|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolska ma 200 mln zł na efektywność energetyczną i rewitalizacje

Nawet 200 mln zł – w formie niskooprocentowanych pożyczek, mogą mieć do dyspozycji działające w Małopolsce firmy, instytucje i organizacje, które chcą poprawić efektywność energetyczną, m.in. budując i wymieniając przestarzale instalacje lub ocieplając i podpinając budynki do sieci ciepłowniczej.

fot: Pixabay

W czwartek marszałek województwa małopolskiego - Jacek Krupa oraz prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Jan Pamuła i członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego – Przemysław Cieszyński podpisali umowę na uruchomienie niskooprocentowanych pożyczek. Fundusze te pochodzą z regionalnego programu operacyjnego województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Środki dostępne są w dwóch programach – jeden to dofinansowanie tzw. efektów energetycznych, a drugi - rewitalizacja terenów. Dzięki niskooprocentowanym pożyczkom uda się polepszyć warunki życia, odnowić przestarzałe instalacje w budynkach mieszkalnych i komunalnych, podpiąć je do miejskiego ogrzewania, zbudować nowe żłobki i przedszkola, wyremontować drogi w całej Małopolsce. Do rozdysponowania w ten sposób jest aż do 200 mln zł.

"Wygraliśmy kolejne środki, dzięki którym możemy wspomóc różne organizacje Małopolski: jednostki samorządu terytorialnego, jednostki oświaty, gminy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - wszyscy oni mogą z tego programu skorzystać. Cieszę się, że nie są to dotacje, ale pożyczki, bo to nie rozleniwia ludzi, ale wpływa na ich aktywną postawę i działalność. Zwrotna pożyczka - czy dotacja, mobilizuje do tego, by jak najlepiej ją wykorzystać" - powiedział PAP prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Jan Pamuła.

To największe projekty realizowane przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego w tej perspektywie finansowej - dodał Pamuła.

"To środki przede wszystkim na podnoszenie jakości - czyste powietrze, to lepsze zdrowie i lepsza jakość życia. 160 mln z nich, to środki przeznaczone m.in na docieplanie budynków i wymianę kotłów. Natomiast środki na rewitalizacje przeznaczone są na odnowienie przestrzeni publicznej - miast, miasteczek i wsi, które dzięki temu będą lepiej wyglądały i zostaną lepiej zorganizowane. Nad umową tą pracowano od połowy 2016 roku" - powiedział PAP marszałek województwa małopolskiego - Jacek Krupa.

Dzięki modernizacji instalacji grzewczych, chłodzących i świetlnych - możliwe będzie zmniejszenie strat energii oraz obniżenie kosztów utrzymania budynków. Wpłynie to także na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz na podpięcie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i instalacje paneli słonecznych. Wartość pożyczki wyniesie od 100 tys. zł do 3,2 mln zł. Jej przyznanie poprzedzi audyt energetyczny, którego celem będzie oszacowanie efektów modernizacji.

W ramach drugiej umowy przewidziano 88 mln zł (z opcją na dodatkowe 50 mln) - na wsparcie rewitalizacji obszarów zdegradowanych. O te pożyczki mogą się ubiegać m.in jednostki samorządu, instytucje kultury oraz organy prowadzące szkoły, szkoły wyższe i placówki oświatowe, a także organizacje pozarządowe, kościoły, związki wyznaniowe i przedsiębiorcy. Wartość pożyczki wyniesie od 300 tys. do 15 mln zł.

Oprocentowania będą niższe niż rynkowe. Maksymalny okres spłaty to 20 lat.

Dokument umowy podpisali w czwartek w Krakowie: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałek Stanisław Sorys, a ze strony Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – prezes Jan Pamuła, wiceprezes Stanisław Bisztyga i wiceprezes Tomasz Latocha, natomiast w imieniu Banku Gospodarstwa Krajowego – członek zarządu Przemysław Cieszyński oraz zastępca dyrektora DIF Wojciech Marcinkiewicz.

 

PAP/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0