Jak poinformował wiceprezes ds. globalnego rozwoju produktu Varroc Lighting Systems Todd Morgan, w nowej placówce prace badawczo-rozwojowe prowadzić będzie zespół inżynierów, specjalizujących się w obszarach mechaniki, elektroniki i optyki, którzy pracować będą nad systemami oświetlenia przedniego, tylnego i sygnalizacyjnego przeznaczonymi na fabryczny montaż dla wszystkich najważniejszych światowych producentów samochodów.

„To wielkie wydarzenie dla firmy i jej kolejny krok naprzód, aby rozszerzać działalność inżynierską na świecie. Polska zajmuje bardzo ważne miejsce na naszej mapie, jeśli chodzi o strategię rozwoju, dlatego powstało tu centrum badawczo-rozwojowe, a także trwa budowa zakładu produkcyjnego” - zaznaczył wiceprezes.

Według niego, mimo że liczba samochodów produkowanych na świecie rośnie nieznacznie, to rynek oświetlenia samochodowego ciągle ewoluuje, a technologia staje się bardziej złożona. Dlatego – zaznaczył Morgan - konieczne jest stałe rozbudowywanie zespołu inżynierskiego i umiejętności jego członków.

„Mechaniczna i optyczna inżynieria dalej będzie odgrywać ważną rolę w naszym rozwoju, aczkolwiek planujemy mocno zwiększyć nasz potencjał w temacie tworzenia elektronicznego sprzętu i oprogramowania” - zaznaczył przedstawiciel firmy i podkreślił, ze jest to zgodne z trendami w motoryzacji, w tym nadchodzącą erą pojazdów elektrycznych i autonomicznych.

Krakowskie biuro będzie odpowiedzialne za tworzenie wszystkich typów technologii oświetlenia motoryzacyjnego dostępnych w portfolio Varroc – od standardowych lamp halogenowych po najbardziej zaawansowane lampy matrycowe i laserowe. W budynku znajdzie się również centrum inżynieryjne mieszczące działy optyki, mechaniki i elektroniki. Biuro ma się również stać centralą dla oddziału globalnych zakupów, pojawią się w nim również działy IT, HR i finansów.

Wraz z otwarciem nowego biura w Krakowie Varroc Lighting Systems planuje nawiązanie silnej współpracy i partnerstwa z krakowskimi uczelniami, głównie Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Krakowską.

Według Morgana wybór Krakowa na siedzibę placówki badawczo-rozwojowej podyktowany był obecnością w tym mieście tych dwóch znaczących uczelni technicznych, które kształcą specjalistów w poszukiwanych przez firmę specjalnościach. Ponadto, stolica Małopolski znajduje się w niedalekiej odległości od głównych europejskich biznesów Varroc Lighting Systems, zlokalizowanych w Czechach i innych krajach europejskich.

Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta ocenił, że inwestycja wpisuje się w krakowskie plany strategiczne, związane z budową gospodarki opartej na wiedzy. „Kraków stwarza najlepsze warunki, aby centra badawczo-rozwojowe czuły się tutaj, jak u siebie” - zaznaczył.

Varroc Lighting Systems jest światowym dostawcą rozwiązań oświetleniowych dla samochodów i jednośladów. Centrala firmy znajduje się w Plymouth w Stanach Zjednoczonych. Firma zatrudnia ponad 8 tys. pracowników w 17 krajach w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Firma jest głównym członkiem grupy Varroc zajmującej się produkcją komponentów dla branży motoryzacyjnej, której roczne przychody sięgają 1,5 mld dol.

 

 

 

(PAP/ko)