W pierwszej połowie roku krakowskie lotnisko odnotowało blisko 25 tys. operacji lotniczych (łącznie starty i lądowania), co oznacza wzrost o 13 proc. w stosunku do roku 2017. Najwięcej pasażerów skorzystało z usług portu w maju – ponad 611 tys. osób.

„W ubiegłym roku zostało uruchomionych dwadzieścia osiem nowych tras, w tym roku – trzynaście. Koncentrujemy się na utrzymaniu szerokiej siatki połączeń oferowanych przez ponad dwudziestu przewoźników, wyróżnia nas to spośród polskich portów regionalnych i jest atutem Małopolski” - ocenił w czwartek prezes Kraków Aiport Radosław Włoszek.

W pierwszej połowie 2018 r. przewoźnicy zainaugurowali szereg połączeń z Krakowa: Norwegian do Helsinek, Ryanair do Burgas, flydubai do Dubaju, LOT do Budapesztu, Yanair do Odessy. W sumie w tym czasie pasażerowie mogli rezerwować bilety na rejsy 23 przewoźników, z czego dwóch: Transavia i Laudamotion rozpoczną loty w sezonie zima 2018 r.

W pierwszym półroczu 2018 r. najpopularniejszymi trasami z/do Krakowa były: Londyn, Frankfurt i Warszawa. Niemal wszystkie miejsca na kierunkach wakacyjno-urlopowych były zajęte w samolotach lecących na Teneryfę, Gran Canarię, do Lizbony, Rzymu, Porto, Sewilli, Alicante i Walencji. Pasażerowie najczęściej korzystali z przesiadek w: Warszawie, Frankfurcie, Monachium i Amsterdamie.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym, który w zeszłym roku odprawił ponad 5,8 mln osób, a na ten rok prognozuje 9-proc. wzrost ruchu pasażerskiego, co oznacza przekroczenie progu 6 mln pasażerów rocznie.

W letnim rozkładzie lotów, który obowiązuje od 20 marca, ma 103 połączenia do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferuje je 22 przewoźników operujących z krakowskiego lotniska.

 

PAP/jgk