Bezpośrednie połączenia z Krakowa do stolicy Ukrainy powracają po kilku latach przerwy. Będzie je realizować największa ukraińska linia lotnicza Ukraine International Airlines (UIA). Połączenia na lotnisko Kijów-Boryspol początkowo będą wykonywane sześć razy w tygodniu, a od 8 stycznia codziennie z wykorzystaniem samolotów typu Embraer 145 Regional Jet.

„Oferta nowego, tradycyjnego przewoźnika lotniczego i poszerzenie siatki połączeń o wschodni kierunek potwierdza atrakcyjność gospodarczą i turystyczną Małopolski” - ocenił prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Władze portu zwracają uwagę, że Kraków to drugie najbardziej znane miasto i trzecie w rankingu najlepszych miast do inwestowania i mieszkania wśród obywateli Ukrainy. Stolicę Małopolski w zeszłym roku odwiedziło 110 tys. ukraińskich turystów, co daje 158 proc. więcej niż rok wcześniej. W Krakowie uczy się ponad 5 tysięcy ukraińskich studentów, a ponad 90 proc. wszystkich zagranicznych uczniów w Krakowie stanowią obywatele tego państwa.

W środę uruchomienie lotów do Krakowa ogłosił też tani przewoźnik flydubai ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Codzienne loty Kraków - Dubaj rozpoczną się 8 kwietnia 2018 r. Trasa pomiędzy miastami będzie obsługiwana przez najnowsze Boeingi 737 MAX 8, które flydubai zaprezentował na Dubai Airshow w listopadzie.

Prezes Kraków Airport podkreślił, że loty do Dubaju to pierwsze połączenie Krakowa z krajami Zatoki Perskiej. „Linia lotnicza flydubaj potwierdziła trafność analiz prowadzonych przez krakowskie lotnisko. To dobra wiadomość dla pasażerów: szansa na rozwój turystyki i wymiany biznesowej pomiędzy krajami tego regionu a Małopolską” – ocenił.

Linie flydubai współpracują z narodowym przewoźnikiem Emirates na podstawie porozumienia codeshare, co umożliwi pasażerom podróżującym do Dubaju skorzystanie z wielu połączeń dalekodystansowych, które w swojej ofercie posiadają te linie.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów, a prognoza na ten rok zakłada odprawienie około 5,2 miliona osób.

W zimowym rozkładzie lotów, który obowiązuje od 30 października znalazło się 89 bezpośrednich połączeń regularnych do 23 krajów. Oferuje je 15 przewoźników operujących z krakowskiego lotniska: Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, easyJet, EL Al, Eurowings, Finnair, Jet2.com, KLM, Lufthansa, Norwegian, PLL LOT, Ryanair, SWISS International Air Lines, Skandynawskie Linie Lotnicze SAS oraz Ukraine International Airlines.

 

PAP/jgk