od niej stanowi klucz do polskiego myślenia i działania.

11.XI, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
Duża Scena

 

Krakowski Salon Poezji – „Bądź jak meteor”, wiersze i listy Stanisława Wyspiańskiego

Przenikanie poezji z tym, co zdawać się może zwykłe, codzienne – z korespondencją. Jednak zarówno wiersze jak i listy Wyspiańskiego cechuje duża emocjonalność, nerw wrażliwości i czujności, sugestywne oddziaływanie na wyobraźnię. Przesłanie poezji Wyspiańskiego jest niezwykłe, w każdym niemal wierszu mamy napięcie między śmiercią a życiem, rozczarowaniem a nadzieją, triumfem ducha a słabością ciała. Tą amplitudę najlepiej jest w stanie oddać muzyka. Wiersze Wyspiańśkiego i napisane do nich kompozycje Andrzeja Bonarka zostaną zaprezentowane przez naszych aktorów: Agnieszkę Judycką, Karolinę Kazoń, Ewelinę Przybyłę, Daniela Malchara, Rafała Szumerę i Tadeusza Ziębę. A listy?
Listy zostaną odczytane i wyszeptane…

Festiwal Wyspiański Wyzwala jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

jn/mat. prasowe

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0