100 na 100. Muzyczne dekady wolności – największy projekt muzyczny wolnej Polski

100 utworów muzyki polskiej, 11 koncertów w Polsce (pierwszy z nich w Krakowie) i 11 koncertów na świecie, które odbędą się 11 listopada 2018 roku, 100 nagrań na płytach CD, tyle samo filmowych wizytówek na kanale YouTube PWM, publikacje nutowe i książkowe, wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, serwis stonasto.pl i aplikacje mobilne – w ten sposób Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą, uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Podstawą przedsięwzięcia jest lista „100 na 100”, obejmująca 100 arcydzieł polskiej literatury muzycznej, powstałych od 1918 do 2018 roku. Trudnego wyboru, w którym kryterium artystycznej wartości było najistotniejsze, dokonała Rada Programowa złożona z autorytetów i przedstawicieli instytucji kultury, której przewodniczy Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor-redaktor naczelna Programu Drugiego Polskiego Radia. Wśród wybranych utworów znalazły się dzieła takich kompozytorów, jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Serocki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn czy Agata Zubel. Symbolicznym zwieńczeniem listy, ale i nowym otwarciem stanie się Fanfara na instrumenty dęte, napisana specjalnie na tę okazję przez Krzysztofa Pendereckiego.

Wszystkie kompozycje zostaną utrwalone na płytach CD. PWM we współpracy z wybitnymi artystami i najlepszymi polskimi orkiestrami, chórami i zespołami zrealizowało 60 nowych nagrań utworów z listy „100 na 100”, a pozostałe rejestracje, starannie wyselekcjonowane, pochodzą m.in. z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

Uroczystym zwieńczeniem projektu będą koncerty odbywające się 11 listopada 2018 roku: 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie, część z rejestracją radiowo-telewizyjną. W interpretacjach znakomitych artystów o międzynarodowej renomie usłyszymy muzykę̨ twórców, którzy znaleźli się na liście „100 na 100”, m.in.: Harnasie Karola Szymanowskiego, I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana, Uwertura tragiczna Andrzeja Panufnika, Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego, III Symfonia Witolda Lutosławskiego czy Not I Agaty Zubel.

Część wydawniczą projektu tworzy Box „100 na 100”, w którym oprócz płyt CD z rejestracją wszystkich utworów, znajdą się „Zeszyty dekad”, w których doświadczeni muzykolodzy w przystępny sposób przekazują najcenniejsze informacje z życia i twórczości polskich kompozytorów oraz monografia o najnowszej muzyce polskiej pióra Danuty Gwizdalanki: 100 lat z dziejów polskiej muzyki. Projekt zakłada również przygotowanie nowych materiałów wykonawczych oraz nowych wydań utworów z listy „100 na 100” – zarówno kameralnych, jak i wielkoobsadowych.

Muzyczne dekady w liczbach:
—  100 utworów (a nawet 101)
—  11 koncertów w Polsce
—  11 koncertów na świecie
—  12 500 odbiorców koncertów w Polsce oraz 15 000 widzów koncertów na świecie
—  100 nagrań na 36 płytach CD
—  60 nowych nagrań w interpretacjach wybitnych polskich artystów
—  40 arcydzieł polskiej fonografii pozyskanych z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań
— 100 filmowych wizytówek o każdym utworze
—  10 Zeszytów dekad prezentujących poszczególne lata niepodległości o łącznym nakładzie 3 000 egzemplarzy
—  1 popularna monografia o najnowszej muzyce polskiej w 9 wersjach językowych
(polski, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, chiński, japoński), o łącznym nakładzie 12 000 egzemplarzy
—  50 nowych kompletów materiałów wykonawczych i 50 nowych wydań
—  16 scenariuszy lekcji oraz 6 aplikacji edukacyjnych na urządzenia mobilne
—  1 portal internetowy stonasto.pl
—  wydawnictwo fonograficzne zawierające:
•    90 najważniejszych polskich kompozytorów
•    100 najwybitniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej
•    2150 minut zarejestrowanej muzyki

jn/mat. prasowe PWM