|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wzrosną rachunki za gaz

Od 10 sierpnia klienci PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą o prawie 6 proc. więcej za gaz. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę spółki - poinformowało w czwartek PGNiG OD.

Fot. Pixabay

Jak poinformowała również spółka, powodem wystąpienia o zmianę taryfy są rosnące ceny gazu, ropy i energii na rynkach światowych, a zwłaszcza rosnące ceny gazu, który kupuje na rynku giełdowym. Nowa taryfa, przewidująca wzrost ceny gazu o 5,9 proc. będzie obowiązywać od 10 sierpnia do 31 grudnia 2018 r.

Według PGNiG OD, po wejściu w życie nowej taryfy, rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 proc. Spółka podkreśliła jednocześnie, że po podwyżce średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostaną o 8 proc. niższe niż na koniec 2015 r. To efekt wielokrotnego obniżania cen gazu przez PGNiG na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Według szacunków PGNiG OD, w stosunku do cen z końca 2015 r. łączne oszczędności na typowych rachunkach za gaz w latach 2016-2018 wyniosą od 60 do 860 zł, w zależności od zastosowania gazu w danym gospodarstwie.

Jak wskazała spółka, na ceny gazu, zarówno europejskie jak i krajowe wpływa wzrost notowań ropy naftowej i narastające napięcia w handlu światowym wynikające z podwyżek ceł importowych między USA, Chinami i Unią Europejską. Tylko w ostatnim półroczu ropa naftowa zdrożała o ok. 9,3 procent, co jest spowodowane m.in. gwałtownym spadkiem wydobycia tego surowca w Wenezueli i Libii, a także Nigerii i Angoli, oraz sankcjami nałożonymi przez USA na Iran, które zaczną obowiązywać od 4 listopada br. i w praktyce mogą uniemożliwić zakup irańskiej ropy m.in. przez kraje Unii Europejskiej.

Ceny ropy naftowej mają wpływ na ceny produktów ropopochodnych, które z kolei są m.in. elementem składowym formuły cenowej gazu ziemnego w obowiązującym kontrakcie jamalskim. W efekcie cena gazu ziemnego, kupowanego przez PGNiG w ramach tego kontraktu jest odzwierciedleniem zmiennego poziomu cen ropy naftowej.

PGNiG podkreśla więc, że istotne jest nie tylko odejście od indeksowania ceny gazu do produktów ropopochodnych, a także wykorzystywanie możliwości zakupu gazu ziemnego po cenach rynkowych. Kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski jest rozbudowa infrastruktury energetycznej, dzięki której m.in. zyskuje się dodatkowy atut przy negocjacjach z dostawcami oraz realizacja strategicznych inwestycji, związanych z dywersyfikacją źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego, takich jak Baltic Pipe oraz rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu - zaznaczyło PGNIG.

 

PAP/jgk

5%
95%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

antek z krakowa

Niedziela, 26 sierpnia 2018, 17:43

Wygląda na to że polski rząd nie wie jak bogate surowce naturalne posiada Polska!!! Bo gdyby wiedział to czy nie byłoby to w interesie Polski tę ropę i gaz wydobywać??? Posiadamy jedne z największych na świecie złóż ropy i gazu a jesteśmy jednym z najbardziej wykorzystywanych i najbiedniejszych krajów świata!!! Już kilkadziesiąt lat temu gdzieś na Pomorzu wytrysła ropa, powstała ponoć nawet piosenka „za ropy strugi spłacimy długi”. Potem nastąpiła…… cisza! Kie

Odpowiedz

Antek z Krakowa

Niedziela, 26 sierpnia 2018, 17:20

Arabia Saudyjska posiada tylko 200 mld baryłek ropy a Polska posiada 4000 mld baryłek ropy. Gdzie jest polski rząd?!!! Dlaczego tego surowca się jeszcze nie wydobywa???

Odpowiedz

amatuszek@ interia.pl

Niedziela, 26 sierpnia 2018, 17:09

Jak mi wiadomoto Polska jest potentatem zasobow ropy i gazu ,gazu i ropy mamy wiecej niz Arabia saudyjska a dldlaczego sie jej niewydobywa to sabotaz , i chyba te zloza sa pdla firm zagranicznych.Na ten temat w interrtnecie pisze prof. R. Kozlowski z Kraowa 21.04. 2017 r..Uwazam ,ze to skandal

Odpowiedz

antek z krakowa

Sobota, 4 sierpnia 2018, 22:15

Dyrekcja PGNiG nie odwracajcie Kota do gory ogonem ,bo kierujcie pczy na wschod na Rosje a nie na Liobie wenezuele USA Zawierwjcie umowy z sasiadami a nie z aferzystami w sadzacie mordy tam gdzie nie ma dla pols ki zysku tylko zadłuzacie Poplskie na biliony zł.Czy ten Rz ąd to polski , chyba nie dalej jesteśmy pod zagranicznym panowaniem. unii i chazarów.

Odpowiedz

antek z krakowa

Sobota, 4 sierpnia 2018, 21:40

Rzad zle rzadzi energią,dajemy gaz za darmo ukrainie,,Ukraine nie otrzymuje gazu z Rosjii.a my powinniśmy Putina pocalowac w reke i brać dalej od nich tani gaz a nie amerykański ,Bo amerykanie zawsze nas wpakują w długi od 45 r. Rosweld i zachód wpakował nas pod okuoacje bolszewicką , także do Iranu za friko ,gdzie 6mld dolarow stracilismy 43 zabitych i ponad 100 rannych.a teraz wojsko zagraniczne precz z Polski nie bedziemy dojną krowką.i gaz winien by c tani bo powinismy zastrajkowaći z tym rzadem naśmietnik historii.

Odpowiedz

norma

Wtorek, 31 lipca 2018, 09:09

wczoraj wspomniano o podwyżce prądu - o 22%! dla odbiorców prywatnych...mamy najdroższy prąd w unii a co dopiero będzie...

Odpowiedz

zeno

Niedziela, 29 lipca 2018, 16:23

W zarządzie PGNiG za małe są uposażenia i trzeba podnieść cenę polskiego robolowi. Żadnych monopoli, każdemu kto ma możliwość i stać go na to zalecam się odłączać od molocha i próbować korzystać z niezależnych od wszelakich molochów źródeł energii. Podwyżki są po to by budżetówkowy cyrk miał się nadal wybitnie, żeby w zarządach były pensyjki przynajmniej po 100tys miesięcznie. Ktoś mądry w minionych wiekach dobrze powiedział, że stosunek zarobków pracownika najmniej zarabiającego w firmie do najlepiej zarabiającego w firmie powinien nie przekraczać 1/3. Rozumiem, że w PGNiG najniższy rangą pracownik czesze więc 50tys. brutto miesięcznie, skoro "właściciel" PGNiG przyczesał 1,8mln rocznie http://innpoland.pl/144109,ile-zarabiaja-ludzie-partii-rzadzacej-zestawienie-listy-plac-pis Z tego co widzę PGNiG marnie przędzie........ https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/wyniki-finansowe-pgnig-za-2017-rok/vx9jkvw Dlatego podwyżki buhahaha. Ogłupiają Polaków na max!

Odpowiedz

m

Piątek, 27 lipca 2018, 22:18

"DZiękujemy" PISie! Co jeszcze zepsujesz?

Odpowiedz

Antek z krakowa.

Piątek, 27 lipca 2018, 20:25

Nie wysyłać gaz za darmo na ukrainę,bo to nieodpowiedni kraj ,i bandyci tam rz adz a.

Odpowiedz

Piątek, 27 lipca 2018, 16:18

Dobrej zmiany ciąg dalszy

Odpowiedz

Baba

Piątek, 27 lipca 2018, 13:20

Czas zmienić piec na kopciucha. Witaj smogu!

Odpowiedz

Ehh

Czwartek, 26 lipca 2018, 18:46

A co to nas obchodzi?My tu mamy stały kontrakt z pewnym rosyjskim partnerem.W zamian wysylamy jabłka,(których w tym roku nikt nie kupi) Niech sie martwią ci co kupują od usraela i niestabilnego trampa i jego ,,wolnosci"rynkowych,bezwizowych,etc.

Odpowiedz

Leon

Czwartek, 26 lipca 2018, 15:07

Brawo Panie Pawlak... Pana miejsce jest w celi+ (wg.nomenklatury obowiązującej w "dobrej zmianie")

Odpowiedz