|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czesław Miłosz i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki na zakończenie cyklu "Do ucha"

25 listopada o 21.05 usłyszymy słuchowisko zbudowane z wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego pt. "Niech to będzie poezja".

Fot. Marek Lasyk

W studiu Radia Kraków skończyliśmy się nagrania do naszych nowych, poetyckich słuchowisk. Przygotowujemy dwie ostatnie odsłony cyklu "Do ucha" - wspólnej inicjatywy Radia Kraków i Fundacji Miasto Literatury. Po poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta (słuchowisko o Herbercie powtórzymy 11 listopada o 14.05), sięgamy po wiersze kolejnych wybitnych, oryginalnych i cenionych polskich poetów.
Już 25 listopada o 21.05 usłyszą Państwo słuchowisko zbudowane z wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, pisarza, który przez wielu krytyków, ale także i czytelników uważany jest za kultowego.  

Jak pisze eseista, krytyk literacki i poeta Piotr Matywiecki: "poezja Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego jest chyba najoryginalniejszym, najlepiej rozpoznawalnym głosem pośród wszystkich poetów średniego i młodego pokolenia. To poeta niepodobny do nikogo, sam kształtujący własną tradycję, na własną rękę poszukujący sobie precedensów w dawnej liryce. I ufający niepowtarzalności swojej psychicznej i egzystencjalnej konstrukcji."

"Listopad to chyba dobry miesiąc na poezję. Dobry czas, żeby zaszyć się w domu przed jesiennym chłodem, rozsiąść wygodnie w fotelu, włączyć Radio Kraków i posłuchać wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Sam Dycki napisał kiedyś: "Poezja / po to właśnie jest by ni stąd / ni zowąd / najlepiej w niedzielę / narobić wielkiego huku", a ja zapraszam słuchaczy, by pozwolili tej niezwykłej poezji narobić wielkiego huku w listopadową sobotę - 25.11 o godz. 21:00." - zaprasza Olga Brzezińska z Fundacji Miasto Literatury.

Scenariusz słuchowiska poświęconego poezji Tkaczyszyna-Dyckiego pt."Niech to będzie poezja", napisała krakowska poetka i krytyczka Marta Eloy-Cichocka.

"Scenariusz słuchowiska „Niech to będzie poezja” powstał wyłącznie w oparciu o wybór wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego z antologii Oddam wiersze w dobre ręce (1988-2010) oraz tomów „Imię i znamię (2011), Kochanka Norwida (2014) i Nie dam ci siebie w żadnej postaci (2016), bez żadnych dopisków czy przypisów z mojej strony.
Uznałam, że taka samodyscyplina z mojej strony jest bezwzględnie konieczna w przypadku jedynego żyjącego autora spośród czwórki bohaterów cyklu (Szymborska, Miłosz, Herbert i Tkaczyszyn-Dycki), który nie powinien być poddawany eksperymentom na żywym organizmie.
W związku z tym wszystkie słowa wypowiadane przez postaci są słowami poety, a ich tożsamość również stworzył on sam: to Stefania Bełska i Leszek Ilnicki, używane przez Tkaczyszyna-Dyckiego pseudonimy, a także wszechobecny w jego wierszach Dyciu.
 Punktem wyjścia było dla mnie doświadczenie oniryczne: śnił mi się dom, złożony ze stu wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, z którymi miałam dość intensywnie do czynienia jako ich tłumaczka na język hiszpański. To poezja polifoniczna, pełna przeplatających się wątków i głosów, a jednocześnie ciągły palimpsest tekstów nakładających się na siebie. Dom ze snu okazał się inspiracją do układania poszczególnych scen jak domków z kart, które w końcu muszą się rozpaść. Tematem słuchowiska jest podróż do domu, którym – być może – ostatecznie okazuje się właśnie poezja, stąd tytuł („Niech to będzie poezja”)" - komentuje Marta Eloy-Cichocka.  

Wystąpią aktorzy Narodowego Starego Teatru: Ewa Kaim, Juliusz Chrząstowski i Adam Nawojczyk.   

Na zakończenie cyklu czeka nas spotkanie z poezją noblisty. Tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza pt. "Pomroka" napisał, również na nasze zamówienie, współczesny poeta Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza. W rolę Poety i jego Muzy wcielą się Radek Krzyżowski - aktor Teatru Starego i Dominika Bednarczyk - aktorka Teatru im. Słowackiego.
- To ciekawy i nieoczywisty tekst - mówił podczas nagrań Radek Krzyżowski, a Dominika Bednarczyk podkreśliła, że Miłosz zawsze był dla niej jednym z najważniejszych poetów.

Oba słuchowiska reżyseruje Tomasz Cyz, realizacja radiowa Wojciech Gruszka. Premiera słuchowiska o Miłoszu w drugi dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia o 21.05.

"Zakończyliśmy nagrania ostatnich słuchowisk z cyklu "Do ucha". Wszystko jeszcze jest bardzo świeże, a my nadal rozpaleni. Na gorąco mogę powiedzieć, że to była niezwykła praca i współpraca. Powstały cztery wyjątkowe produkcje - wyjątkowe przede wszystkim przez to, że poetyckie, a poezja potrafi bezwzględnie wymykać się próbom zamknięcia w formie dramaturgicznej. Wyjątkowe także przez grono twórców: autorów oryginalnych scenariuszy, kompozytorów, reżyserów i aktorów. Każdy dołożył do tej wielobarwnej mozaiki niepowtarzalny element. Teraz oddajemy efekt naszej pracy słuchaczom przekonani, że słuchowiska sprawią, że poezja Szymborskiej, Herberta, Miłosza i Tkaczyszyna Dyckiego będzie im jeszcze długo dźwięczeć w uszach. A my zabieramy się do dalszej pracy - przed nami otwarte kalendarze na 2018 rok i stos poetyckich książek autorów, którym chcemy oddać pokłon w kolejnych odsłonach cyklu "Do ucha". Zdradzę tylko tyle, że usłyszymy więcej poezji kobiet na gościnnej i przyjaznej antenie Radia Kraków" - podsumowuje Olga Brzezińska.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

jn

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

tęczyszyn-waginosceptycki

Czwartek, 23 listopada 2017, 17:06

ucho tęczucho tak ci poezjuję w nienormatywności oczyść me brzucho ze mdłości